Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/12/2024 - 08:00

Robbie Williams: Der er vildskab i Danmark

Stjernen har adskillige gange sammenlignet sig selv med en abe, som han også bliver portrætteret som i filmen "Better Man". Men i Danmark kan han være sig selv.

Henning Kaiser/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Robbie Williams har optrådt i Danmark adskillige gange. Næste sommer kommer han endnu en gang forbi, og det bliver et glædeligt gensyn for den britiske superstjerne.

- Jeg har et stort, blødt punkt for Danmark, fortæller Robbie Williams i et interview med Ritzau.

- Der er en vildskab i Danmark. I er fjollede og tager ikke jer selv alt for seriøst. Det er meget vigtigt, synes jeg - jeg beundrer og respekterer det mere, end jeg beundrer og respekterer at være fornuftig og ligefrem. Men det føles stadig meget sikkert at være i Danmark, siger han.

- Der er en meget venlig gæstfrihed. I England ved de for meget. De er for mistænksomme - vi er mistænkelige over for vores egne. I Danmark føler jeg mig mødt og omfavnet. Jeg har fået lov til at være mig i Danmark.

At Robbie Williams kan stå på en scene, er egentlig et under.

I 1994 var en overdosis ved at tage livet af ham.

Han stod på toppen - på toppen af både sit gennembrud og af sit sammenbrud, konsumeret i et sammensurium af succes, sprut, stoffer og selvhad.

Han fortæller nu hele historien - fra barndommen til gennembruddet og sammenbruddet og til sin genopstandelse - i den biografiske film "Better Man", der får dansk biografpremiere 25. december.

- Jeg er en blanding af overvældet og taknemmelig - overvældet på den bedst tænkelige måde, siger Robbie Williams.

- Reaktionen på filmen har været uden for skalaen. Vi mennesker vil gerne elskes, vi vil gerne ses, og vi vil gerne høres - det oplever jeg nu i storstilet grad.

Adspurgt, hvor tæt man egentlig kommer på ham i filmen, lyder svaret: alt for tæt!

- Enhver anden med mere intellekt end mig ville ikke have ladet det ske, konstaterer Robbie Williams med et skævt smil, der ikke er til at tage fejl af gennem Zoom-skærmen.

- Men jeg tror, folk hungrer efter autenticitet i en verden, der lyver for dem, siger han.

I "Better Man" bliver den 50-årige superstjerne portrætteret som en abe.

Ja, en abe. En computeranimeret chimpanse. Simpelthen fordi han i mange år har omtalt sig selv som sådan en - opmærksomhedsvækkende, mindre udviklet og smidt om bag glas til andres skue.

Historien om Robbie Williams er fortællingen om en ganske almindelig knægt med et helt ekstraordinært talent.

Robbie Williams voksede op i den britiske by Stoke-on-Trent med sine forældre, der blev skilt, da han var tre, og nær sin elskede "nan" - bedstemoren Betty.

Han brillerede hverken på fodboldbanen eller i klasselokalet. Men i skolekomedierne sprudlede han på scenen, især til stor begejstring for faren, der drømte om at have et lige så stort talent som sønnike, og med tiden blev mere interesseret i popstjernen end i sønnen.

Han var bare teenager, da tilværelsen ændrede sig. Popproduceren Nigel Martin-Smith holdt audition i jagten efter at skabe et britisk boyband efter at have skelet til New Kids on the Blocks massive succes i USA.

Robbie Williams kom gennem det eftertragtede nåleøje sammen med Mark Owen, Howard Donald, Jason Orange og Gary Barlow.

- Om fem år vil vi hade hinanden - men vi vil være rige!, lød det fra Nigel Martin-Smith, og popproduceren fik ret.

Gary Barlow blev ophøjet til at være gruppens helt store superstjerne, og Robbie Williams følte sig reduceret til at være korsanger og danser uden nogen form for kreativ kontrol - igen abe-analogien - og jalousien førte til en indædt rivalisering mellem de to.

Samtidig eskalerede hans misbrug af ecstasy, kokain, vodka og receptpligtig medicin, men han formåede alligevel at gå på scenen.

Først indtog Take That bøssebarerne, siden pigernes hjerter og til sidst resten af Europa. Men mislyden blev efterhånden højere og højere, og Robbie Williams skred til sidst - eller blev smidt ud.

Hans første solosingle inden udgivelsen af debutalbummet "Life Thru a Lens", der rummede megahittene "Let Me Entertain You" og "Angels", var en fortolkning af George Michael-nummeret med den sigende titel "Freedom". Men Robbie Williams var ikke fri. Han var stadig fanget i et omfattende misbrug og et altopslugende selvhad.

Hans daværende kæreste, All Saints-sangerinden Nicole Appleton, blev gravid, og Robbie Williams kaldte barnet for sin redning. Men kort efter blev hun ifølge parret presset til at få en abort af sit pladeselskab.

Traumet, utroskab og misbruget drev dem fra hinanden. Et misbrug, Robbie Williams flere gange er faldet i over årene, og en indre stemme af selvhad, der stadig ikke helt er overdøvet trods hundredtusindvis af skrigende fans og megahits som "Feel", "Rock DJ" og "Millennium".

Det har krævet - og kræver stadig - tonsvis af hårdt mentalt arbejde. En kamp, han har beskrevet i nummeret "Better Man", som filmen også er opkaldt efter.

Adspurgt, om han er blevet en better man - en bedre mand - lyder svaret:

- Det tror jeg ... Jeg har taget mig min tid, men jeg er her ... Jeg tror, at - i anførselstegn - normale mennesker vil betragte mit indre liv for at være meget usædvanligt. Jeg betragter, hvor jeg er nu, for at være næsten fornuftigt. Næsten, siger Robbie Williams.

Privat har Robbie Williams siden 2010 været gift med den amerikanske skuespiller Ayda Field, som han har 12-årige Theodora "Teddy" Rose, 10-årige Charlton "Charlie" Valentine, 6-årige Colette "Coco" Josephine og 4-årige Beau Benedict med.

- Jeg er et meget bedre sted, end jeg nogensinde har været. Når man kommer ud af to og et halvt årti med dårligt mentalt helbred, ved man ikke, om man kan stole på det eller ej. Men nu er jeg begyndt at stole på det faktum, at jeg er på fast grund. Det er en kæmpe stor forandring, fortæller Robbie Williams.

- Hvor jeg engang ikke kunne få glæde ud af noget, kan jeg det nu. Jeg er far til fire, en hengiven ægtemand, jeg er glad for mit job - og taknemlig for at have det - og taknemlig over at være omgivet af mennesker, som jeg kan lide, elsker og respekterer.

"Better Man" slipper Robbie Williams i 2001 til tonerne af Frank Sinatras "My Way". En evergreen, der har defineret ham, og som blev spillet ustandseligt i hans barndomshjem og har fulgt ham lige siden.

Spørgsmålet er, om Robbie Williams i dag gør det på sin egen måde, ligesom Frank Sinatra sang det for 55 år siden.

- Vi er alle afhængige af gatekeepere på den ene eller den anden måde. Der er altid en chef, der har en chef, der har en chef ..., siger Robbie Williams og fortsætter:

- Du kan ikke gøre det helt på din egen måde - det er bare ikke muligt - du bliver nødt til at give lidt og tage lidt - men efter bedste evne har jeg gjort det på min egen måde, og mange mennesker ser ud til at respondere positivt på det.

- Jeg vil gerne være venlig. Jeg vil gerne være ærlig. Jeg vil gøre gøre en forskel og have indflydelse, uanset hvor jeg går. Og jeg ønsker, at den indflydelse og energi skal være venlighed. Jeg vil gerne have, at folk har oplevet mig på en god måde, og jeg vil gerne opleve mig selv på en god måde.

"Better Man" får dansk biografpremiere 25. december.

/ritzau/

Basel, 16/05/2025 - 06:00

Grandprixgeneral i tårer: Vi har kæmpet så hårdt

Martin Meissner/Ritzau Scanpix

DR's grandprixstrategi er endelig lykkedes. Danmark står i sin første Eurovision-finale siden 2019.

Endelig lykkedes DR's grandprixstrategi: Danmark er klar til sin første Eurovision-finale siden 2019, efter at Sissal imponerede seerne med "Hallucination".

DR's grandprixboss, Erik Struve Hansen, er rørt til tårer.

- Jeg er utroligt glad. Jeg er megastolt af Sissal og af det hold, der har fået det til at ske, og af at Danmark endelig er i den finale, siger han.

- Jeg synes virkelig, det er forløsende, efter at der er blevet kæmpet så hårdt.

Erik Struve Hansen er også en tydeligt lettet mand, som han står der i St. Jakobshalle i den schweiziske storby Basel, hvor årets Eurovision afholdes.

Danmark er det land, der har misset finalen flest år i streg.

Efter fire års finalefadæse iværksatte DR i 2023 en ny grandprixstrategi: kærlighed ved første lyt og en stærk performance visuelt og vokalt.

Til sidste års Eurovision var Saba og nummeret "Sand" valgt ud fra netop de parametre. Men også der løb håbet om en finaleplads ud som sand imellem fingrene.

Dengang var Erik Struve Hansens øjne også blanke.

I år er det af glæde.

- Vi har knoklet, nærmest fra at sidste års Eurovision var slut, for at finde ud af: Hvad gør vi nu? Hvordan får vi vendt skuden, så vi kommer i den finale?, fortæller han.

DR har fastholdt strategien. Derudover har public service-stationen skruet op for indsatsen på de sociale medier.

Nu er det endelig lykkedes, og med målsætningen nået skal der sættes nye.

- Selvfølgelig kæmper vi da nu for at klare os så godt som overhovedet muligt i den finale, siger Erik Struve Hansen.

Om så godt som overhovedet muligt er en sejr, har grandprixgeneralen endnu ikke afgjort.

- Nu har der været den kæmpe udfordring med at komme i finalen. Så vi sætter det næste mål på lørdag. Men vi kommer da til at kæmpe med næb og kløer, for jeg synes virkelig, vi har noget særligt i Sissal, siger han.

Der er plads til 26 lande i Eurovision-finalen. 20 af finalisterne er fundet i to semifinaler afholdt henholdsvis tirsdag og torsdag.

11 lande klarede ikke cuttet og må forlade Eurovision uden mulighed for en sejr.

Seks lande er automatisk kvalificeret: Spanien, Italien, Storbritannien, Frankrig og Tyskland, fordi de betaler den største del af Eurovision, samt sidste års vindernation, som denne gang er Schweiz.

Danmark har vundet det internationale melodigrandprix tre gange: i 1963 med Grethe & Jørgen Ingmanns "Dansevise", i 2000 med Brødrene Olsens "Smuk som et stjerneskud" og i 2013 med Emmelie de Forests "Only Teardrops".

Eurovision-finalen sendes på DR1 lørdag 17. maj klokken 21.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

Basel, 16/05/2025 - 02:39

Danmark bryder Eurovision-forbandelse og går til finale

Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix

Færøske Sissal har med sangen "Hallucination" sikret Danmark en plads i finalen ved Eurovision lørdag aften.

Længe har en forbandelse hvilet over Danmark ved det internationale melodigrandprix, men torsdag aften er den brudt.

Færøske Sissal, som repræsenterer Danmark ved Eurovision 2025 med sangen "Hallucination", går videre til finalen lørdag.

Det står klart efter den anden semifinale, som er blevet afholdt i den schweiziske by Basel torsdag aften.

Danmark har ellers ikke kvalificeret sig til en Eurovision-finale siden 2019 og er dermed det land, der har deltaget i det internationale melodigrandprix flest år i træk uden at nå finalen.

Men nu er Danmark blandt de ti lande, der torsdag aften har sikret sig en finaleplads. I alt har 16 lande været på scenen torsdag i den anden semifinale.

Udover Danmark har også Litauen, Israel, Armenien, Østrig, Luxembourg, Finland, Letland, Malta og Grækenland booket billet til finalen torsdag.

Den 30-årige færøskfødte sanger Sissal var på scenen med en hel ny og strømlinet optræden, efter at det show, hun stillede op med i Dansk Melodi Grand Prix, blev kritiseret for at mangle en rød tråd.

Hun begyndte "Hallucination" i en fluffy jakke, som hun siden smed, så hun stod tilbage i et glimtende blåt bodysuit.

Da hun havde sunget sidste strofe, lagde hun hånden på brystet og takkede Europa.

- Jeg har det skidegodt!, lød det fra hende, lige da hun havde forladt scenen, afslørede DR i en video optaget backstage.

- Som vokalist synes man altid, at man kan gøre det bedre. Men jeg er så tilfreds.

Det er DR også.

Efter en stribe år uden en finaleplads iværksatte public service-stationen i 2023 en ny grandprixstrategi om kærlighed ved første lyt og en stærk performance visuelt og vokalt.

I år er strategien slået igennem, og Sissal er nu klar til lørdagens grande finale, hvor vinderen af Eurovision 2025 findes.

Årets semifinale begyndte "down under" med de grandprixglade australiere, der i 2015 blev inviteret med i konkurrencen. I år var kænguru-kontinentet repræsenteret af Go-Jo, som stillede op med "Milkshake Man".

Israels deltager, Yuval Raphael, var en af aftenens sidste sangere og gennemførte sit nummer, "New Day Will Rise".

Under generalprøven tidligere på dagen afbrød propalæstinensiske demonstranter hende med piften, buhråb og fløjter.

Det var finske Erika Vikman, som sluttede semifinalen af med sin orgasmesang, der bærer den tyske titel "Ich komme".

Sangen er godkendt af European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision.

Sådan gik det ikke for Malta, der var på scenen med "Serving".

Oprindeligt hed sangen, som synges på engelsk, "Serving Kant". "Kant" er maltesisk for "at synge". Men EBU beordrede teksten ændret, fordi det lød som "cunt". Et engelsk ord, der kan blive brugt nedladende om kvinders kønsorgan.

Der stiller så mange lande op i Eurovision, at grandprixet må afvikles over to semifinaler inden finalen.

Tirsdag fandt første semifinale sted. Her gik Kaj, som repræsenterer Sverige, videre med saunasangen "Bara Bada Bastu".

Satiretrioen er også foreløbige favoritter til at vinde hele baduljen.

Finalen fuldendes af Spanien, Italien, Storbritannien, Frankrig og Tyskland, som er automatisk kvalificeret, da de betaler den største del af gildet. Også sidste års vindernation - denne gang Schweiz - får altid en finaleplads.

Eurovision-finalen sendes på DR1 lørdag 17. maj klokken 21.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 10:00

FAKTA: Syretilbageløb i spiserøret

* Både halsbrand og sure opstød går under den samlede betegnelse reflukssygdom (syretilbageløb i spiserøret).

* Man skal straks søge læge ved brystsmerter (som eneste symptom), synkebesvær eller synkesmerter.

* Den typiske behandling er livsstilsændringer, syreneutraliserende medicin eller syrepumpehæmmere, der nedsætter mavesyreproduktionen.

* Man kan selv nedsætte symptomerne ved hjælp af vægttab, hvis man er overvægtig. Hvis det primært påvirker en om natten, kan man hæve sengens hovedgærde og undgå måltider tre timer før sengetid.

* For nogle kan det hjælpe at mindske indtaget af fødevarer og drikke, der giver symptomer, undgå forstoppelse og store måltider.

Kilde: Dansk Selskab for Gastroenterologi og Hepatologi.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 15/05/2025 - 10:00

Sådan mindsker du halsbrand og sure opstød

Paul Ellis/Ritzau Scanpix

Halsbrand og sure opstød kan mindskes ved et lavere BMI, mindre oppustethed og mindre stress. Samtidig kan medicin være med til at reducere ubehagelighederne.

Det kan være meget ubehageligt at være plaget af enten halsbrand eller sure opstød. De to symptomer har begge at gøre med mavesyren, men kan føles forskellige.

Det fortæller Anne Lund Krarup, der er mave-tarmlæge og forskningsansvarlig overlæge i Akut- og Traumecenter på Aalborg Universitetshospital.

- Hvis der er noget mad, der er kommet ned i mavesækken, men smutter tilbage op i spiserøret, så kan det komme op til munden som et surt opstød. Men hvis det ikke kommer hele vejen, så begynder det at brænde, eller mærkes slet ikke, siger hun.

Ved halsbrand oplever man en brændende fornemmelse inde bag brystbenet.

- Det er det, allerflest har, når der er syre, som løber op i spiserøret, fortæller hun.

Der er mange myter om, hvordan madvarer, drikkevarer og livsstil kan påvirke halsbrand og sure opstød. De fleste har dog ikke særlig meget evidens.

- Men ved et højt BMI har man større risiko for sure opstød, halsbrand eller begge dele, siger Anne Lund Krarup.

Også gravide kan være påvirkede, fordi graviditeten giver et øget tryk på maven.

Jens Gram, der er administrerende direktør hos Aarhus Osteopati, er enig i denne betragtning og tilføjer:

- Hvis man har et øget pres i bughulen grundet oppustethed, øger det presset opad på mavesækken. Det kan presse den op mod mellemgulvet, så spiserørets lukkemuskel ikke fungerer optimalt, siger han.

Generelt er det en god idé at tygge maden roligt, ikke at overspise eller indtage for meget væske. Og så skal man sørge for at bevæge sig, hvis man føler sig oppustet.

- Hvis man er meget spændt i brystkassen og mellemgulvet, kan det lukke sig ned over mavesækken, så lukkemusklens funktion ikke er optimal, hvilket kan resultere i, at mavesyren kan passere til spiserøret, siger han.

Der kan være flere årsager til, hvorfor man kan være stiv i mellemgulvet.

Ved øget stress over en længere periode kan det ændre vejrtrækningen til at blive mere overfladisk.

- Det kan resultere i en mere inaktiv mellemgulvsmuskel. Man kan spænde mere i maven og mellemgulvet, der over tid kan skabe øget stivhed, siger Jens Gram og fortsætter:

- KOL, astma og meget stillesiddende arbejde kan også give ændringer i vejrtrækningsmønsteret, hvilket kan øge spændingerne af mellemgulvet.

Det kan i længden være farligt, hvis spiserørets lukkemuskel ikke fungerer optimalt, da det er den, der normalt hindrer mavesyren i at løbe op i spiserøret.

- Spiserøret er ikke lavet til at få mavesyre op i sig. Syren kan over tid nedbryde vævet i spiserøret og give skader, siger han.

Anne Lund Krarup fortæller, at der findes flere typer af medicin, hvis man er meget plaget af halsbrand og sure opstød. En af typerne er en base, der fås som tabletter i supermarkeder og apoteker.

- Dem spiser man med det samme, og de neutraliserer syren. De svarer i princippet til at drikke et stort glas mælk, selv om sugetabletter har nemmere ved at blive i spiserøret end mælk, der nemmere løber igennem, siger hun.

De virker på det, der lige er rendt op i spiserøret. Men hvis man har en mavesæk, der hele tiden sender noget op i spiserøret, skal man have syrehæmmende medicin, som holder pH-værdien nede i mavesækken.

- I håndkøb på apoteket kan man købe lansoprazol, omeprazol og pantoprazol. Det er de tre mest hyppige præparater i Danmark, siger Anne Lund Krarup.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek