Washington D.C., 16/06/2025 - 03:05
Trump beordrer flere deportationer fra Los Angeles
Indsatsen med at udvise migranter skal skrues op, siger Donald Trump efter periode med store demonstrationer.
Af: /ritzau/
Der skal deporteres langt flere migranter fra amerikanske storbyer som Los Angeles, Chicago og New York.
Sådan lyder ordren søndag fra landets præsident, Donald Trump.
Han beder i et opslag på sit sociale medie, Truth Social, myndighederne om at skrue op for indsatsen med at udvise migranter, der ikke har opholdstilladelse.
Ansatte i immigrationsmyndigheden ICE skal gøre alt, der står i deres magt, for at udføre den største massedeportation i historien, lyder det fra Trump.
Han tilføjer, at de skal betragte hans opslag på Truth Social som en ordre.
- For at opnå dette må vi udvide indsatsen med at tilbageholde og deportere illegale udlændinge fra USA's største byer, såsom Los Angeles, Chicago og New York, hvor millioner og atter millioner af illegale udlændinge bor, skriver den amerikanske præsident.
Hans meddelelse kommer efter en periode med store demonstrationer mod immigrationsmyndighederne. De begyndte i Los Angeles i delstaten Californien og har siden spredt sig.
/ritzau/