Gaza by, 03/06/2025 - 07:15
Mindst 15 personer meldes dræbt i det sydlige Gaza
Flere palæstinensere, som ventede på uddeling af nødhjælp, er blevet dræbt, lyder meldingerne tirsdag morgen.
Af: /ritzau/
Israelske styrker har dræbt mindst 15 personer i det sydlige Gaza.
Det melder Gazas civilforsvar, skriver nyhedsbureauet AFP tirsdag morgen.
- Mindst 15 personer blev dræbt, og dusinvis blev såret, da israelske styrker åbnede ild med kampvogne og droner mod tusindvis af civile, som siden daggry havde samlet sig nær rundkørslen ved Al-Alam i Al-Mawasi-området nordvest for Rafah, siger talsperson Al-Mawasi.
Rafah ligger i det sydlige Gaza, der grænser op til Egypten.
Nyhedsbureauet Reuters skriver samtidig, at medier med forbindelse til den militante bevægelse Hamas rapporterer, at mindst 20 palæstinensere er blevet dræbt.
Det skal være sket, da de ventede på uddeling af nødhjælp nær Rafah.
Fra den amerikansk- og israelskstøttede organisation Gaza Humanitarian Foundation (GHF), som udleverer nødhjælp i Gaza, lyder det dog, at morgenens uddeling er forløbet "uden optrin".
Det siger organisationen i en udtalelse ifølge det israelske medie Times of Israel.
- Mens uddelingen af nødhjælp blev udført på sikker vis og uden nogen optrin ved vores uddelingssted i dag, kan vi forstå, af IDF (Israels militær, red.) undersøger, hvorvidt et antal civile blev såret, efter at de bevægede sig fra den udpegede sikre korridor ind i en lukket militærzone, lyder det.
Israel har ikke umiddelbart kommenteret meldingerne.
- Vi anerkender situationens vanskelige karakter og råder alle civile til at blive i den sikre korridor, når de rejser til vores distributionssteder, lyder det videre fra GHF.
Ifølge organisationen er der i løbet af morgenen - efter at uddelingsstedet i Rafah har været åbent i knap tre timer - blevet uddelt 21 vognladninger med mad.
/ritzau/