Istanbul, 23/07/2025 - 21:27
Tredje forhandlingsrunde mellem Ukraine og Rusland hurtigt ovre
Ifølge lokale medier er tredje runde af forhandlinger mellem Ukraine og Rusland overstået på under en time.
Af: /ritzau/Reuters
En tredje runde af forhandlinger mellem Ukraine og Rusland er ovre.
Det rapporterer både det statslige russiske nyhedsbureau Tass og den ukrainske tv-station Suspilne.
Ifølge begge medier varede forhandlingerne under en time.
En unavngiven kilde siger ifølge Tass, at det ikke forventes, at den tredje runde vil fortsætte yderligere.
Forhandlingerne fandt sted i Tyrkiets millionby Istanbul.
Putins rådgiver, der ledte forhandlingerne for Rusland, Vladimir Medinskij, siger efterfølgende, at de to lande er blevet enige om at udveksle flere krigsfanger.
Han oplyser ligeledes, at Rusland skulle have foreslået Ukraine at overveje et antal af korte våbenhviler og en udveksling af civile fanger.
En talsperson for Ukraines udenrigsminister kalder forslaget om flere korte våbenhviler for "ikke oprigtige ophør af fjendtlighederne".
Rustem Umerov, leder af Ukraines Nationale Forsvars- og Sikkerhedsråd, førte forhandlingerne for Ukraine.
Han understreger i kølvandet på mødet, at Ukraine er klar til en våbenhvile og fortæller, at Ukraine har tilbudt Rusland at afholde et topmøde mellem landenes ledere inden udgangen af august.
Formålet med topmødet skulle ifølge Umerov være at komme frem til en afslutning på krigen.
Adspurgt om Ukraines opfordring til et møde mellem landenes præsidenter er Medinskij dog ikke helt på samme side som Umerov.
Russeren mener, at et eventuelt møde mellem Volodymyr Zelenskyj og Vladimir Putin kun skal bruges til at underskrive dokumenter - ikke til at forhandle.
/ritzau/Reuters