Graz, 10/06/2025 - 18:42
Tidligere elev dræbte ti personer i østrigsk skoleskyderi
Formodet gerningsperson bag skoleskyderi er ifølge myndighederne en 21-årig østriger, der er tidligere elev.
Borut Zivulovic/Reuters
Af: /ritzau/Reuters
Syv kvindelige og tre mandlige personer er blevet dræbt i et skoleskyderi i byen Graz i Østrig.
Det skriver flere østrigske medier herunder Die Presse og Kronen Zeitung, efter at endnu en person er død af sine kvæstelser tirsdag aften.
Ifølge medierne er der tale om en kvinde, som blev såret under skyderiet og efterfølgende er afgået ved døden på et hospital.
Den formodede gerningsperson tog desuden sit eget liv på et toilet på skolen efter angrebet.
Dermed er i alt 11 personer døde i skyderiet.
Ofrenes aldre er endnu ukendt.
Under et pressemøde om eftermiddagen samme dag bekræftede landets myndigheder et dødstal på ti personer inklusive den formodede gerningsmand.
Under pressemødet lød det desuden, at 12 personer er sårede.
Tidligere var meldingen i lokale medier, at antallet af sårede lå omkring 30 personer.
Den formodede gerningsperson er ifølge myndighederne en 21-årig østrigsk mand, der er tidligere elev på skolen.
Gerhard Karner, landets indenrigsminister, oplyste desuden på pressemødet, at den formodede gerningsperson ikke færdiggjorde sin uddannelse på skolen.
Politiet bekræftede over for den fremmødte presse, at den formodede gerningsperson ikke var kendt af politiet før dagens angreb.
Han var bevæbnet med en pistol og et haglgevær under angrebet.
Ifølge politiet ejede den formodede gerningsperson begge våben på lovlig vis og havde desuden en våbentilladelse.
Som følge af angrebet har Østrigs myndigheder erklæret tre dages landesorg.
- I løbet af tre dages landesorg vil hele Østrig mindes ofrene, sagde Christian Stocker, der er kansler i landet, ifølge nyhedsbureauet AFP og tilføjede:
- Det er en mørk dag.
Politiindsatsen i forbindelse med angrebet gik i gang omkring klokken 10 om formiddagen efter de første meldinger om skyderi på skolen.
Både politi og specialenheder var talstærkt til stede.
Omkring klokken 11.30 skrev politiet i en opdatering på X, at situationen var under kontrol.
- Der antages ikke at være nogen yderligere fare, lød det.
I timerne efter angrebet steg dødstallet. Den første melding lød på fem dræbte, hvilket senere steg til ti dødsofre inklusive den formodede gerningsperson.
/ritzau/Reuters