Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/08/2025 - 12:33

LA dropper spidskandidat få måneder før kommunalvalg

Nikolaj Steffenauer er hverken spidskandidat for LA eller at finde på kandidatlisten længere i Kolding.

Nikolai Linares/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Nikolaj Steffenauer er ikke længere på kandidatlisten for Liberal Alliance til kommunalvalget 18. november i Kolding Kommune. Han var ellers partiets spidskandidat.

Det er partitoppen, som har sløjfet Steffenauer med kun lidt over tre måneder til valget. Årsagen gives ikke.

Det skriver TV Syd, Fredericia Dagblad og Jydske Vestkysten.

Steffenauer er også fjernet som kandidat til regionsrådsvalget i Region Syddanmark 18. november.

JydskeVestkysten har været i kontakt med Steffenauer, som ikke vil kommentere sagen på nuværende tidspunkt, skriver mediet. Steffenauer er tidligere organisationsformand i partiet.

Ifølge medierne har LA i en pressemeddelelse meldt ud, at Steffenauer ikke længere er spidskandidat, og at det er partiets forretningsudvalg på Christiansborg, som har besluttet det. I forretningsudvalget sidder blandt andre partileder Alex Vanopslagh.

Steffenauer er erstattet som spidskandidat af byrådsmedlem i kommunen Gitte Grønbæk, som tidligere på året er skiftet fra De Konservative til LA.

Den nuværende organisationsformand, Jakob Rixen, siger til Fredericia Dagblad, at han ikke kan udtale sig så meget om sagen, da det er en persondag. Han kan dog afkræfte, at Steffenauer er smidt på porten på grund af en MeToo-sag.

Adspurgt om det er grundet en "økonomisk sag", svarer Rixen:

- Jeg kan afkræfte, at det har med MeToo at gøre.

Ifølge Rixen traf forretningsudvalget beslutningen torsdag i sidste uge, og lørdag fik Steffenauer beskeden, skriver Fredericia Dagblad.

Borgmester i Kolding er i øjeblikket den konservative Knud Erik Langhoff, men han genopstiller ikke som borgmester.

Han blev borgmester til manges overraskelse efter valget i 2021, selv om de tidligere folketingsmedlemmer Eva Kjer Hansen (V) og Villy Søvndal (SF) blev anset som favoritter til at indtage posten efter afgående Jørn Pedersen (V).

Men de to prominente politikere stirrede sig blinde på hinanden, og til sidst fik Knud Erik Langhoff et flertal bag sig.

/ritzau/

København, 17/08/2025 - 13:18

Dansk skuespillerpar gifter sig

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Efter ti år sammen har skuespillerparret Sarah Juel Werner og Ari Alexander sagt ja til hinanden.

Bryllupsklokkerne kimer.

Det danske skuespillerpar Sarah Juel Werner og Ari Alexander har giftet sig efter ti års forhold.

Blandt bryllupsgæsterne er skuespilleren Josefine Tvermoes, som har delt stories - korte, tidsbegrænsede klip - fra parrets store dag på det sociale medie Instagram.

Sarah Juel Werner og Ari Alexander mødte hinanden på et skuespillerkursus i New York i 2015. Her opstod et venskab, som siden udviklede sig til kærlighed.

Sammen har den 33-årige skuespillerinde og den 34-årige skuespiller to døtre.

I maj 2022 afslørede Sarah Juel Werner over for sine følgere på Instagram, at hun og Ari Alexander skulle giftes.

Ud over at være kærester er Sarah Juel Werner og Ari Alexander også kolleger. De har spillet over for hinanden i DR-serien "Doggystyle", hvor Sarah Juel Werner spiller Ida, der har et handicap, mens at Ari Alexander kan ses i rollen som hendes hjælper, Henrik.

Ari Alexander har senest blandt andet medvirket i den oscarnominerede danske film "Pigen med nålen" og var med i Hollywood til uddelingen i marts.

Derudover er Ari Alexander kendt fra roller i DR-dramaerne "Bag enhver mand" og "Borgen".

Da Ritzau spurgte skuespilleren, hvem der står bag ham, faldt svaret prompte på Sarah Juel Werner.

- Hun står meget bag mig - og faktisk også foran mig, synes jeg. Det er hende, der trækker i snorene. Hun er vidunderlig, lød det fra ham.

Sarah Juel Werner var kun ti år gammel, da hun debuterede som skuespiller i børne- og ungdomsfilmen "Ulvepigen Tinke" fra 2002. Fire år efter fik hun hovedrollen i DR-julekalenderen "Absalons hemmelighed".

Som voksen uddannede hun sig til skuespiller og har blandt andet medvirket i Susanne Bier-filmen "En chance til" fra 2015 og i "Idioten", der indbragte hende en Bodil-nominering i 2024.

/ritzau/

Læs Mere >>

Viborg, 17/08/2025 - 11:33

Messehagel designet af dronning Margrethe indvies i Viborg Domkirke

Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Dronning Margrethe har i samarbejde med en brodøse skabt en ny messehagel til brug i Viborg Domkirke.

Søndag formiddag indvies en ny messehagel, som dronning Margrethe har designet, i Viborg Domkirke.

Det skriver Viborg Domkirke på domkirkens hjemmeside.

En messehagel er en udsmykket kåbe, som præsten kan bære ved højtider og under nadveren.

Det er en "større donation", der har muliggjort den nye messehagel, skriver domkirken.

Det er Viborg Domsogns Menighedsråd, der har rakt ud til dronning Margrethe, der i forvejen har designet bispekåben samme sted.

Selve tilblivelsen af messehaglen er udført under ledelse af brodøse Lizzi Damgaard hos Selskabet for Kirkelig Kunst, fremgår det af hjemmesiden.

- Messehaglens design komplimenterer Viborg Domkirkes smukke kirkekunst udført af Joakim Skovgaard og ligeledes bispekåben i stof, design og udtryk, skriver domkirken på hjemmesiden.

Indvielsen sker ved en gudstjeneste søndag formiddag, hvor der er plads til cirka 500 tilhørere.

Menighedsrådet har fået tilsagn om, at dronning Margrethe vil være til stede ved indvielsen, fremgår det af hjemmesiden.

Dronning Margrethe har tidligere skabt messehagler til flere kirker, blandt andre Haderslev Domkirke og Holmens Kirke.

Hun står ligeledes bag farverige bispekåber til Viborg Domkirke, Aarhus Domkirke og Aalborg Domkirke, fremgår det af Kongehusets hjemmeside.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 17/08/2025 - 10:00

FAKTA: Smukke insektmagneter

* Botanikere fra Statens Naturhistoriske Museum på Københavns Universitet og botanikere fra Natural Botanical Gardens i Wales offentliggjorde for nylig den første videnskabelige undersøgelse af, hvilke blomsterblandinger der tiltrækker flest bestøvere.

* Ud fra undersøgelsens resultater har forskerne sammensat en top-10 over arter, der både tiltrækker sommerfugle, bier og svirrefluer, og som samtidig er en fryd for øjet.

* Almindelig røllike.

* Ager-gåseurt.

* Kornblomst.

* Purpur slangehoved.

* Gul okseøje.

* Kornvalmue.

* Ager sennep.

* Lugtløs kamille.

* Stolt kavaler.

* Marrokansk torskemund.

Kilde: Københavns Universitet og studiet "The pick of the plot: An evidence-based approach for selecting and testing suitable plants to use in annual seed mixes to attract insect pollinators" bragt i det videnskabelige tidsskrift "Plants, People, Planet".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 17/08/2025 - 10:00

Lad duft og biodiversitet gå hånd i hånd i haven

Pia Bayer/Ritzau Scanpix

Der findes flere planter, der glæder dine næsebor og samtidig gør noget godt for sommerfugle, bier og svirrefluer.

Det er muligt både at opnå summende liv og liflige dufte ude i haven.

Nogle planter rammer nemlig plet på begge punkter, fortæller Kim Tang, der er landskabsarkitekt og fagkonsulent hos brancheforeningen Danske Anlægsgartnere.

Han peger på krydderurten vild oregano som en sikker vinder:

- Den har en sødlig, krydret duft, der kommer fra plantens honning, og det er dén, der tiltrækker insekter, siger Kim Tang.

Liguster, som både kan være en hæk og en busk, er en anden velduftende bestøvermagnet, hvis du altså holder fingrene fra havesaksen og lader den blomstre frem til august.

- Folk vælger ofte at klippe hække inden sankthans og igen i sensommeren, men venter man til sidst i juli eller her i begyndelsen af august, kan man nøjes med at klippe den en gang om året, lyder det fra Kim Tang, der beskriver ligusterhækkens duft som let sødlig.

Har du mod på en mere tung odør, peger Kim Tang på den klatrende slyngplante kaprifolie. Den tiltrækker natsværmere og dufter derfor særligt kraftigt om aftenen.

- Jeg husker ofte, at jeg er gået gennem skumringen, og så er der kommet sådan en let brise med duften af kaprifolie, fortæller han.

Sensommeren er i øvrigt et godt tidspunkt at plante hyldebærbuske, som ligeledes er et hit, når det gælder kombinationen af duft og bevingede væsener.

- Så kan man jo vælge nogle af de lidt mere eksotiske hyld, hvis man gerne vil prøve noget andet. Det kan for eksempel være fligbladet hyld med røde blade, som er mere dekorativ, men blomstrer på samme vis som den almindelige hyld, siger Kim Tang.

For at gavne biodiversiteten mest muligt i haven er det dog en god idé at sørge for, at dine bede rummer hjemmehørende arter.

Det vil sige planter, der i forvejen findes i den vilde natur. Det kan for eksempel være sankthansurt eller storkenæb.

- Ofte er der sommerfugle, som lever på ganske få arter, og de arter er ofte hjemmehørende. Sommerfuglene kan sagtens besøge andre planter for at søge føde, men de yngler og lægger æg på nogle helt bestemte, forklarer Kim Tang.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek