København, 28/06/2025 - 18:40
Pogba gør comeback og bliver holdkammerat med Biereth
Paul Pogba er klar til at spille fodbold igen og har skrevet under på en toårig aftale med Monaco.
Spada/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Den franske fodboldspiller Paul Pogba er efter længere tid uden en klub klar til at gøre comeback.
Således oplyser Monaco lørdag på sin hjemmeside, at den franske verdensmester har skrevet under på en toårig aftale med klubben, der tørner ud i den bedste franske række.
Pogba kommer til Monaco på en fri transfer, da han forlod italienske Juventus i slutningen af 2024.
Bruddet med Juventus havde været undervejs i et stykke tid, efter at den 32-årige midtbanespiller fik nedsat en dopingkarantæne fra 4 år til 18 måneder.
I forbindelse med en Serie A-kamp blev han testet positiv for testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.
Den nedsatte karantæne betød, at han måtte spille fodbold igen fra marts i år.
Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener i den franske landsholdstrøje.
Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.
I Monaco, der i seneste sæson endte på tredjepladsen i Ligue 1, bliver han holdkammerat med den danske landsholdsangriber Mika Biereth.
/ritzau/