Nuuk, 29/04/2025 - 09:25
Områder i Grønland har mistet forbindelse efter nedbrud i Spanien
Teleselskab har mistet forbindelse til udstyr i Spanien. Selskabet undersøger mulig sammenhæng med nedbrud.
Olivier Morin/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Flere afsidesliggende områder i Grønland har mistet adgang til vigtige satellittjenester herunder nogle, der leverer internet- og telefonforbindelse.
Det skriver det grønlandske teleselskab Tusass på sin hjemmeside.
- I øjeblikket kan vi se, at kunder i byer og bosteder, som er forsynet med satellit, har mistet forbindelsen. Det betyder, at de lige nu ikke har adgang til almindelige tjenester som telefoni, internet, tv, radio, sms, skriver selskabet mandag aften.
Tusass skriver, at det har mistet forbindelsen til sit udstyr i Maspalomas i Spanien. Selskabet undersøger, om det hænger sammen med strømnedbruddet i Spanien.
Flere afsidesliggende områder i Grønland er alene forsynet med satellitforbindelse.
Tusass oplister mandag aften en række lokationer på sin hjemmeside, som har mistet adgang til satellitter.
Det gælder blandt andet Qaanaaq i det nordvestlige Grønland og Ittoqqortoormiit i det østlige Grønland.
I en opdatering på Facebook sent mandag aften skriver Tusass, at tv-signalet er blevet genoprettet, mens telefon- og internetforbindelse fortsat er nede.
Mandag blev hele Den Iberiske Halvø, hvor Spanien og Portugal ligger, ramt af et strømnedbrud. Også områder i Frankrig var uden strøm i en kortere periode.
Tirsdag morgen er strømforsyningen i næsten hele Spanien og Portugal tilbage, lyder det fra elnetoperatører i de lande.
Årsagen til nedbruddet er fortsat uvist.
Portugals premierminister, Luis Montenegro, mener, at årsagen skal findes i Spanien. Det sagde han mandag aften ifølge AFP.
- Det omfattende strømsvigt blev forårsaget uden for landet - sandsynligvis i Spanien, sagde han.
Ifølge den spanske elnetoperatør Red Electrica skyldes nedbruddet et pludseligt og markant fald i strømtilførslen, som afbrød sammenkoblingen af elnettet i Spanien og Frankrig.
Det afkoblede elnettet i de to lande, hvilket i sidste ende fik det spanske elnet til at kollapse. Det har direktøren for Red Electrica sagt ifølge Reuters.
Den bagvedliggende årsag til det pludselige fald i strømtilførslen er endnu ikke kendt.
/ritzau/