Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Gaza by, 03/06/2025 - 07:39

Mindst 24 meldes dræbt inden uddeling af nødhjælp i Gaza

Flere palæstinensere, som ventede på uddeling af nødhjælp, er blevet dræbt, lyder meldingerne tirsdag morgen.

-/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Mindst 24 palæstinensere er tidligt tirsdag morgen blevet dræbt, da de ventede på uddeling af nødhjælp i Gazastriben.

Sådan lyder det i en udtalelse fra Gazas sundhedsministerium, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Der har tirsdag morgen været flere forskellige meldinger om hændelsen.

Reuters skrev indledningsvis - på baggrund af meldinger fra medier med forbindelse til den militante bevægelse Hamas - at mindst 20 palæstinensere er blevet dræbt.

Det skal være sket, da de ventede på nødhjælp nær byen Rafah.

Rafah ligger i det sydlige Gaza, der grænser op til Egypten.

Ifølge nyhedsbureauet AFP siger Gazas civilforsvar, at israelske styrker har dræbt mindst 15 personer i det sydlige Gaza.

- Mindst 15 personer blev dræbt, og dusinvis blev såret, da israelske styrker åbnede ild med kampvogne og droner mod tusindvis af civile, som siden daggry havde samlet sig nær rundkørslen ved Al-Alam i Al-Mawasi-området nordvest for Rafah, siger talsperson Al-Mawasi.

Fra den amerikansk- og israelskstøttede organisation Gaza Humanitarian Foundation (GHF), som udleverer nødhjælp i Gaza, lyder det dog, at morgenens uddeling er forløbet "uden optrin".

Det siger organisationen i en udtalelse ifølge det israelske medie Times of Israel.

- Mens uddelingen af nødhjælp blev udført på sikker vis og uden nogen optrin ved vores uddelingssted i dag, kan vi forstå, af IDF (Israels militær, red.) undersøger, hvorvidt et antal civile blev såret, efter at de bevægede sig fra den udpegede sikre korridor ind i en lukket militærzone, lyder det.

Israel har ikke umiddelbart kommenteret meldingerne.

- Vi anerkender situationens vanskelige karakter og råder alle civile til at blive i den sikre korridor, når de rejser til vores distributionssteder, lyder det videre fra GHF.

Ifølge organisationen er der i løbet af morgenen - efter at uddelingsstedet i Rafah har været åbent i knap tre timer - blevet uddelt 21 vognladninger med mad.

/ritzau/

København, 06/06/2025 - 15:00

Efter gedigen succes: Netflix afslører ny dansk satsning

Natalie Madueño, Claes Bang og Pål Sverre Hagen er på rollelisten i Netflix' kommende danske thriller, "Den hemmelige kvinde".

Samtidig med at den nye danske Netflix-serie, "Reservatet", går sin sejrsgang verden over, kan streaminggiganten nu afsløre sin næste danske satsning.

Det er filmatiseringen af Anna Ekbergs krimi "Den hemmelige kvinde", som Natalie Madueño, Claes Bang og Pål Sverre Hagen skal vække til live på skærmen.

Det annoncerer Netflix i en pressemeddelelse.

Filmen udspiller sig på en ø, hvor den kvindelige hovedrolle bor med sin mand og driver en café.

Men idyllen slår revner, da en fremmed mand træder ind i caféen og hævder, at hun slet ikke er den, hun tror, hun er. Han påstår, at hun i virkeligheden er en helt anden - hans egen hustru, som forsvandt for tre år siden.

Grundige undersøgelser afslører en sandhed, der vender op og ned på hendes liv, og hun føler sig tvunget til at forlade den mand, hun elsker, for at finde ud af, hvad der skete med hende for tre år siden.

Ud over Natalie Madueño, Claes Bang og den norske skuespiller Pål Sverre Hagen, som indtager de centrale roller i "Den hemmelige kvinde", er også Broen-skuespilleren Lars Simonsen og Krøniken-stjernen Stina Ekblad på rollelisten.

Filmen, som er baseret på Anna Ekbergs krimi, er skrevet af Anders August, som før har skrevet filmatiseringerne af Henrik Pontoppidans "Lykke-Per" og Danmarks fodboldsejr i EM "Sommeren '92".

Filmen instrueres af Barbara Topsøe-Rothenborg, der også instruerede den danske Netflix-film "Kærlighed for voksne" i 2022.

"Den hemmelige kvinde" forventes at få premiere på Netflix i 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

London, 06/06/2025 - 13:56

Medier: David Beckham bliver snart slået til ridder

Toby Melville/Ritzau Scanpix

I mange år har David Beckham været nævnt som kandidat til at blive slået til ridder. Nu sker det ifølge BBC.

Den tidligere fodboldspiller og landsholdsanfører David Beckham står til at blive slået til ridder.

Det erfarer det britiske medie BBC og avisen The Sun. Oplysningen er ikke officielt bekræftet.

50-årige Beckham var som aktiv udøver en kendt frisparksspecialist.

Men han har også markeret sig som modeikon, klubejer og halvdelen af et af verdens mest berømte ægtepar.

Ifølge BBC vil han blive slået til ridder ikke blot for sine bedrifter på fodboldbanen, men som følge af et bredere bidrag til det britiske samfund.

Beckham er blandt andet mangeårig ambassadør for FN's Børnefond, Unicef.

Han vil ifølge det britiske medie fremgå af kong Charles' liste over fødselsdagsudmærkelser, som ventes offentliggjort næste uge.

Kong Charles blev egentlig født 14. november i 1948, men den britiske monarks officielle fødselsdag markeres med Trooping the Colour-paraden 14. juni 2025.

Beckham har været nævnt mange gange som en mulig kandidat til at blive slået til ridder. Han fik i 2003 ordenen OBE - The Order of the British Empire.

Hverken talspersoner for den britiske regering eller David Beckham har ønsket at udtale sig til BBC.

- Vi udtaler os ikke om spekulationer vedrørende hædersbevisninger, siger en talsperson for den britiske regering.

Beckham spillede også en fremtrædende rolle i at få OL til London i 2012.

Han nåede blandt andet at spille for Manchester United, Real Madrid og LA Galaxy, inden han i maj 2013 stoppede sin fodboldkarriere efter nogle måneder hos det franske storhold Paris Saint-Germain.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 06/06/2025 - 08:00

FAKTA: Opskrift på overnight oats a la gulerodskage

* Kom havregryn, gulerod, chiafrø, kardemomme og kanel i et sylteglas.

* Tilsæt salt, rosiner og mælk.

* Rør det hele grundigt rundt.

*Sæt låg på glasset og sæt det i køleskab natten over.

* Rør rundt i grøden næste morgen.

Skyrcreme:

* Blend banan og dadler. Rør begge dele med skyr og vanilje.

* Top grøden med bær og eventuelt. honning og pak forsigtigt i madpakken med skyrcreme on the side.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 06/06/2025 - 08:00

FAKTA: Ingrediensliste til overnight oats a la gulerodskage

Opskriften er til to personer:

* 1 ½ dl fint valsede havregryn

* 1 dl revet gulerod

* 2 spsk. chiafrø

* ½ tsk. stødt kardemomme

* 2 tsk. stødt kanel

* 1 nip salt

* 1-2 spsk. rosiner

* 3 dl mælk

Skyrcreme:

* 1 moden banan

* 2 bløde dadler

* 2 dl skyr

* 1 tsk. vaniljepulver

Topping:

* 2 håndfulde blandede bær

* Eventuelt  honning

Kilde: louisalorang.dk

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek