Aalborg, 22/07/2025 - 12:12
AaB er enig med udenlandsk klub om salg af topscorer
I juni var Mathias Jørgensen på vej til udlandet. Nu er AaB enig med en udenlandsk klub om et salg.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
AaB er igen ved at sælge topscorer Mathias Jørgensen.
I en børsmeddelelse tirsdag middag oplyser superliganedrykkeren, at klubben er blevet enig med en udenlandsk klub om et salg af angriberen.
Meldingen kommer, efter at AaB tidligere tirsdag meddelte, at man havde genoptaget forhandlingerne med en udenlandsk klub.
I børsmeddelelsen skriver nordjyderne at et salg vil betyde, at det økonomiske resultat for regnskabsåret vil lyde på et minus i niveauet 0-10 millioner kroner.
Hidtil har forventningen været et underskud på mellem 15 og 25 millioner kroner. I regnestykket har AaB medtaget, at man forventer at investere i sit akademi og i spillertruppen samt ende i toppen af 1. division.
Det var de samme forventninger til regnskabet, som blev annonceret, da AaB i juni også forhandlede om et salg af Mathias Jørgensen. Det gik dog i vasken.
Ifølge Tipsbladet er det den norske mesterklub Bodø/Glimt, der nu har fået sit bud på Mathias Jørgensen accepteret.
Den 24-årige offensivspiller har været i AaB siden 1. februar 2024, hvor han kom til fra Esbjerg fB. Han har spillet 52 kampe og scoret 27 mål for AaB.
Da han kom til AaB, lå klubben i 1. division, og Mathias Jørgensen spillede en afgørende rolle i oprykningen i foråret 2024.
Han kunne dog ikke ændre på, at AaB nu igen er rykket ud af Superligaen.
I nedrykningssæsonen var Mathias Jørgensen anfører for AaB, men Tipsbladet kunne i juni berette, at Jørgensen selv har smidt anførerbindet.
Da AaB lørdag åbnede sæsonen i 1. division med et nederlag til Kolding IF, var det Frederik Børsting, der bar anførerbindet. Mathias Jørgensen spillede hele kampen.
/ritzau/