København, 08/06/2025 - 08:30
Isaksen stortrives i sine driblesko på landsholdet
Gustav Isaksen blomstrer, når han får frihed til at drible, siger han efter stærk præstation mod Nordirland.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Kantspilleren Gustav Isaksen tilskriver sine hårdtarbejdende kolleger og landstræner Brian Riemer for, at han i det seneste halve år har været fodboldlandsholdets offensive omdrejningspunkt.
Det var Isaksen igen i lørdagens 2-1-testsejr over Nordirland, hvor han bidrog med både et mål og en assist, ligesom han gentagne gange snød sin oppasser med vævre driblinger.
- Det var en virkelig sjov kamp at spille, og jeg nyder bare at spille på landsholdet. Jeg får en masse tillid fra træneren, og jeg har en masse gode holdkammerater, så det er det bedste sted at være.
- Det er fantastisk at spille, når man får en masse tillid fra Brian. Han spurgte mig inden kampen, om jeg havde fået dribleskoene på, og det er jo den bedste træner, man kan have, siger Gustav Isaksen.
Han ved, at de konstante udfordringer også medfører en risiko for boldtab, men det skænker han ikke mange tanker, for holdkammeraterne har hans ryg, påpeger han.
- Vi spiller på en måde, der er lige i min ånd. Jeg har nogle spillere bag mig, der kan rydde op efter mig, når jeg laver fejl.
- Mod Nordirland lå "NK" (Rasmus Nissen Kristensen, red.) og Pierre-Emile Højbjerg omkring mig, og det er en kæmpe tryghed som spiller at kunne få den frihed, og det er en af hovedårsagerne til, at jeg kan spille så frit og ikke tænke for meget over tingene, siger Gustav Isaksen.
Efter lørdagens sejr uddelte både Brian Riemer, Nordirlands landstræner og flere danske landsholdsspillere ros til Gustav Isaksen, der også var spilleren med højest karakter hos blandt andet DR, TV 2, Bold, Tipsbladet og B.T.
- Det er fantastisk at få ros, men jeg ved også, at jeg nogle gange, på grund af den spiller jeg er, får kritik den anden vej. Det har jeg også fået i Italien.
- Jeg prøver ikke at tænke så meget over, hvad folk synes, men det er selvfølgelig sjovere, når det er positivt, siger Lazio-spilleren.
Han har scoret tre mål i ni optrædener på landsholdet. Tirsdag kan han komme på banen igen, når Danmark møder Litauen i Odense.
/ritzau/