Doha, 04/05/2025 - 04:34
Israel beskylder Qatar for at være en tvetunget fredsmægler
Qatar afviser på det kraftigste kritik fra Netanyahu, der mener, at Qatar som mægler "spiller på begge hold".
Abir Sultan/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Qatar - som mægler mellem Israel og den militante bevægelse Hamas - skal "stoppe med at spille på begge hold" i forhandlingerne om en våbenhvile.
Sådan lød det lørdag aften i et opslag på X fra Israels premierminister, Benjamin Netanyahu.
- Tiden er kommet til, at Qatar stopper med at spille på begge hold (playing on both sides, red.) med dets tvetungethed og beslutte, om det er på civilisationens side, eller om det er på samme side som Hamas' barbari, lyder det.
Natten til søndag lyder der fra Qatar kritik af den israelske premierministers beskyldninger mod landet.
Qatar "afviser på det kraftigste de provokerende udtalelser, som ikke lever op til de mest grundlæggende standarder for politisk og moralsk ansvar," siger talsperson for Qatars udenrigsministerium Majed al-Ansari i et opslag på X, skriver nyhedsbureauet AFP.
Både mæglere fra Qatar og Egypten har forsøgt at få Israel og Hamas til at blive enige om en aftale om våbenhvile.
Begge sider nægter dog at møde hinandens krav til en sådan aftale.
Israel kræver, at 59 gidsler, der fortsat opholder sig i Gaza, bliver løsladt. Landet insisterer desuden på, at Hamas bliver afvæbnet, og at bevægelsen ingen rolle får i det fremtidige styre i Gazastriben. Det har Hamas afvist.
Hamas har krævet, at der kommer en vedvarende våbenhvile i Gaza, og at israelske styrker trækker sig ud af området.
I januar i år nåede man til enighed om en første fase af en våbenhvile.
Israel har angrebet Gaza fra luften, siden våbenhvilen brød sammen i marts.
Konflikten i Gaza eskalerede den 7. oktober 2023, da Hamas udførte et angreb på Israel. Her blev cirka 1200 personer blev slået ihjel, og 250 blev taget som gidsler og ført ind i Gaza.
Under Israels krig i Gaza er flere end 50.000 personer blevet slået ihjel ifølge de lokale Hamas-kontrollerede sundhedsmyndigheder.
/ritzau/