Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 20/06/2025 - 12:36

Betjent får bøde for at skyde kollega under øvelse

En betjent er blevet idømt en bøde på 9000 kroner for ved en fejl at have skudt en kollega under en øvelse.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det havde nær kostet en mandlig politibetjent livet, da en procedure blev glemt under en træningsøvelse i Taastrup den 7. november sidste år.

Under øvelsen skulle den mandlige betjent simulere et knivangreb på en 29-årig kvindelig betjent.

Da hun trykkede på aftrækkeren på sin pistol, viste den sig ved en fejl at være ladt, hvilket resulterede i, at den mandlige kollega blev skudt på kroppen fra klos hold.

Ulykken resulterede i livstruende skader på betjenten, der overlevede ulykken, men risikerer varige mén.

Fredag har Retten i Glostrup dømt den 29-årige betjent for pligtforsømmelse, og hun straffes med en bøde på 9000 kroner.

Retten lægger ved domsafsigelsen vægt på, at hun har udvist uagtsomhed ved ikke at være fuldkommen sikker på, at pistolen ikke var ladt, inden hun og de andre betjente gik ind på træningsbanen.

Under domsafsigelsen siger dommeren, at retten er klar over, at der er tale om en tragisk ulykke, og at det ikke var en bevidst handling fra den 29-åriges side, men at det i sidste ende var hendes ansvar at sørge for, at pistolen var sikker.

Den dag ulykken skete var den 29-årige betjent med tre andre kolleger på øvelsesbanen, hvor de alle glemte at udføre det såkaldte "makkertjek".

Det er en procedure, hvor betjentene tjekker og ombygger hinandens pistoler for at sikre, at de ikke er ladt ved en fejl.

Hendes pistol sig at være ladt ved en fejl, og hun kom derfor til at skyde den mandlige betjent i maven.

Forsvareren sagde under retsmødet, at hendes klient aldrig ville have trykket på aftrækkeren, hvis hun havde været den mindste smule i tvivl om, hvorvidt pistolen var ladt.

- Jeg vil bare gerne lige sige, at jeg simpelthen er så ked af det, der er sket, sagde hun, da hun blev spurgt, om hun ville udtale sig.

Det er ikke blevet oplyst om den 29-årige betjent fortsat er ansat i politiet.

/ritzau/

København, 22/06/2025 - 08:00

Thomas Warberg: Jeg har en fantastisk partner

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det er ikke kun den kendte komiker, men hele Thomas Warbergs lille familie, der har indvilliget i at lave Tivolirevyen.

Thomas Warberg svedte stadig, da han stod og børstede tænder om aftenen, inden han skulle på hovedet i seng efter endnu en lang dag med prøver op til premieren på Tivolirevyen.

Den kendte komiker er debuteret som revystjerne i årets udgave af Tivolirevyen, og det er en helt ny disciplin for den ellers erfarne entertainer.

- Min manager har et par gange prikket til mig og spurgt: "Skal vi lige have en dato for det næste onemanshow i kalenderen?". Det ville hun blive glad for. Men det har jeg skubbet med vilje, for jeg skal lige lande i det her, lyder det fra Thomas Warberg.

- Hvis jeg først sætter en dato, så er hovedet i gang med det. Lige nu skal hovedet være her, siger han og peger op på Glassalens skrå brædder.

For at hovedet kan være på scenen aften efter aften har det forudsat, at familien er indforstået med det.

Der skal være orden i kulissen, når man lever af rampelyset.

- Der har været meget lidt snak om premiere i vores hjem, men meget snak om hvordan min kæreste skal putte to små børn alene. Men hun er god, og det er to nemme drenge. Det kan jeg også nemt sige - jeg er der ikke så meget lige nu, lyder det fra Thomas Warberg.

- Jeg sagde ikke bare "ja" til revyen med det samme, men at jeg skulle finde ud af det. Og så har der været et familiemøde, hvor vi har snakket om, hvordan vi skulle få det til at fungere - og jeg har en fantastisk partner.

Sammen med sin kæreste, Julie, har Thomas Warberg sønnen Alfred på to år, og så kom lillebror til verden for syv måneder siden.

- Jeg holdt barsel helt op til Tivolirevyen. Og jeg ér jo stadig hjemme. Jeg eksisterer. Men jeg har taget mig i at købe en gave med hjem til den ældste, fortæller han.

- Det er meget klassisk mandet - "jeg er her ikke, så er her noget materialistisk". Men han blev glad for bilen!, siger Thomas Warberg og griner - også af lettelse over, at han efter revyens sidste forestilling ikke har mere på programmet. End ikke planerne om et kommende onemanshow.

- Der tror jeg bare, jeg skal gå rundt i Frederiksberg Have med mine drenge. Det tror jeg er planen, lyder det fra den 40-årige komiker.

Det var gudskelov først op til premieren, at der blev skruet op for timerne.

Inden var arbejdstiderne meget fordelagtige. Det har revyens kreative chef, Linda P, besluttet, da hun selv har en lille datter, hun gerne vil hjem til.

- Der har jeg kunnet aflevere og hente den ældste hver dag, uden at han har opdaget, at jeg har været væk, fortæller Thomas Warberg.

- Det er mere nu, at han lige skal forstå, at jeg henter ham, og så skal jeg ud ad døren igen og kan ikke putte ham, fordi jeg skal på arbejde om aftenen. Men så bor han i en kæmpestor herskabslejlighed, så han skal ikke klage, siger Thomas Warberg og griner igen.

Thomas Warberg er før blevet spurgt, om han ville være med i en revy. Men det var først, da Linda P ringede, at han sagde ja.

- Jeg syntes ikke, det har været det helt rigtige, når jeg er blevet spurgt før. Der har jeg tænkt: "Forstår de, hvorfor de hyrer mig?". Jeg tror måske, de har tænkt: "Han sælger billetter - lad os få ham ind og danse og synge viser".

- Linda P ved, hvorfor hun ringer. Hun kender mig, lyder det fra ham.

Linda P blev sidste år hyret som Tivolirevyens nye kreative chef og bedyrede i den forbindelse, at hun ville forene den klassiske genre med standup.

Selv er Thomas Warberg blandt andet på scenen i en klassisk standupsekvens, og så kan han også ses i en sketch, hvor han og Kurt Ravn er iført kjole.

- Jeg tror aldrig, man må revolutionere noget uden at anerkende de skuldre, man står på. Så tror jeg, man laver mange fejl. Revy er en genre, og det er sjovt at se os blive puttet ind i nogle af de konventioner. Og så bryder vi dem rundt omkring. Man vil jo også gerne se en elguitarist spille på en violin en gang imellem og spørge: "hvad kan det her?".

- Det er jo også det, der ofte er med kunst. Ja, kunst eller ... Men man sender det afsted, og så må man se, hvordan publikum fortolker det. Det er jo dem, der bestemmer, hvad kunst er i princippet. Vi gør bare, hvad vi tror er sjovt.

Oprindelig skulle Søs Egelind også have været med i Tivolirevyen. Men hun trak sig grundet forskellige forventninger på produktionen.

Ændringer er nærmest det eneste, der ikke ændrer sig, når man arbejder i showbusiness.

- Det er jo det, der er ved at være vidunderlig gøgler - at man aldrig ved noget, konstaterer Thomas Warberg.

- I standupverdenen kan man blive lovet tusind ting, inden man står til en firmafest i Hou, hvor alting viser sig at være forkert, når du kommer derud. Men du kan ikke bare gå.

Aftenen før premieren på Thomas Warbergs første onemanshow, havde han et job for et firma.

Han var ved at miste sin stemme. Men pengene var gode, så han endte med at tage afsted, selv om han egentligt nok burde have meldt afbud.

Showet oprandt, og han blev præsenteret for de 400 gæster

- Nu skal I tage godt imod Thomas Warberg!", lød det.

Og så puf!

Så røg hele lydanlægget.

- Jeg går ind og er nødt til at råbe 400 mand op. Aftenen inden min premiere. Og sådan er det her fag, lyder det fra Thomas Warberg.

- Men det, der altid er med kunstnere - jeg synes i hvert fald, at revy minder meget om standup - er, at vi er meget løsningsorienterede. Vi løser i stedet for at se problemer. Hvis kulissen falder ned, så løser vi det. Og så bliver det sjovt alligevel.

Tivolirevyen spiller frem til og med 13. juli.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/06/2025 - 14:51

Lars Hjortshøj: Livet overgår mine forventninger

Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Lars Hjortshøj troede, at han skulle læse dansk og have et almindeligt arbejde. Det var, inden han fandt forløsningen i at optræde, siger han til TV 2.

Komikeren Lars Hjortshøj troede, at han skulle læse dansk på universitetet og have det, han beskriver som et helt almindeligt arbejde som resten af hans familie i Jylland.

Det fortæller den 58-årige kendis i et interview med TV 2.

For det er tydeligt, hvis man har tændt fjernsynet, at det ikke er endt sådan.

- Mit liv overgår meget de forventninger, jeg havde som ung, siger Lars Hjortshøj til mediet.

I 1992 vandt han den første udgave af DM i standup, og siden da har han levet af at være sjov.

Han husker tiden derefter som nogle vilde år med sprut, damer og succes. Og hovedet oppe i egen tarm, som han siger det til TV 2.

Siden begyndte han også at lave tv. Og netop nu er han både aktuel på skærmen og på standupscenen.

Han er på turné med onemanshowet "Plat og krone", og så er han blandt deltagerne i TV 2's kreative underholdningsprogram "Stormester".

Kærligheden til at optræde fandt han, mens han gik på efterskole og med egne ord var en kejtet fyr med togskinner, fortæller han til TV 2.

- Det var en måde at finde en eller anden forløsning. Jeg kan stadig lukke mig helt inde i en osteklokke på scenen, siger han til mediet.

I privaten danner han par med Camilla Skjødt Rønsgaard, der omkring årsskiftet fødte komikerens tredje barn.

Han har også datteren Emma på 27 år og sønnen Oscar på 24 fra sit ægteskab med Tina Bilsbo, som han blev skilt fra i 2021 efter 26 år sammen.

Og med både et nytilkommet barn og et barnebarn lød det i 2024, at der fremover skulle være mere ro på.

- Livet er jo fuld af overraskelser og tilfældigheder, sagde han til Ritzau.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 23/06/2025 - 07:00

FAKTA: Lav en effektiv ugeplan

* Skab overblik over ugens oprydnings- og rengøringsopgaver ved at plotte dem ind i en ugeplan.

* Skriv navne ud for opgaverne, så voksne og børn ved, hvem der har ansvar for hvad.

* Hav gerne planen stående på en tavle, eller gør den synlig på en anden måde, så alle altid kan orientere sig i den.

* Brug eventuelt også planen til at få klaret større opgaver løbende. Det kan for eksempel være, at du hver uge vasker et par vinduer, så du har vasket alle husets vinduer på fire uger.

Kilde: Jeanette Lynge Nielsen, rengøringsinfluencer og indehaver af hjemmesiden husmortip.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 23/06/2025 - 07:00

Hold orden i hjemmet med disse mikrovaner

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Det behøver hverken kræve ekstra tid eller kræfter at rydde op løbende, så vasketøj og opvask ikke hober sig op.

Du har det bedst, når dit hjem fremstår rent og pænt, men alligevel formerer rodet sig lystigt hver uge, så du ender med at må tage den helt store oprydningstur, når weekenden rammer.

Med små justeringer er det dog muligt at bryde den onde spiral af bugnende bunker af vasketøj og lurende nullermænd i hjørnerne, mener Jeanette Lynge Nielsen, der deler rengøringsråd på Instagram og på hjemmesiden husmortip.dk.

Første skridt er at indsnævre dit fokus, siger hun.

- Jeg plejer at sige, at man skal begynde med at få styr på t-zonen, altså trafikzonen. Den er forskellig fra hjem til hjem, men det kan være fra indgangen, gennem stuen og ud i køkkenet.

Konkret handler det om at sætte et mål om at holde den mest velbefærdede vej gennem hjemmet ryddelig. Sæt skoene på plads i entréen, hæng jakkerne op, og indfør faste pladser til børnenes skoletasker.

- Langsomt vil du opleve, at oprydningen spreder sig som ringe i vandet til andre dele af hjemmet, siger Jeanette Lynge Nielsen.

En anden simpel vane, der hjælper dig med at holde orden, er at sørge for at gøre en opgave færdig, før du bevæger dig videre til den næste. Det er en metode, som Kamille Sommer benytter sig af i sit arbejde i firmaet Oprydningskonsulenten, hvor hun hjælper folk med at få bugt med rod.

- Rod opstår ofte, fordi vi har opgaver, vi ikke får færdiggjort. Du hænger måske vasketøjet op og lægger det sammen, men får det ikke lagt på plads. Så ender det i stedet på en stol og måske på et tidspunkt på gulvet, siger Kamille Sommer, der kalder metoden for oprydningscirklen.

Forestil dig en cirkel, der bliver lukket, når oprydningsopgaven er færdig. Når du går du i gang med opvasken, gør du den helt færdig, og dermed slutter cirklen.

Ifølge Kamille Sommer virker det også godt at indføre en vane, hvor du aldrig går tomhændet fra et sted til et andet, når du bevæger dig gennem dit hjem. Ligger der en sok på gulvet i gangen, samler du den op og tager den med og så videre.

- På den måde kan man virkelig få ordnet mange ting på en dag, uden at det føles som decideret oprydning, siger oprydningskonsulenten, der også slår et slag for tidtagning.

Det kan være, at du sætter et ur på ti minutter efter aftensmaden, hvor du i de ti minutter udelukkende fokuserer på at rydde af bordet og sætte på plads.

- Mange tænker, at 10-15 minutter ingenting batter, men det gør det, når man kun fokuserer på én ting, siger Kamille Sommer.

- Hvis du bruger ti minutter hver dag seks dage om ugen på at rydde op, har du i alt kun ryddet op i en time, og så behøver du ikke at gøre så meget i weekenden. Det handler om at gøre en lille smule hver dag og på den måde få trænet sin oprydningsmuskel, siger hun.

Er der børn i huset, så sørg endelig for at involvere dem i opgaverne, lyder det fra Jeanette Lynge Nielsen.

- Tænk, hvis alle i en familie giver 15 minutter af deres dag, så kan man virkelig nå meget, siger hun.

Samtidig understreger hun, at alle er forskellige, og at det handler om at finde frem til lige præcis det system, der passer godt til dig og din familie.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek