København, 19/05/2025 - 13:14
Rockwool fastholder forventninger efter øget salg i USA og Vesteuropa
Rockwools salg i flere europæiske lande, USA og Canada er steget, mens salget er faldet i Frankrig og Sverige.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Et stigende salg i Vesteuropa og Nordamerika er med til at give den danske stenuldsproducent Rockwool fremgang i omsætningen i første kvartal.
Her har selskabet omsat for 959 millioner euro, hvilket svarer til knap 7,2 milliarder kroner. Det er fire procent mere end i første kvartal i 2024.
Det viser Rockwools regnskab for første kvartal, som er blevet offentliggjort mandag.
I Vesteuropa, som er Rockwools største marked, lyder omsætningen på 549 millioner euro, hvilket målt i lokal valuta er fire procent mere end i første kvartal året før.
Rockwool udpeger blandt andet Spanien, Storbritannien, Norge og Schweiz, som lande, hvor salget har udviklet sig positivt. I Tyskland har der været lav vækst, mens salget er faldet i Frankrig og Sverige, lyder det.
I USA og Canada er salget steget med 15 procent til knap 200 millioner euro.
I begge lande har væksten været tocifret, hvilket ifølge Rockwool skyldes en øget efterspørgsel på ikke brændbare stenuldsprodukter.
Når den "tilfredsstillende" vækst i første kvartal holdes op mod øget geopolitisk og makroøkonomisk usikkerhed, fastholder Rockwool sine tidligere udmeldte forventninger til væksten i hele 2025, lyder det.
Her forventer selskabet, at omsætningen målt i lokal valuta vil vokse med en lav encifret procentsats.
- Den globale økonomi navigerer fortsat i de igangværende tolddynamikker, og deres negative effekt på international handel udfolder sig fortsat, skriver Rockwool.
Rockwool har modsat mange andre danske selskaber valgt ikke at trække sig fra det russiske marked efter landets invasion af Ukraine.
Selskabet er overgået til at være passiv ejer af de russiske fabrikker, og der sendes ikke materialer ind eller ud af Rusland.
I løbet af 2024 skabte den russiske forretning "uventet høj vækst", lød det fra Rockwool i årsregnskabet, som blev offentliggjort i februar.
I første kvartal går det dog den modsatte vej, og salget er faldet i Rusland, lyder det.
Det betyder samtidig, at den samlede omsætning i Østeuropa, som inkluderer Rusland, er faldet syv procent.
/ritzau/