Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/04/2025 - 15:00

Aagaards livliner afviser armvridning for støtte

Jon Stephensen afviser at have fået noget til gengæld for at støtte Lars Aagaard ved dagens samråd.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det så sort ud for klimaminister Lars Aagaard (M) tirsdag. Det var lige indtil, at først de nordatlantiske mandater og senere løsgænger Jon Stephensen meldte ud, at de ville støtte ministeren ved onsdagens samråd.

Nu afviser Jon Stephensen, at han skulle have fået noget til gengæld for den pludselige opbakning forud for onsdagens samråd i Klima-, Energi- og Forsyningsudvalget.

- Det her er min egen frie vilje, og mere har jeg egentlig ikke at sige til det.

- Jeg har hverken fået vredet arme rundt eller lokkemad eller noget. Det er min egen frie vilje, siger han til Ritzau.

Også Aaja Chemnitz fra grønlandske IA har afvist, at hendes stemme har været til salg.

- Vi står i en situation, hvor vi støtter regeringen, og det har vi haft brug for at melde ud. Det er ikke en blind tillid, men vi vurderer, at vi stadig har tillid til ministeren ud fra den redegørelse og de meldinger, der er kommet.

- Vi er løbende i dialog med regeringen, og der har været brug for, at vi støttede op om regeringen, og det har vi så valgt at gøre, siger hun onsdag til TV 2.

Klimaminister Lars Aagaard var onsdag indkaldt til samråd, da flere oppositionspolitikere har været stærkt utilfredse med, at ministeren i deres optik har tilbageholdt en vigtig viden om det forsinkede elnet forud for politiske forhandlinger om emnet i 2024.

Oppositionen har da også efter samrådet erklæret mistillid til ministeren, til trods for at det ikke har været muligt at samle et flertal imod Lars Aagaard.

/ritzau/

København, 13/04/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Ulla Henningsen

* Ulla Henningsen er født i 1951 og blev uddannet på Skuespillerskolen ved Aarhus Teater fra 1970 til 1973.

* Hun fik sit gennembrud på tv som Iben Skjold Hansen i "Matador" og portrætterede i 1992 sangerinden Liva Weel i tv-serien "Kald mig Liva".

* Anne Linnet har tidligere udtalt, at hun skrev sangen "Smuk og Dejlig", efter hun havde set Ulla Henningsen på et dansegulv.

* Som sanger har Ulla Henningsen optrådt i flere musicals som "Snedronningen", "jesus_c._odd_size", og senest portrætterede hun i 2023 dronning Margrethe i forestillingen "Margrethe".

* Hun er aktuel i DR's dramaserie "Generationer", hvor hun spiller matriarken Martha, der i en alder af 87 år tilstår et mord.

Kilde: Danmarks Nationalleksikon, Jyllands-Posten

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/04/2025 - 08:00

Matador-stjerne: Gamle mennesker bliver ikke taget helt alvorligt

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Den 74-årige skuespiller Ulla Henningsen mener, at vi bør være bedre til at lytte til hinanden. Det gælder især de ældre i vores samfund, lyder det fra hende.

Ulla Henningsen gjorde sig som ung bemærket i den ikoniske danske tv-serie "Matador".

Det er over 45 år siden, at man første gang kunne se hende i rollen som Iben Skjold Hansen.

Når den i dag 74-årige skuespillerinde medvirker i DR-serien "Generationer", er det som en karakter i den helt anden ende af aldersskalaen.

- Jeg spiller jo en 87-årig, og det er alligevel noget andet end den alder, som jeg selv har. Det er tankevækkende at prøve at være så gammel, fortæller Ulla Henningsen.

- Det er interessant, fordi det er en helt anden måde, man bliver relateret til.

Dramaserien "Generationer" centrerer om en familie, hvor en dyb hemmelighed pludselig ser dagens lys.

Ulla Henningsen spiller oldemoren, Martha, som efter fundet af et spædbarns lig tilstår, at hun selv er morderen. Men alle tvivler på hende, og hun bliver blandt andet testet for at have demens.

- Det er jo sådan, at gamle mennesker ikke bliver taget helt alvorligt. Det er, som om at de ikke rigtig gælder, siger Ulla Henningsen og fortsætter:

- De bliver set som nogle størrelser, der går rundt og er lidt langsomme i det og lidt tunghøre. Man er ikke rigtig interesseret i, hvad der egentlig foregår inde i hovedet på dem.

Ulla Henningsen har, siden hun blev uddannet for mere end 50 år siden, medvirket i adskillige forestillinger, revyer, tv-serier og film.

Hun spillede hovedrollen i "Kald mig Liva" fra 1992 samt medvirkede i "Alle elsker Debbie" og "Mor er major".

Trods sin lange arbejdserfaring føler hun som 74-årig ikke selv endnu, at hendes alder påvirker hende markant.

- Jeg mangler lige de der 10 til 15 år, før man er en rigtig gammel dame. Jeg kan stadig høre rimelig godt, men jeg er da blevet langsommere. Så jeg kan godt mærke det lidt, fortæller hun.

Ulla Henningsen ser, hvordan vi både skal være bedre til at lytte til de ældste i vores samfund, men også til de yngste. Og det er noget, som mange glemmer i en tid, hvor vi har alt for travlt, mener hun.

- Det betyder altså meget for de menneskelige relationer, at folk bruger tid på hinanden. Der er noget, der pisker os afsted, så vi ikke når at sætte os ned og fordybe os i hinanden. Især ikke med de gamle og måske heller ikke med børnene, siger hun.

Samvær på tværs af generationer er et centralt tema i DR-dramaet "Generationer", hvor gamle familiehemmeligheder pibler ud, og et mord skal opklares.

Serien kan ses hver søndag på DR1 og på DRTV.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 11/04/2025 - 10:00

FAKTA: Opskrift på svamperemoulade

* 100 gram karljohan eller andre svampe.

* 2-4 æggeblommer.

* 3-4 deciliter neutral olie.

* 1 teske hvidvinseddike.

* 1 teske dijonsennep.

* Salt og peber.

* 1 spiseske hakket kapers.

* 1 spiseske hakkede cornichoner.

* Karljohansvampe koges op i neutral olie og trækker natten over på køl. Dagen efter sigtes olie fra, og svampene hakkes groft. Pisk æggeblommer med sennep, lidt salt og eddike. Pisk forsigtig den kolde karljohanolie i massen, til det emulgerer og bliver en mayonnaise. Den færdige mayonnaise vendes med de hakkede svampe, kapers og cornichoner. Tilsmages med salt, peber og eventuelt lidt mere eddike.

Kilde: kok og restauratør David Johansen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 11/04/2025 - 10:00

FAKTA: Alternativer til rødspætten

* Du kan sagtens lave den klassiske pandestegte fiskefilet med andre fladfisk end rødspætten.

* Slethvar minder om pighvar og er god at lave fileter af.

* Rødtunge betegnes som en højkvalitetsrødspætte. Den er tykkere og har en finere struktur i kødet.

* Skrubbe er en billigere fisk, som er lidt mindre, har en tættere struktur og er lidt kraftigere i smagen end rødspætten.

Kilder: kok og fiskehandler hos Hav Jens Peter Moestrup Hansen og kok og restauratør David Johansen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek