Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/11/2023 - 08:00

Vær opmærksom på dette inden snapsen overtager til firmajulefrokosten

Inden du kaster alkoholen indenbords til firmaets årlige julefrokost, er der flere ting, du skal være opmærksom på.

Vibeke Toft/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Med snaps, øl og drinks på bordet kan fornuften godt sive ud af hovedet.

Og selv om det kan være sjovt at være til julefrokost med sit arbejde i mindre professionelle rammer, så er det stadig vigtigt at være opmærksom.

For en firmajulefrokost er ikke helt det samme som den, du holder med dine venner.

1) Du er stadig "på arbejde".

For det første er du på en måde stadig på arbejde, fortæller chefkonsulent Bella Lea Buono fra Djøfs medlemsrådgivning.

- Derfor bør man også agere efter at være på arbejde og ikke slå sig så meget løs, som når der ikke er så meget på spil, siger hun.

Hun betoner, at til firmajulefrokosten er der også en chef til stede, som giver dig løn, mere spændende opgaver, og som har medbestemmelse over din fremtid i firmaet.

- Det er et andet setup end en normal julefrokost i det private, og du er nødt til at forholde dig professionelt, mens du har det sjovt.

Ifølge afdelingsleder Trine Juulstrup fra den landsdækkende konsulentvirksomhed Human House, der rådgiver inden for ledelse, organisationsudvikling og arbejdsmiljø, er skellet mellem arbejdsliv og privatliv blevet mere flydende, i takt med at nye generationer kommer på arbejdsmarkedet.

- Det er for nogle blevet sværere at se forskellene mellem en privat julefrokost og en firmajulefrokost, blandt andet fordi der kan opstå stærke venskabelige relationer på en arbejdsplads, påpeger hun.

En vigtig tommelfingerregel er ifølge afdelingslederen, at man også skal kunne se sine kolleger i øjnene om mandagen og sikre sig, at man ikke har opført sig på en måde, der kan komme til at påvirke samarbejdet i en negativ retning.

2) Tænk over, hvad du drikker.

Og netop at bevare sit professionelle jeg taler ind i tip nummer to: Pas på snapsen.

- Hvert år får vi i Djøf 150-200 henvendelser fra vores medlemmer, som ofte handler om, at nogle er blevet for fulde og gået over stregen. Og her er det især sommerfesterne og julefrokosterne der giver udsving, siger Bella Lea Buono.

Chefkonsulenten oplever også, at nogle ringer ind, fordi de godt kan huske, at de har gjort eller sagt noget forkert, men ikke lige hvad. Og her er det gode råd mejslet i sten:

- Vær proaktiv, tag ansvaret på dig, og giv en uforbeholden undskyldning. Pak det ikke væk. Betryg dem med, at det ikke sker igen, ved eksempelvis at fortælle, hvordan du vil undgå det.

Er du meget i tvivl om, hvad du har eller ikke har gjort, så hiv en kollega til side, og sig, at du har på fornemmelsen, at du muligvis fik sagt noget dumt.

3) Kommer du til skade, kan du være dækket.

Hvis du i et svedigt dansetrin kommer til skade til firmajulefrokosten, kan du faktisk være dækket af Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

- Som udgangspunkt når du udfører en opgave, som din arbejdsgiver har sat dig til, er du dækket. Derfor betyder det noget, hvis det er din arbejdsgiver, som er arrangør og afsender på invitationer til julefrokosten, siger Trine Juulstrup.

Ifølge Trine Juulstrup betyder det i praksis, at hvis dans og alkohol er en del af konceptet, og du skvatter rundt, så bør du anmelde det som en arbejdsskade, hvis der er risiko for varige mén.

- Det er essentielt, at arbejdsgiver har været ude at sige, at der er dispensation fra firmaets alkoholpolitik. Det kan også siges mere indirekte ved tydeligt at gøre alkohol til en tilgængelig del af festen.

Dog kommer enhver god regel også med en undtagelse. Og i dette tilfælde er det med at holde øje med afsenderen.

- I mange private virksomheder er det en personaleforening, som står for julefrokosterne, og så er man altså ikke dækket, hvis uheldet skulle være ude, påpeger Trine Juulstrup.

- Derfor er det vigtigt at vide, hvem der står som afsender på julefrokostinvitationen.

/ritzau fokus/

Schweiz, 12/12/2025 - 10:53

Eurovision-vinder returnerer trofæ i protest over Israels deltagelse

Denis Balibouse/Reuters

- Hvis de værdier, vi fejrer på scenen, ikke efterleves uden for scenen, bliver selv de smukkeste sange meningsløse, skriver Nemo, der vandt Eurovision i 2024.

Den schweiziske sanger Nemo, som vandt det internationale melodigrandprix sidste år med nummeret "The Code", returnerer nu sit trofæ til European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision.

Nemo, der bærer det borgerlige navn Nemo Mettler, mener, at der er konflikt mellem Israels deltagelse i konkurrencen og EBU's idealer om inklusion, sammenhold og værdighed.

Det oplyser Nemo i et opslag og en video delt på det sociale medie Instagram.

- Israels fortsatte deltagelse under det, som FN's uafhængige internationale undersøgelseskommission har konkluderet, er folkedrab, viser en klar konflikt mellem disse idealer og den beslutning, som EBU har truffet, skriver Nemo.

EBU's direktør, Martin Green, siger i en udtalelse til det britiske medie BBC, at man er ked af Nemos beslutning, men at man respekterer musikerens synspunkter.

En uafhængig FN-undersøgelseskommission fastslog i september, at Israel har begået folkedrab i Gazastriben med hensigt om at udslette palæstinenserne i området.

Det har Israel afvist.

Israel indledte en offensiv i Gazastriben efter den militante bevægelse Hamas angreb Israel 7. oktober 2023.

Medlemmer af EBU besluttede ved en generalforsamling tidligere i december, at Israels deltagelse i grandprixet ikke skulle til afstemning.

- Eurovision blev født i asken af Anden Verdenskrig. Eurovision var designet til at bringe os sammen. Eurovision vil støde på bump på vejen, og vi har en kompliceret verden. Men vi håber, det er en midlertidig situation, og at vi vil komme videre, sagde EBU's direktør, Martin Green, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Unionens medlemmer har støttet en række ændringer af regler, der har til formål at styrke tillid, gennemsigtighed og neutralitet i forbindelse med begivenheden, så alle medlemmer kan deltage.

- Alle EBU-medlemmer, der ønsker at deltage i Eurovision Song Contest 2026 og accepterer at overholde de nye regler, er berettigede til at deltage, skrev EBU efterfølgende i en pressemeddelelse.

Blandt andet kommer fagjuryerne tilbage i semifinalerne, så det ikke længere suverænt er seerne, som vælger finalisterne til grandprixets grande finale.

Jurymedlemmer skal også skrive under på, at de stemmer upartisk.

Derudover bliver overvågningen af mistænkelige stemmemønstre udvidet.

Det er nogle af tiltagene.

En række tv-stationer kræver fortsat Israel udelukket. Holland, Irland, Spanien, Slovenien og senest Island har oplyst, at man boykotter konkurrencen.

Reuters skrev tidligere i december, at Tyskland ville overveje sin deltagelse, hvis Israel blev ekskluderet.

Både Spanien og Tyskland udgør sammen med Frankrig, Italien og Storbritannien "The Big Five", da de fem lande betaler mest til Eurovision og derved også er garanteret en finaleplads, hvorimod alle andre lande, heriblandt Danmark, skal kvalificere sig i semifinalen.

DR, som afholder Dansk Melodi Grand Prix, hvor Danmarks Eurovision-repræsentant findes, har tidligere oplyst, at man ikke har planer om at boykotte det internationale melodigrandprix.

Den danske public service-station har dog understreget, at mediets deltagelse er betinget af en række forhold, herunder et stærkt internationalt fællesskab, sikkerhed og en apolitisk ramme om konkurrencen.

Israels public service tv-station, KAN, har bekræftet, at man deltager i næste års Eurovision, som afholdes i Østrig.

Den østrigske sanger JJ vandt årets Eurovision, men stod det udelukkende til seerne, ville Israel have vundet grandprixet. Fagjuryernes point betød, at alpelandet vandt.

/ritzau/







Læs Mere >>

Jelling, 12/12/2025 - 08:28

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Henry Nicholls/Ritzau Scanpix

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:

- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.

Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.

Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.

Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.

Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek