Skuespilleren Simon Sears arbejder nogle gange op mod 80 timer om ugen.
Samtidig er han far i en familie med tre børn, hvor hverdagen skal hænge sammen.
Alligevel kunne han aldrig finde på at ansætte en au pair til at tage sig af sine to sønner, Skuli og Marlon, og datteren Móey Lucia.
Og det gælder, uanset hvor travlt den 41-årige skuespiller får med flere og flere job.
- Man overlader sine børn til nogle andre. Og det er realiteten for nogle, men det kan ikke være sundt. Det ligger meget langt fra, hvad jeg har lyst til, siger han og tilføjer:
- Man vil også altid ende med at få en eller anden status i forhold til en au pair, og den skævvridning har jeg aldrig brudt mig om.
Alligevel anerkender han, at der kan være behov for hjælp, når det kniber med at nå det hele i dagligdagen.
- Vi løser det ved at trække på min mor og søster, og ellers tager min kone også meget over en gang imellem, siger han.
Simon Sears tilføjer, at han godt kunne finde på at købe sig til rengøringshjælp for at kunne bruge mere af sin fritid med familien.
Den danske stjerne er aktuel i den nye Netflix-krimiserie "Reservatet", der har premiere 15. maj.
Man har senest kunne opleve ham i DR-dramaet "Generationer", der løb over skærmen i april. Her spillede han sammen med sin ældste søn, Skuli.
Og så er det desuden ikke første gang, at skuespilleren optræder på Netflix' platform. Han har tidligere medvirket i dramaet "Skruk", hvor han spiller ekskæresten Mathias.
Nu indtager han endnu en gang Netflix. Denne gang som overklasseadvokaten Mike Vinter-Jensen, der bor i Nordsjælland sammen med hustruen Cecilie og børnene Viggo og Vera.
I familiens palæ bor også au pairen Angel, der tager sig af børnene. Man oplever som seer, hvordan hun overtager rollen som mor for især Viggo.
Og det er hjerteskærende at se, siger Simon Sears.
- Hvis jeg nogensinde får så travlt, så vil jeg skrue ned. Jeg har heldigvis et helt andet forhold til mine børn end det, vi ser i serien. Vi taler jo sammen.
Og selv om skuespilleren aldrig kunne drømme om at hyre en person ind for at tage sig af sine børn, så indrømmer han, at han og konen får hjælp andre steder fra.
- Vores au pair er vores iPad, så når vi ikke kan rumme mere, så får børnene au pairen. Så vi er ikke frelste. Det er også en del af vores dagligdag.
- Au pairen får lov til at tage over en gang imellem, det skal bare ikke tage overhånd, men det er jo en balance, siger Simon Sears.
Og netop brugen af telefoner og sociale medier er også et tema, der bliver taget op i den nye miniserie i seks afsnit. En svær samtale, som skuespilleren er glad for, at der er blevet plads til.
- Selv voksne mennesker ytrer sig uheldigt på sociale medier. Og det er helt klart en fordummende ting og sprogbrug, som bliver givet videre til børnene. Jeg ved, at mine børn kommer til at få smidt meget mere lort i hovedet, end jeg nogensinde selv har fået, siger han og tilføjer:
- Jeg ved ikke, om man måske skal opdrage i sociale medier, men jeg gør i hvert fald mit til, at vi derhjemme har en samtale om, hvordan man kommunikerer online, når man for eksempel spiller Fortnite.
Af den årsag har ingen af børnene deres egen telefon. Og spørger man familiefaren, så kommer der til at gå lang tid endnu.
- Det får de ikke, før de bliver 30, griner han og tilføjer:
- Det kan jeg selvfølgelig ikke bestemme, og jeg kan heller ikke gå ind og forbyde det. Men vi taler meget om, hvorfor de ikke må spille Roblox eller se YouTube, fordi de kan se så mange sindssyge ting. Det er min opgave at sørge for, at det ikke sker.
Simon Sears er gift med islandske Ingibjörg Skuladottir. De har sammen sønnerne Skuli på ni og Marlon på fem samt datteren Móey Lucia fra december 2024.
Den danske skuespiller er aktuel i "Reservatet", der får premiere på Netflix 15. maj.
/ritzau/