København, 21/07/2025 - 08:08
Cykelhjelm kan halvere risiko for hovedskader
Brug af cykelhjelm kan reducere risikoen for ansigtsskader med 25 procent ifølge ny norsk rapport.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Det kan være en stor fordel at spænde cykelhjelmen fremfor at lade den ligge derhjemme, når man cykler ud i trafikken.
Det er konklusionen fra en analysegruppe på Odense Universitetshospital, der henviser til en norsk rapport fra Transportøkonomisk Institutt i Oslo, skriver Jyllands-Posten.
Den norske rapport viser, at cykelhjelmen kan halvere cyklisters risiko for hovedskader og for at dø i en ulykke, skriver mediet.
Cykelhjelmen reducerer samtidig risikoen for skader i ansigtet med cirka 25 procent, lyder det videre i rapporten.
Forskerne bag har gennemgået 83 videnskabelige studier af skader efter ulykker med cyklister.
Ifølge Rådet for Sikker Trafik bruger 51 procent af voksne cyklister cykelhjelm, mens 82 procent af cyklende skolebørn ifører sig hjelmen.
Det er særligt de yngste skolebørn, der bruger cykelhjelmen. Blandt gruppen mellem seks og ni år bruger 96 procent hjelmen.
Blandt skolebørn over 12 år gælder det 62 procent, der har cykelhjelm på, når de cykler til skole.
Rådet for Sikker Trafik begyndte i 2004 at tælle brugen af cykelhjelm. Siden er danskernes brug af cykelhjelm steget støt.
Dengang brugte seks procent af de voksne cyklister cykelhjelm, mens det gjaldt 33 procent af de cyklende skolebørn.
Det er blandt andet også den del, som Cyklistforbundet i Danmark henviser til i diskussionen om, hvorvidt det skal være lovpligtigt at bruge cykelhjelm.
Cyklistforbundet mener, at frivillighed er vejen frem til at få endnu flere danskere til at spænde cykelhjelmen og er imod et lovkrav.
- Vi frygter, at tvungen brug af hjelm vil afholde flere fra at vælge cyklen til som fast del af deres liv, skriver forbundet på sin hjemmeside.
/ritzau/