Cannes, 15/05/2025 - 15:00
Stjernepar sikrer sig Gråbøl og Babett i nervepirrende drama
Sidse Babett Knudsen og Sofie Gråbøl spillede over for hinanden i "Den eneste ene" i 1999. Det er en hel anden genre, de nu genforenes i på biograflærredet.
Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus
På filmfestivalen i Cannes kan det danske film- og produktionsselskab Zentropa nu præsenterer sin nye satsning, dramaet "De gode mødre", der har Sidse Babett og Sofie Gråbøl i hovedrollerne sammen med Asta Kamma August.
Filmen er skrevet af det danske stjernepar Nikolaj Arcel, der er kendt for at have instrueret "En kongelig affære" og "Kongekabale", og Sara Isabella Jønsson, der blandt andet har stået bag manuskripterne til prisvindende film som "Ustyrlig" og "Hvor kragerne vender".
"De gode mødre" er en filmatisering af Anne Mette Kirks roman "Dobbeltfejl".
Filmen udspiller sig i et lille lokalmiljø i en forstad, der rystes efter et påstået seksuelt overgreb på en teenagedreng begået af to drenge.
Sidse Babett Knudsen spiller Anne Sofie, hvis tilværelse krakelerer, da hendes søn anklages for overgreb.
I rollen som Anne Sofies nære veninde, hvis søn angiveligt er offer for overgrebet, ses Sofie Gråbøl.
De to danske stjerneskuespillere stod også over for hinanden i Susanne Biers kærlighedsklassiker "Den eneste ene" tilbage i 1999.
Det bliver en hel anden genre, som de nu genforenes i på biograflærredet.
Zentropa beskriver "De gode mødre" som et nervepirrende drama om sociale hierarkier, skrøbelige facader og det rå moderinstinkt.
Som beskyldningerne mod Anne Sofies søn begynder at cirkulere, stiger presset. Hun beslutter, at en af de andre drenge må gøres til syndebuk for at beskytte sin egen søn og familiens renommé, koste hvad det vil, lyder det om handlingen.
"De gode mødre" går i optagelse sidst på året og forventes at få premiere i efteråret 2026.
/ritzau/