Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Beijing, 15/04/2025 - 10:57

Kina vil stoppe handel med Boeing som modsvar til USA's told

De kinesiske luftfartsselskaber har fået besked på, at de ikke skal lave nye bestillinger på Boeing-fly.

Brendan Mcdermid/Reuters

Af: /ritzau/

Kina har beordret sine luftfartsselskaber til ikke at lave nye bestillinger på fly fra den amerikanske producent Boeing.

Det skriver mediet Bloomberg ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Det er et direkte modsvar til USA's beslutning om at pålægge kinesiske varer told på 145 procent.

De kinesiske luftfartsselskaber er desuden blevet bedt om helt at stoppe med at handle med amerikanske selskaber, der sælger materialer til fly.

En regulær toldkrig mellem USA og Kina har udspillet sig de seneste uger, efter at den amerikanske præsident, Donald Trump, varslede forhøjede toldsatser på kinesiske varer.

Siden da har de to parter skiftevis forhøjet tolden på hinandens varer.

Told er en importafgift, som lægges på varer, der produceres i udlandet. Idéen er, at de varer, der kommer ind i ens land, bliver dyrere, og at folk er mindre tilbøjelige til at købe dem.

Trumps argument for højere toldsatser er, at USA ifølge ham har et handelsunderskud med eksempelvis Kina. Det skal der rettes op på, mener han.

Intentionen er, at amerikanerne i stedet vil købe hjemlige produkter og på den måde styrke landets egen økonomi.

Først lød den amerikanske told på varer fra Kina på 34 procent. Siden er den blevet hævet flere gange og lyder nu på 145 procent.

Kina har pålagt varer fra USA en told på 125 procent.

/ritzau/

København, 15/04/2025 - 05:45

Prinsesse fejrer fødselsdag på Det Kongelige Teater med 1000 unge

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

21. april fylder prinsesse Isabella 18 år. Aarhus har fejret det, og tirsdag gælder det København.

Prinsesse Isabella tager endnu en gang forskud på sin fødselsdag og fejrer den tirsdag i København med scenekunst og 1000 andre unge.

Prinsesse Isabellas 18-års fødselsdag er først mandag 21. april, men fejringen begyndte allerede i sidste uge.

Fødselsdagen blev officielt markeret i Aarhus fredag i sidste uge. Tirsdag markeres den i København.

Fejringen i København sker på Det Kongelige Teaters Gamle Scene. Her deltager 1000 unge i alderen 17 til og med 24 år fra hele kongeriget.

Deltagerne er blevet valgt gennem en lodtrækning.

I Det Kongelige Teater er den kongelige familie også til stede.

Der er ifølge Kongehuset klassisk og moderne scenekunst til fødselsdagsfejringen.

Fejringen hylder den unge generations fællesskab med kultur, kreativitet, bæredygtighed og frivillighed som bærende elementer.

I fredags blev prinsesse Isabellas fødselsdag fejret på Aarhus Rådhus. Her blev prinsessen og den kongelige familie modtaget af den aarhusianske borgmester.

Fejringen var en hyldest til byens unge talenter inden for kreative områder som musik, sport, mad og design.

Blandt andet præsenterede unge, aarhusianske designere et modeshow med fokus på bæredygtighed.

Derudover var der underholdning fra talentfulde musikere og dansere samt et stort kagebord.

Her var der inviteret omkring 100 unge fra lokale ungdomsorganisationer og uddannelser.

Derudover var der cirka 50 unge aarhusianere, der deltog med en ledsager. De blev udvalgt gennem en lodtrækning.

Samme dag blev det meddelt af justitsminister Peter Hummelgaard (S), at Danmark får en ny flagdag i anledning af prinsesse Isabellas fødselsdag.

Da kronprins Christian i 2023 fyldte 18 år, blev unge fra hele rigsfællesskabet inviteret til at deltage i et gallataffel på Christiansborg Slot.

Prinsesse Isabella er ikke det eneste medlem af Kongehuset, som har fødselsdag i april. Dronning Margrethe fylder 85 år onsdag.

Dronning Margrethes fødselsdag fejres med en koncert klokken 12 på Fredensborg Slot. Her er familien og borgere i byen med. Kongehuset har oplyst, at resten af dagen er privat.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 14/04/2025 - 18:44

Kim Kardashian skal vidne i Paris om ni år gammelt røveri

Mario Anzuoni/Reuters

I 2016 blev Kim Kardashian udsat for røveri i Paris. Myndighederne har tiltalt seks personer for handlingen.

Kim Kardashian skal vidne ved en retssag i Paris om det røveri, hun blev udsat for i 2016.

Det skriver nyhedsbureauet TT, at Kim Kardashians advokat siger til nyhedsbureauet AFP.

Seks personer er tiltalt ved en fransk domstol for røveriet i oktober 2016, da maskerede mænd brød ind i Kim Kardashians lejlighed i Paris og stjal smykker for omkring 59 millioner kroner.

Hun fik blandt andet stjålet en diamantring, hun havde fået fra sin daværende mand Kanye West.

Kim Kardashian har tidligere udtalt sig om røveriet. Hun har fortalt, at hun blev bundet og låst inde på badeværelset i lejligheden.

Hun har også fortalt, at hun troede, at hun ikke ville overleve natten. Hun slap uden fysiske skader.

Retssagen mod de seks sigtede personer finder sted fra den 28. april i Paris. Det er her, Kim Kardashian skal vidne.

En 60-årig mand er identificeret som bagmanden bag juveltyveriet, og i alt er ti personer blevet anklaget for at have været involveret.

I første omgang blev 17 personer mistænkt og anholdt i sagen.

Retssagen, som begynder i slutningen af april, involverer kun de seks tiltalte personer.

Gerningsmændene var angiveligt iklædt politiuniformer, da de brød ind i lejligheden. Kim Kardashian var alene i lejligheden.

Kort inden røveriet havde Kim Kardashian lagt et billede på Instagram, hvor hun viste, at hun deltog i den franske modeuge.

Siden sit gennembrud som realitystjerne i 2007 har Kim Kardashian opbygget en stor formue i skønhedsindustrien. Hun er i øjeblikket 1,7 milliarder dollar værd ifølge Forbes.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 15/04/2025 - 08:00

FAKTA: Opskrift til hvid ragù

Hvid ragù til 4 personer

Ingredienser:

* 300 gram kød eller plantefars (Sofie Borbiconi bruger helst salsiccia eller plantefars)

* Et stort løg

* 2-3 fed hvidløg

* 3 store gulerødder

* 2-3 stængler blegselleri

* 5-6 blade frisk salvie

* 3-4 deciliter hvidvin

* 75 gram koldt smør (til montering)

* En håndfuld revet parmesan (eller to)

* 1 deciliter pastavand

* 400 gram pasta (købt eller hjemmelavet)

Opskrift på ragù:

* Svits salsiccia på panden i lidt olivenolie. Tilføj løg og hvidløg og derefter gulerødder, selleri og frisk salvie, og lad det stege ved middel varme. Efter fem-syv minutter hældes hvidvin på, lad det koge ind, til der næsten ikke er mere væde tilbage.

* Tag panden af varmen, og tilføj koldt smør, parmesan og pastavand - og til sidst pastaen, som er kogt al dente. Vend det hele sammen, og server straks med et drys parmesan og basilikum på toppen.

Kilde: Sofie Borbiconi, journalist og forfatter til bogen "Håndlavet pasta".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 15/04/2025 - 08:00

Disse undervurderede pastaretter vil udvide dine smagsløg

Miguel Medina/Ritzau Scanpix

Spaghetti med kødsovs, carbonara og ravioli. Listen af pastaretter er lang, men har du smagt hvid ragù eller conchiglie med pizzaiola og stracciatella?

Italienerne er verdenskendte for deres køkken og især deres pasta. Selv om du helt sikkert kender de klassiske pastaretter, så kan du udfordre dine madkundskaber og smagsløg ved at prøve disse undervurderede pastaretter af.

En mulighed kunne være hvid ragù, der stammer fra Norditalien. Det fortæller Sofie Borbiconi, der er journalist og forfatter til bogen "Håndlavet pasta".

- Jeg laver den ofte, når det skal gå lidt hurtigt, men samtidig også være en lækker oplevelse. Jeg ved, at den er blevet en favoritret hjemme hos flere af de gæster, jeg har serveret den for. Det plejer at være et godt tegn, siger hun.

Retten kan minde lidt om den klassiske pasta bolognese, som vi på dansk kalder pasta med kødsovs, men adskiller sig på en markant front.

- De fleste danske hjem laver pasta med kødsovs med dåsetomater som sovs, men i den hvide ragù fjerner man tomaterne og erstatter med hvidvin, parmesan og smør. Det er en meget undervurderet ret og vildt lækkert, siger hun.

En anden italiensk pastaret, man kan give sig i kast med, er conchiglie med pizzaiola-sauce og stracciatella. Den anbefaler Riccardo Lara, der er kok og medejer af pastaforretningen Laminata.

Han fortæller, at retten på en skala fra et til ti har en sværhedsgrad på tre, så de fleste kan være med. Retten indeholder ikke kød, så der bruges grøntsager til saucen.

- Pizzaiola er en tomatsauce med oliven, kapers, selleri, gulerødder og hvidløg, der har kogt i halvanden til to timer. Ingredienserne giver tilsammen umami til saucen. Umami er "den femte grundsmag", der bedst kan beskrives ved, at den giver mundfylde og velsmag til retten, siger han.

De fire andre grundsmage er surt, sødt, salt og bittert.

Pastaen skal som altid koges, til man opnår al dente-konsistens. Man kan lave tomatsovsen både med friske tomater og dåsetomater, alt afhængigt af sæsonen.

- Det er umuligt at lave en god tomatsauce på 15 minutter. Hvis tiden er knap i hverdagen, kan saucen med fordel laves søndag. Når alle ingredienser er lagt i gryden, kan man "glemme" alt om saucen i halvanden til to timer og lave noget andet, imens den hygger sig, siger han.

Ved servering tilføjer du stracciatellaen med en ske oven på pastaen. Stracciatella er en ost med cremet smag og en let sødlig smag.

- Den fede stracciatella går godt sammen med syren fra tomatsaucen og opnår en god balance, siger han.

Helt generelt anbefaler Riccardo Lara altid, at vandet skal saltes, så det næsten smager af Middelhavet, og at man prøver at udfordre sin indre dansker.

- Mange tilføjer først saucen oven på pastaen ved servering. Det er ikke, fordi det er forkert, men hvis man ønsker en bedre smagsoplevelse, anbefaler jeg altid "risottata". Det betyder, at man først koger pastaen i kogevandet for derefter at færdigtilberede den i saucen de sidste minutter af kogetiden sammen med lidt af pastavandet, for at opnå en cremet konsistens, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek