Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/12/2025 - 09:00

Smuthul til at klage over ejendomsvurdering

Din ejendomsvurdering skal være mindst 20 procent forkert, hvis du skal vinde en klagesag. Men der er faktisk et smuthul.

Tobias Kobborg/Ritzau Scanpix

Af: Af Murat Tamer, Ritzau Fokus

Vurderingsstyrelsen er begyndt at udsende 2022-vurderingerne af de knap 1,77 millioner ejerboliger i landet.

I modsætning til 2024-vurderingen er det muligt at klage over vurderingen for 2022.

Men det er en god idé at gøre indsigelse, inden du modtager den endelige vurdering.

Det forklarer Henning Boye Hansen, som er chefkonsulent i revisionsfirmaet BDO.

- 2022-vurderinger bruges kun ved beregningen af boligskatter i 2024, men de er vigtige, siger han og fortsætter:

- Vurderingerne for 2022 danner nemlig grundlag for fastsættelsen af den endelige skatterabat.

Som boligejer betaler du boligskatter, der beregnes ud fra en offentlig vurdering af ejendommens og grundens værdi.

Hvis du har købt din bolig før 2024, og dine samlede boligskatter er steget på grund af de nye skatteregler, får du som udgangspunkt en skatterabat.

Ifølge Henning Boye Hansen vil mange boligejere sandsynligvis vælge at klage over 2022-vurderingen.

Hvis du overvejer at klage, er der flere forhold, du bør være opmærksom på.

- En klage forudsætter, at du kan påvise, at vurderingen er mere end 20 procent forkert. Men der er faktisk et smuthul, siger han.

- Inden du modtager den endelige ejendomsvurdering, vil du få tilsendt en deklaration, der er en oversigt over de oplysninger, som Vurderingsstyrelsen bruger til at vurdere din ejendom.

Det vil også fremgå af deklarationen, hvilke ejendomssalg Vurderingsstyrelsen bruger som grundlag for kvadratmeterprisen.

- Hvis du gør indsigelse mod oplysningerne i deklarationen, kræves der i stedet en afvigelse på kun fem procent, før Vurderingsstyrelsen skal tage hensyn til de indsendte oplysninger og regulere ejendomsvurderingen, siger Henning Boye Hansen.

Også direktør i Vurderingsstyrelsen Anne-Sofie Jensen anbefaler boligejerne at være ekstra opmærksomme på deklarationen.

- Deklarationen giver boligejerne mulighed for at se og forholde sig til grundlaget for deres ejendomsvurdering, inden de modtager selve vurderingen, siger hun.

Og hvis der skulle være fejl eller mangelfulde forhold, opfordrer hun til at gøre Vurderingsstyrelsen opmærksom på dem.

Anne-Sofie Jensen tilføjer, at boligejerne er dem, der kender deres ejendom bedst, og derfor kan de hjælpe med at gøre data om grund og ejendom endnu bedre.

Vælger du at vente med at klage, indtil du har fået den endelige vurdering, vil det ifølge Vurderingsstyrelsen koste et gebyr på 1200 kroner.

Gebyret bliver tilbagebetalt, hvis du får helt eller delvist ret i din klage.

- Mit råd er altså, at man indsender sine kommentarer, allerede når man modtager sin deklaration, siger Henning Boye Hansen.

Men det vil kræve lidt benarbejde. Du skal selv finde sammenlignelige bolighandler i dit nærområde og bruge dem til at dokumentere, at vurderingen har ramt ved siden af.

Til gengæld lytter klagemyndighederne ofte til dem, der gør sig ulejligheden, forklarer Henning Boye Hansen.

- De foreløbige afgørelser fra Landsskatteretten viser, at klagemyndigheden faktisk er ganske lydhør over for boligejere, der kan dokumentere fejl i vurderingen, siger han.

/ritzau fokus/

København, 22/12/2025 - 08:00

Valdes jul-forfattere: Naturen er ikke kun til for vores skyld

Forfatterne bag "Valdes jul - vintermiraklet" er meget bevidste om det ansvar, som det at skrive en stor julekalender bærer med sig.

Når dette års julekalendere ruller over skærmene, sidder børn såvel som voksne limet til skærmen.

Det traditionsrige juleformat, der gang på gang samler familier på tværs af generationer, stiller høje krav til, hvilken fortælling man vil vise for danskerne i december.

Sådan siger Jesper Fink, Thomas Porsager og Christian Bengtson, der er forfatterne bag dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

- Når man kommer ind i folks stuer 24 gange, så er man forpligtet. Det er så få gange, at familier er samlet - det kender jeg fra min egen, siger Jesper Fink.

- Det er så svært at få familien samlet i dag, at når man så endelig gør det, så har man en forpligtelse til at give folk noget at snakke om.

Da de tre forfattere skulle skrive opfølgningen til "Valdes jul - skovens vogter" fra 2023, var det vigtigt for dem at tage fat i et emne, som har stor betydning for nutidens unge.

- Hvor den første sæson handlede om at indse, at man er skovens vogter, så handler sæson to om, hvad der så fører med den titel. Det er et stort tema, for hvordan passer man på skoven og naturen? Det er et emne, jeg tror, at mange unge i dag kan spejle sig i, siger Jesper Fink.

- Vi lever i en tid, hvor det virkelig begynder at koste noget at redde naturen. Det er i høj grad også en historie om, at det har en pris at kæmpe for den. Vi håber, at det kan blive diskuteret hos familierne, der ser med, tilføjer Christian Bengtson.

Gennem julekalenderens hovedperson, Valde, der i forrige sæson blev til den magiske skovs vogter, giver de tre forfattere et eksempel på et ungt menneske, der oplever de dilemmaer, der kan være forbundet med at ville bevare naturen.

- Fra starten af havde vi virkelig lyst til en fortælling om en helt, der indser, at han kan tage ansvar for naturen. En af pointerne i historien er, at man skal ikke bare give op og blive handlingslammet, som mange nok føler sig i dag - det gør Valde også selv i løbet af julekalenderen, siger Jesper Fink.

Derudover har julekalenderforfatterne ønsket at videregive et budskab om menneskets opfattelse af naturen og vores rolle i den.

- Vi skal huske, at naturen også bare skal have lov til at være natur og ikke er noget, der kun eksisterer for vores skyld, siger Thomas Porsager.

- Vi har så let ved at glemme, at vi er en del af naturen - vi er ikke uden for den og ejer den ikke. Den samtale vil vi gerne starte, tilføjer han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 22/12/2025 - 11:00

FAKTA: Kend de ti affaldstyper

* I alle landets kommuner skal affaldet sorteres i ti fraktioner: mad, papir, pap, metal, glas, plastik, tekstiler, restaffald, mad- og drikkekartoner samt farligt affald.

* Kommuner kan dog tilbyde forskellige løsninger på, hvordan det skal foregå. For eksempel i separate beholdere derhjemme, affaldsstationer i dit nabolag eller genbrugspladser.

* Madaffald er for eksempel madrester, udløbne madvarer, æggeskaller samt mindre knogler fra fjerkræ og spareribs. Denne type affald har en høj genanvendelighed og kan blive til biogas, kompost og flydende gødning til landmænd.

* Konservesglas og glasflasker uden pant i alle farver skal sorteres som glas. I dag bliver det meste knust og smeltet om til nye glasprodukter.

* Plastemballage som shampooflasker, plastikposer og bærbakker udgør en stor del af husholdningsaffaldet. Emballagen skal tømmes og skrabes ren, inden den sorteres som plast.

Kilde: Miljøstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 22/12/2025 - 11:00

Sådan sorterer du julens affald korrekt

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Når datoen har passeret 24. december, står du ofte tilbage med bunkevis af affald. Læs, hvordan du bedst skiller dig af med juletræet og det brugte gavebånd.

Chokoladekalender, adventskrans og gaver indpakket i papir og bånd.

Julens traditioner er ikke kun hyggelige. De genererer også en stor mængde affald med materialer, der med den rette sortering kan bruges igen og igen.

Det fortæller Gitte Hyttel Skrubbeltrang, der er udviklingschef i affaldsselskabet Nordværk, som står for affaldsindsamling og genbrugspladser i fem nordjyske kommuner.

- Hvis vi er gode til at sortere og får sorteret vores fraktioner så rene som overhovedet muligt, så øger vi sandsynligheden for, at vi kan genanvende de ressourcer, som affaldet sådan set er, siger hun.

Fraktionerne er de ti affaldskategorier, såsom papir og glas.

Præcis hvordan du skal sortere dit juleaffald, kan variere, alt efter hvilken kommune du bor i.

- Derfor skal man altid tage udgangspunkt i de afsætningsaftaler, som de enkelte kommuner eller affaldsselskaber har, siger Gitte Hyttel Skrubbeltrang.

Typisk kan du finde information om affaldssortering på din kommunes hjemmeside.

Men generelt gælder det, at du skal gøre en ekstra indsats i højtiden, da juleaffaldet består af flere forskellige materialer.

Når den sidste låge i julekalenderen er åbnet, skal du skille den ad og sortere pap og plastik for sig.

Flamingo skal helst afleveres på genbrugspladsen. Men er det ikke muligt, kan mindre stykker smides i restaffald.

Når gaverne under juletræet er pakket ud, kan det være fristende at samle alle rester i en stor sæk.

Men gavepapiret skal de fleste steder sorteres som pap og papir i hjemmet, mens det på genbrugspladsen eller i baggården afleveres i papircontaineren.

- Hos os gør det ikke noget, at der sidder lidt tape tilbage på gavepapiret. Det kan sagtens blive genanvendt alligevel, siger Gitte Hyttel Skrubbeltrang.

Mens taperester kan blive siddende, skal båndet omkring de farvestrålende pakker helst ikke finde vej til papirmøllen.

- Det kan sætte sig fast i maskinerne, så derfor er det en rigtig god idé at putte det i restaffald. Så undgår vi, at det laver ulykker på et sorteringsanlæg, siger udviklingschef Gitte Hyttel Skrubbeltrang.

Også net fra juletræet og klementinerne skal ifølge Nordværk sorteres som restaffald.

En affaldskategori som pap kan virke ligetil at forstå, men også her er der undtagelser.

- Hvis du har pap, der er rigtig fugtigt eller decideret vådt, kan det ikke genanvendes, så det skal i restaffald, lyder det fra Gitte Hyttel Skrubbeltrang.

Glas fra rødkål og syltede asier skal tømmes og puttes i glascontaineren.

Du behøver ikke at skylle glassene rene, men metallåget skal skrues af og sorteres som metal, pointerer udviklingschefen.

Ifølge Miljøstyrelsen kan madaffald med den rette sortering blive til biogas, kompost og flydende gødning til landmænd.

Men inden du smider rester fra juleanden og risengrøden i den grønne pose, kan du søge inspiration til at bruge maden på nye måder.

- Jo mere, man får brugt den mad, man har, og mindsker sit madaffald, desto bedre, siger Gitte Hyttel Skrubbeltrang.

Højtidens måske største stykke affald - juletræet - skal du aflevere som haveaffald på genbrugspladsen.

Du kan også undersøge, om der er mulighed for at få afhentet træet på din adresse eller aflevere det ved udvalgte opsamlingssteder i din by.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek