København, 19/05/2025 - 08:11
Regeringen vil samle alle afgørelser om kræftmedicin i en komité
Der er regionale forskelle på, om syge kræftpatienter for lov til at blive behandlet med ny og dyr medicin.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Der er for store regionale forskellige på, om kræftpatienter får lov til at blive behandlet med dyr sygehusmedicin.
Derfor vil regeringen samle alle medicinansøgninger, som læger indsender på vegne af kræftpatienten, i en regional lægemiddelkomité.
Det siger indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) til Jyllands-Posten.
I dag vurderer de fem regionale lægemiddelkomitéer ansøgningerne ud fra patientens adresse.
- Vi kan se, at der er forskel på, hvor stor en del af lægernes ansøgninger der bliver godkendt i de regionale lægemiddelkomitéer, siger Sophie Løhde.
Ifølge Løhde kan det "skabe tvivl om de vurderinger, der foretages i de enkelte komitéer", og det kan "rokke ved tilliden" til sundhedsvæsnet.
Der er markante regionale forskelle på, hvor stor en del af kræftpatienterne får ja på baggrund af ansøgningen til de forskellige regioner.
I Region Nordjylland fik ni ud af ti patienter fra 2020 til 2023 ja til at blive behandlet med medicinen, der blev ansøgt om.
I samme periode gjaldt det seks ud af ti i Region Hovedstaden og Region Midtjylland, skriver Jyllands-Posten.
Regeringen vil dog fjerne tvivlen om regional forskelsbehandling ved at oprette en samlet komité, der skal forankres i en af de fem regioner.
Initiativet er et blandt flere tiltag i den kommende kræftplan 5, som regeringen snart ventes at præsentere.
Tidligere har Sophie Løhde og øvrige medlemmer af regeringspartierne forklaret om øvrige tiltag i kræftplanen.
Blandt dem er, at der afsættes midler til behandling, der skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret under kemoterapi.
Desuden ønsker regeringen at begrænse antallet af steder, der sælger tobak og nikotinprodukter.
Et tiltag kan ifølge TV 2 være, at butikker pålægges dyre tobakslicenser til begrænsede tidsrum for salg, eller at det kun er specifikke butikker, der må sælge tobak og nikotinprodukter.
/ritzau/