Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/05/2025 - 08:30

Stjernen udgår med skade i tung bet for NBA-mestrene

Boston Celtics balancerer på randen af exit og skal sandsynligvis undvære topscoreren i afgørende kampe.

Frank Franklin II/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De forsvarende NBA-mestre fra Boston Celtics er i knæ.

Natten til tirsdag dansk tid tabte mesterholdet 113-121 til New York Knicks i NBA-slutspillet og er tæt på exit. Knicks fører nu serien 3-1 og mangler bare én sejr for at sende Celtics ud.

Boston Celtics havde ellers kurs mod sejr i opgøret. Ved pausen var man foran med 11 point, og især stjernespilleren og topscorer Jayson Tatum var godt spillende.

Han leverede 42 point for sit mandskab, men forspringet smuldrede alligevel, og tre minutter før tid var der mere dårligt nyt for mesterholdet.

Tatum faldt til jorden i et solouheld, tog sig til anklen og måtte hjælpes fra banen, med hvad der kunne ligne en skade, der holder ham ude et stykke tid.

- Han er den type spiller, der normalt rejser sig med det samme. Det gjorde han ikke, og vi må se, hvor slemt det er. Men det er hårdt at se en fyr som ham, der skal hjælpes fra banen, siger træner Joe Mazzulla ifølge nba.com.

Ifølge flere medier blev Jayson Tatum set i en kørestol på gangene i hallen efterfølgende.

Selv om Boston Celtics har flere store navne som Jaylen Brown og Derrick White på holdet, er det svært at overvurdere Tatums betydning for Boston-holdet.

Han var topscorer for mandskabet i grundspillet med næsten 27 point per kamp i snit, mens han i den anden ende tog otte rebounds per kamp i forsvaret.

Indtil videre i slutspillet har han løftet niveauet yderligere. Han ligger på over 28 point og mere end 10 defensive rebounds per kamp i snit.

27-årige Tatum blev draftet som nummer tre af alle i 2017-draften. Seks år i træk har han været på NBA's Allstar-hold.

Også Golden State Warriors, som har vundet fire mesterskaber de seneste ti år, hænger i en tynd tråd i slutspillet. Holdet fra San Francisco kom natten til tirsdag dansk tid bagud 1-3 i kampe i serien mod Minnesota Timberwolves.

/ritzau/

Basel, 15/05/2025 - 08:00

Danmarks Eurovision-stjerne: Jeg kan lide hvordan jeg ser ud

Grandprixdeltagerne diskuteres ivrigt online. Langt de fleste grove kommentarer preller af på Sissal.

Mange millioner ser med, når Eurovision løber af stablen.

Det er ikke længere kun fra hver sin ende af sofaen, at der bliver udvekslet meninger om artisterne. De er også rykket ind på de sociale medier.

Selv om Danmarks deltager, Sissal, selv er aktiv derinde og deler backstagebilleder og smagsprøver fra sin sang, "Hallucination", undgår hun for så vidt muligt at scrolle for meget rundt.

- Jeg googler heller ikke mig selv. Men af det, jeg har læst, synes jeg generelt, jeg får meget kærlighed. Men der er også nogle, der skriver, at jeg skriger og sådan noget, fortæller Sissal.

Sådanne kommentarer preller dog af på hende.

- Jeg ved, hvad der passer, og hvad der ikke gør, siger hun.

- Selvfølgelig er jeg stadig et menneske. Nogle ting rammer. Men det siger mig ikke noget, hvis folk går efter mit udseende. Det er mere, hvis folk træder på min karakter eller tegner et billede af, hvem jeg er, og det ikke passer, siger hun.

- Det kan jeg godt blive irriteret over og få lyst til at forsvare mig imod. Men det hjælper at være blevet ældre og at have arbejdet med mig selv, siger den 30-årige sanger.

Sissal tager med største selvfølgelighed selvtilliden med på scenen torsdag, hvor hun skal forsøge at kvalificere Danmark til Eurovision-finalen lørdag.

- Jeg er måske ikke åleslank, og jeg går i stramt tøj. Det er ikke en del af mit image, at jeg er en kvinde, der snakker om kropspositivitet. Jeg eksisterer bare i en større krop og i en stærk krop. Men det er der nogle, der bliver provokeret af, siger hun og fortsætter:

- Jeg ser ikke problemet i at have store lår eller lidt løs hud. Der er så mange andre ting, man er, end hvordan man ser ud. Men jeg kan godt lide, hvordan jeg ser ud. Jeg har også vejet 40 kilo mere og hvilet i mig selv.

Sissal er født og opvokset på Færøerne og boede der, inden hun i 2020 flyttede til København, hvor hun bor med sine døtre fra et tidligere forhold og læser til lærer.

Siden hun var lille, har hun elsket rampelyset, og som tiårig vandt hun det færøske svar på børnenes melodigrandprix, MGP.

- Jeg kan godt lide at vise, hvem jeg er. Det kommer naturligt til mig. Og så er jeg også opvokset med to søstre og en mor, der alle er meget selvstændige kvinder, der altid har fodret mig med positivitet. Jeg fokuserer på det, jeg er god til, siger hun.

- Jeg ser ikke mig selv som guds gave til folket eller synes, jeg er bedre end andre. Men jeg har et behov for at underholde og for at blive set og hørt på en eller anden måde.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/05/2025 - 08:00

Dansk Netflix-stjerne: iPaden er vores au pair

Danske Simon Sears' børn må ikke få en telefon, men når overskuddet er brugt op, så tager au pairen - i form af familiens iPad - over.

Skuespilleren Simon Sears arbejder nogle gange op mod 80 timer om ugen.

Samtidig er han far i en familie med tre børn, hvor hverdagen skal hænge sammen.

Alligevel kunne han aldrig finde på at ansætte en au pair til at tage sig af sine to sønner, Skuli og Marlon, og datteren Móey Lucia.

Og det gælder, uanset hvor travlt den 41-årige skuespiller får med flere og flere job.

- Man overlader sine børn til nogle andre. Og det er realiteten for nogle, men det kan ikke være sundt. Det ligger meget langt fra, hvad jeg har lyst til, siger han og tilføjer:

- Man vil også altid ende med at få en eller anden status i forhold til en au pair, og den skævvridning har jeg aldrig brudt mig om.

Alligevel anerkender han, at der kan være behov for hjælp, når det kniber med at nå det hele i dagligdagen.

- Vi løser det ved at trække på min mor og søster, og ellers tager min kone også meget over en gang imellem, siger han.

Simon Sears tilføjer, at han godt kunne finde på at købe sig til rengøringshjælp for at kunne bruge mere af sin fritid med familien.

Den danske stjerne er aktuel i den nye Netflix-krimiserie "Reservatet", der har premiere 15. maj.

Man har senest kunne opleve ham i DR-dramaet "Generationer", der løb over skærmen i april. Her spillede han sammen med sin ældste søn, Skuli.

Og så er det desuden ikke første gang, at skuespilleren optræder på Netflix' platform. Han har tidligere medvirket i dramaet "Skruk", hvor han spiller ekskæresten Mathias.

Nu indtager han endnu en gang Netflix. Denne gang som overklasseadvokaten Mike Vinter-Jensen, der bor i Nordsjælland sammen med hustruen Cecilie og børnene Viggo og Vera.

I familiens palæ bor også au pairen Angel, der tager sig af børnene. Man oplever som seer, hvordan hun overtager rollen som mor for især Viggo.

Og det er hjerteskærende at se, siger Simon Sears.

- Hvis jeg nogensinde får så travlt, så vil jeg skrue ned. Jeg har heldigvis et helt andet forhold til mine børn end det, vi ser i serien. Vi taler jo sammen.

Og selv om skuespilleren aldrig kunne drømme om at hyre en person ind for at tage sig af sine børn, så indrømmer han, at han og konen får hjælp andre steder fra.

- Vores au pair er vores iPad, så når vi ikke kan rumme mere, så får børnene au pairen. Så vi er ikke frelste. Det er også en del af vores dagligdag.

- Au pairen får lov til at tage over en gang imellem, det skal bare ikke tage overhånd, men det er jo en balance, siger Simon Sears.

Og netop brugen af telefoner og sociale medier er også et tema, der bliver taget op i den nye miniserie i seks afsnit. En svær samtale, som skuespilleren er glad for, at der er blevet plads til.

- Selv voksne mennesker ytrer sig uheldigt på sociale medier. Og det er helt klart en fordummende ting og sprogbrug, som bliver givet videre til børnene. Jeg ved, at mine børn kommer til at få smidt meget mere lort i hovedet, end jeg nogensinde selv har fået, siger han og tilføjer:

- Jeg ved ikke, om man måske skal opdrage i sociale medier, men jeg gør i hvert fald mit til, at vi derhjemme har en samtale om, hvordan man kommunikerer online, når man for eksempel spiller Fortnite.

Af den årsag har ingen af børnene deres egen telefon. Og spørger man familiefaren, så kommer der til at gå lang tid endnu.

- Det får de ikke, før de bliver 30, griner han og tilføjer:

- Det kan jeg selvfølgelig ikke bestemme, og jeg kan heller ikke gå ind og forbyde det. Men vi taler meget om, hvorfor de ikke må spille Roblox eller se YouTube, fordi de kan se så mange sindssyge ting. Det er min opgave at sørge for, at det ikke sker.

Simon Sears er gift med islandske Ingibjörg Skuladottir. De har sammen sønnerne Skuli på ni og Marlon på fem samt datteren Móey Lucia fra december 2024.

Den danske skuespiller er aktuel i "Reservatet", der får premiere på Netflix 15. maj.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 08:00

FAKTA: Hold køkkenet børnesikkert

* Gå aldrig fra en tændt kogeplade. Du risikerer, at dit barn kravler op og brænder sig.

* Vælg et komfur med ovnlås, så barnet ikke selv kan åbne ovnen.

* Træk stikket ud af diverse køkkenmaskiner, når de ikke er i brug.

* Stil køkkenmaskiner bagest på køkkenbordet, og sørg for, at ledningerne ikke hænger ud over kanten, så barnet kan få fat i dem.

Kilde: Sikkerhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 08:00

Våde gulve og brændte naller: Undvig de typiske ulykker i køkkenet

Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Ryd op, og koncentrér dig om en ting ad gangen, når du laver mad. På den måde minimerer du risikoen for, at du eller andre kommer galt af sted.

Der skal helst strømme liflige dufte og ikke rædselsskrig ud fra dit køkken, når du laver mad.

Men hverdagens gastronomiske udfoldelser kan ende temmelig uheldigt, hvis ikke du tager dig nogle forholdsregler.

Det første, som kok og faglærer på Hotel- og Restaurantskolen Thomas Rønsch Toftdahl kigger efter, når han træder ind i et køkken, er, om der er vådt på gulvet eller andre overflader.

- Jeg er opmærksom på, om der er noget, jeg kan skvatte i, eller som mine ting kan glide i. Der skal være rent, ryddeligt og tørt, så man ikke pludselig falder, siger han.

Som risiko nummer to peger han på køkkenmaskiner, som fylder mere og mere rundt om i landets køkkener.

Her lyder hans råd, at du så vidt muligt pakker maskinerne væk, når du ikke bruger dem, så de ikke står og fylder, og du risikerer at snuble i ledningerne eller rage dem ned på gulvet.

Thomas Rønsch Toftdahl råder samtidig til, at du er forsigtig, når du bruger køkkenmaskiner i madlavningen.

- Det kan for eksempel være, man kommer til at smide sin elpisker ned i håndvasken i en masse vand, og så kortslutter det hele, siger han.

Kokkelærerens næste advarsel handler om planlægningen af maden. Konkret anbefaler han, at du adskiller tilberedningen af det varme og det kolde, hvis begge dele indgår i den eller de retter, du er ved at kreere.

For eksempel er det en dårlig idé at stå at piske flødeskum, samtidig med at du har gang i en dampende gryderet på komfuret.

Når du bevæger dig fra det kolde til det varme, kan du nemlig godt glemme, at gryden er varm, og dermed risikerer du at brænde dig.

- Jeg er selv et frygteligt rodehoved og kender fra mig selv, at jeg pludselig kommer galt af sted, fordi jeg ikke lige tænker over, hvad jeg har gang i, siger han og understreger, at processen alligevel sjældent går hurtigere, når du laver alt på én gang.

- I det hele taget bliver din madlavning ikke særlig god, hvis du japper dig igennem den, siger Thomas Rønsch Toftdahl og fortsætter:

- Men hvis du hygger dig med det, bliver den som regel bedre, fordi du bevarer fokus.

Kommer du til skade i køkkenet og får varige mén, kan du få erstatning fra din ulykkesforsikring. Dit forsikringsselskab kan dog afvise at tilkende dig erstatning, hvis det bliver vurderet, at du har handlet med grov uagtsomhed, eller at du er kommet galt af sted med vilje.

Det oplyser Forsikringsoplysningen, der hører under brancheorganisationen Forsikring og Pension.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek