København, 09/06/2025 - 19:30
Grønlandsk regeringsleder mærker stor fransk støtte før besøg
Emmanuel Macron gentog mandag sine støttende ord til Grønland, inden præsidenten 15. juni besøger Grønland.
Roni Rekomaa/Reuters
Af: /ritzau/
Ved FN's Havkonference mandag fastslog Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, at "Grønland og Arktis ikke kan tages".
USA's præsident, Donald Trump, har tidligere ytret ønske om netop at overtage Grønland, og derfor er den franske støtte af afgørende karakter.
Det skriver Grønlands regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen, i et opslag på Facebook.
- Frankrig har støttet os, siden de første udtalelser om at tage vores land kom ud. Det er både nødvendigt og glædeligt, skriver Jens-Frederik Nielsen.
Emmanuel Macron, der selv besøger Grønland 15. juni, havde i sin tale ved FN-konferencen støttende budskaber til Grønland med ordene, at "man ikke kan overtage landet".
- Jeg er glad for, at præsidenten endnu en gang gjorde dette klart og dermed støttede Grønland, lyder det fra Jens-Frederik Nielsen.
Den grønlandske regeringsleder deltager sammen med statsminister Mette Frederiksen (S) i det kommende besøg fra Emmanuel Macron på Grønland.
Besøget kommer efter omtrent et halvt års højspændt situation om verdens største ø.
Spændingerne skyldes den amerikanske præsident Donald Trumps ønske om at overtage kontrollen over Grønland. Flere gange har han ikke villet afvise brug af militær magt.
De tre regeringsledere vil "blandt andet have fokus på sikkerheden i Nordatlanten og Arktis".
Men de skal også drøfte økonomisk udvikling, klimaforandringer og energi.
Om Macrons forestående besøg har Mette Frederiksen udtalt, at det er "opløftende at opleve den store internationale opbakning til Grønland og kongeriget i den vanskelige udenrigspolitiske situation de seneste måneder".
Frankrig har under hele den udenrigspolitiske krise været langt fremme i skoene som støtte af Danmark.
Landet har blandt andet åbnet for idéen om franske soldater i Grønland - hvis Danmark ønskede det vel at mærke.
Og Frankrig har løbende været blandt de første til at lægge afstand til Trumps udtalelser.
/ritzau/