Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 14/05/2025 - 13:20

Søren Gade bekræfter: Kan fortsætte som formand for Esbjerg Havn

Folketingsformand Søren Gade bekræfter i skriftlig kommentar, at han fortsætter som formand for Esbjerg Havn.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Folketingets formand, Søren Gade (V), stiller ikke op til interview, men bekræfter i en skriftlig kommentar, at han kan fortsætte på sin post som Folketingets formand og samtidig være lønnet bestyrelsesformand for Esbjerg Havn.

Meldingen kommer efter et møde onsdag i Udvalget for Forretningsordenen (UFO).

- Mine kolleger i Udvalget for Forretningsordenen gav mig for over to år siden grønt lys til, at jeg kunne bevare min post som formand for Esbjerg Havn. Det er den beslutning, som jeg lægger og har lagt til grund for at fortsætte med at have dette hverv.

- Med dagens drøftelse genbekræfter Udvalget for Forretningsordenen, at jeg kan bevare mit hverv i Esbjerg Havn, siger Søren Gade.

Venstre-politikeren er gennem lang tid blevet kritiseret for at have et lønnet hverv som bestyrelsesformand i Esbjerg Havn.

Her er han blevet kritiseret for, at de to formandsroller kan skabe tvivl om hans habilitet.

Tirsdag kom det så frem, at Søren Gade har givet urigtige oplysninger til Folketinget i en anden sag.

Tilbage i december 2022 forklarede Søren Gade til Udvalget for Forretningsordenen, at han havde frasagt sig posten som bestyrelsesformand i selskabet Tecleaf. Posten er ulønnet.

Det var forkert. Men et flertal i UFO har fortsat tillid til, at Søren Gade kan fortsætte på alle poster.

Søren Gade kommer i sin skriftlige kommentar slet ikke ind på det faktum, at han har givet forkerte oplysninger om formandsposten i Tecleaf.

Han konstaterer blot, at han fremover vil være åben om sine andre hverv ved siden af posten som Folketingets formand. Hvilket Søren Gade i øvrigt mener, at han altid har været, selv om han har givet forkerte oplysninger.

- Som folkevalgt finder jeg det kun rimeligt, at offentligheden kan se, hvilke interesser og hverv jeg har ved siden af min post som formand for Folketinget, lyder det fra Søren Gade.

De forkerte oplysninger er umiddelbart tilgivet hos et politisk flertal. Socialdemokratiets gruppeformand og medlem af UFO Leif Lahn Jensen bakker eksempelvis op om Søren Gade, selv om socialdemokraten ikke uddyber, hvilken forklaring Søren Gade har givet onsdag på UFU-mødet for at have givet urigtige oplysninger.

- Han har overholdt de regler, der er, siger Leif Lahn Jensen.

Spørgsmål: Også selv om Søren Gade siger forkerte ting?

- Han har nu forklaret, hvad der var baggrunden for det, og den har vi købt. Så ja, der er opbakning, svarer Leif Lahn Jensen uden at uddybe yderligere.

/ritzau/

København, 16/05/2025 - 07:30

Niels Olsen skræmmer sine medspillere som Donald Trump

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

I Cirkusrevyen parodierer Niels Olsen den amerikanske præsident, Donald Trump, og ligheden skræmmer hans kendte kolleger.

Niels Olsen husker, hvordan han som ung tænkte, at han godt gad ligne diverse kendte personer.

- Og så havde man nok ikke lige satset på Donald Trump, siger den danske skuespiller med et grin.

Men det er nu alligevel netop den amerikanske præsident, som revystjernen ligner, når han går på scenen til nummeret "Store planer" i årets udgave af Cirkusrevyen, som spiller helt frem til 23. august.

Med det rødgyldne hår trukket fra det ene øre til det andet, orange makeup og en blå habit med langt rødt slips stikker Niels Olsen to tommelfingre i vejret og siger hånende i revyteltet på Bakken nord for København:

- I love you, Denmark. Not!

Og det er ikke kun på scenen, at parodien giver reaktioner. Det er også i omklædningsrummet, hvor han blandt andre er omgivet af Bodil Jørgensen, Magnus Haugaard, Merete Mærkedahl og Mads Knarreborg.

- De er jo skræmte! De går rundt, og lige pludselig står Donald Trump bag dem, og så udbryder de: "Åh nej!", fortæller Niels Olsen.

- Men det er jo skidesjovt. Dem, der laver vores parykker og sminke, er jo simpelthen så dygtige. Det er jo bare rigtig sjovt, at man kan komme til at ligne så meget, lyder det fra den rutinerede skuespiller.

Det er ikke første gang, at Niels Olsen parodierer Donald Trump i Cirkusrevyen.

Sidste år havde han også et sangnummer over for Henrik Lykkegaard, som spillede den tidligere amerikanske præsident Joe Biden.

I januar tiltrådte Donald Trump igen det magtfulde embede, og siden har hans beslutninger haft stor påvirkning på resten af verden.

- En af udfordringerne er jo, at nogle af de ting, han har lavet, er så langt ude, at hvis man skal lave sjov med det og sige: "Tænk, hvis han fandt på det her", så er det noget, han rent faktisk kan finde på at gøre dagen efter, mener Niels Olsen.

- Det er jo helt vanvittigt. Aktiemarkederne går totalt bananas, renterne ryger op og ned, og jeg ved ikke hvad. Det er frygteligt!

Det kan derfor blive en svær opgave at holde parodien aktuel, når den skal spilles frem til slutningen af august.

En opgave, som Niels Olsen på forkant dog ser, at de har fået løst rigtig fint.

- Det er en sang, han skal synge, og den er blevet rigtigt god, afslører han.

I år bliver 12. sæson, at 65-årige Niels Olsen skal være med i Cirkusrevyen, som har 90-års jubilæum.

/ritzau/

Læs Mere >>

Basel, 16/05/2025 - 06:00

Grandprixgeneral i tårer: Vi har kæmpet så hårdt

Martin Meissner/Ritzau Scanpix

DR's grandprixstrategi er endelig lykkedes. Danmark står i sin første Eurovision-finale siden 2019.

Endelig lykkedes DR's grandprixstrategi: Danmark er klar til sin første Eurovision-finale siden 2019, efter at Sissal imponerede seerne med "Hallucination".

DR's grandprixboss, Erik Struve Hansen, er rørt til tårer.

- Jeg er utroligt glad. Jeg er megastolt af Sissal og af det hold, der har fået det til at ske, og af at Danmark endelig er i den finale, siger han.

- Jeg synes virkelig, det er forløsende, efter at der er blevet kæmpet så hårdt.

Erik Struve Hansen er også en tydeligt lettet mand, som han står der i St. Jakobshalle i den schweiziske storby Basel, hvor årets Eurovision afholdes.

Danmark er det land, der har misset finalen flest år i streg.

Efter fire års finalefadæse iværksatte DR i 2023 en ny grandprixstrategi: kærlighed ved første lyt og en stærk performance visuelt og vokalt.

Til sidste års Eurovision var Saba og nummeret "Sand" valgt ud fra netop de parametre. Men også der løb håbet om en finaleplads ud som sand imellem fingrene.

Dengang var Erik Struve Hansens øjne også blanke.

I år er det af glæde.

- Vi har knoklet, nærmest fra at sidste års Eurovision var slut, for at finde ud af: Hvad gør vi nu? Hvordan får vi vendt skuden, så vi kommer i den finale?, fortæller han.

DR har fastholdt strategien. Derudover har public service-stationen skruet op for indsatsen på de sociale medier.

Nu er det endelig lykkedes, og med målsætningen nået skal der sættes nye.

- Selvfølgelig kæmper vi da nu for at klare os så godt som overhovedet muligt i den finale, siger Erik Struve Hansen.

Om så godt som overhovedet muligt er en sejr, har grandprixgeneralen endnu ikke afgjort.

- Nu har der været den kæmpe udfordring med at komme i finalen. Så vi sætter det næste mål på lørdag. Men vi kommer da til at kæmpe med næb og kløer, for jeg synes virkelig, vi har noget særligt i Sissal, siger han.

Der er plads til 26 lande i Eurovision-finalen. 20 af finalisterne er fundet i to semifinaler afholdt henholdsvis tirsdag og torsdag.

11 lande klarede ikke cuttet og må forlade Eurovision uden mulighed for en sejr.

Seks lande er automatisk kvalificeret: Spanien, Italien, Storbritannien, Frankrig og Tyskland, fordi de betaler den største del af Eurovision, samt sidste års vindernation, som denne gang er Schweiz.

Danmark har vundet det internationale melodigrandprix tre gange: i 1963 med Grethe & Jørgen Ingmanns "Dansevise", i 2000 med Brødrene Olsens "Smuk som et stjerneskud" og i 2013 med Emmelie de Forests "Only Teardrops".

Eurovision-finalen sendes på DR1 lørdag 17. maj klokken 21.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 10:00

FAKTA: Syretilbageløb i spiserøret

* Både halsbrand og sure opstød går under den samlede betegnelse reflukssygdom (syretilbageløb i spiserøret).

* Man skal straks søge læge ved brystsmerter (som eneste symptom), synkebesvær eller synkesmerter.

* Den typiske behandling er livsstilsændringer, syreneutraliserende medicin eller syrepumpehæmmere, der nedsætter mavesyreproduktionen.

* Man kan selv nedsætte symptomerne ved hjælp af vægttab, hvis man er overvægtig. Hvis det primært påvirker en om natten, kan man hæve sengens hovedgærde og undgå måltider tre timer før sengetid.

* For nogle kan det hjælpe at mindske indtaget af fødevarer og drikke, der giver symptomer, undgå forstoppelse og store måltider.

Kilde: Dansk Selskab for Gastroenterologi og Hepatologi.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 10:00

Sådan mindsker du halsbrand og sure opstød

Paul Ellis/Ritzau Scanpix

Halsbrand og sure opstød kan mindskes ved et lavere BMI, mindre oppustethed og mindre stress. Samtidig kan medicin være med til at reducere ubehagelighederne.

Det kan være meget ubehageligt at være plaget af enten halsbrand eller sure opstød. De to symptomer har begge at gøre med mavesyren, men kan føles forskellige.

Det fortæller Anne Lund Krarup, der er mave-tarmlæge og forskningsansvarlig overlæge i Akut- og Traumecenter på Aalborg Universitetshospital.

- Hvis der er noget mad, der er kommet ned i mavesækken, men smutter tilbage op i spiserøret, så kan det komme op til munden som et surt opstød. Men hvis det ikke kommer hele vejen, så begynder det at brænde, eller mærkes slet ikke, siger hun.

Ved halsbrand oplever man en brændende fornemmelse inde bag brystbenet.

- Det er det, allerflest har, når der er syre, som løber op i spiserøret, fortæller hun.

Der er mange myter om, hvordan madvarer, drikkevarer og livsstil kan påvirke halsbrand og sure opstød. De fleste har dog ikke særlig meget evidens.

- Men ved et højt BMI har man større risiko for sure opstød, halsbrand eller begge dele, siger Anne Lund Krarup.

Også gravide kan være påvirkede, fordi graviditeten giver et øget tryk på maven.

Jens Gram, der er administrerende direktør hos Aarhus Osteopati, er enig i denne betragtning og tilføjer:

- Hvis man har et øget pres i bughulen grundet oppustethed, øger det presset opad på mavesækken. Det kan presse den op mod mellemgulvet, så spiserørets lukkemuskel ikke fungerer optimalt, siger han.

Generelt er det en god idé at tygge maden roligt, ikke at overspise eller indtage for meget væske. Og så skal man sørge for at bevæge sig, hvis man føler sig oppustet.

- Hvis man er meget spændt i brystkassen og mellemgulvet, kan det lukke sig ned over mavesækken, så lukkemusklens funktion ikke er optimal, hvilket kan resultere i, at mavesyren kan passere til spiserøret, siger han.

Der kan være flere årsager til, hvorfor man kan være stiv i mellemgulvet.

Ved øget stress over en længere periode kan det ændre vejrtrækningen til at blive mere overfladisk.

- Det kan resultere i en mere inaktiv mellemgulvsmuskel. Man kan spænde mere i maven og mellemgulvet, der over tid kan skabe øget stivhed, siger Jens Gram og fortsætter:

- KOL, astma og meget stillesiddende arbejde kan også give ændringer i vejrtrækningsmønsteret, hvilket kan øge spændingerne af mellemgulvet.

Det kan i længden være farligt, hvis spiserørets lukkemuskel ikke fungerer optimalt, da det er den, der normalt hindrer mavesyren i at løbe op i spiserøret.

- Spiserøret er ikke lavet til at få mavesyre op i sig. Syren kan over tid nedbryde vævet i spiserøret og give skader, siger han.

Anne Lund Krarup fortæller, at der findes flere typer af medicin, hvis man er meget plaget af halsbrand og sure opstød. En af typerne er en base, der fås som tabletter i supermarkeder og apoteker.

- Dem spiser man med det samme, og de neutraliserer syren. De svarer i princippet til at drikke et stort glas mælk, selv om sugetabletter har nemmere ved at blive i spiserøret end mælk, der nemmere løber igennem, siger hun.

De virker på det, der lige er rendt op i spiserøret. Men hvis man har en mavesæk, der hele tiden sender noget op i spiserøret, skal man have syrehæmmende medicin, som holder pH-værdien nede i mavesækken.

- I håndkøb på apoteket kan man købe lansoprazol, omeprazol og pantoprazol. Det er de tre mest hyppige præparater i Danmark, siger Anne Lund Krarup.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek