Beijing, 24/07/2025 - 06:14
Von der Leyen har mødtes med Xi Jinping i Kina
Kina og EU skal på et topmøde diskutere blandt andet handel, kinesiske varer og krigen i Ukraine.
Af: /ritzau/
Kinas præsident, Xi Jinping, har torsdag lokal tid mødtes med EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og EU's præsident, Antonio Costa.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Mødet markerer begyndelsen på et topmøde, som er præget af spændinger om blandt andet handel og krigen i Ukraine.
Xi sagde efter mødet, at de to parter kan finde fælles fodslag.
- Jo mere alvorlig og kompleks den internationale situation er, desto vigtigere er det, at Kina og EU styrker kommunikationen, øger den gensidige tillid og udvider samarbejdet, sagde han.
Kina har ifølge nyhedsbureauet AFP den seneste tid forsøgt at få EU tættere på og positionere sig selv som en mere pålidelig samarbejdspartner end USA.
EU har dog gjort det klart, at man vil diskutere dybe uenigheder som handel og bekymringen for, at billige, statsstøttede kinesiske varer vil oversvømme europæiske markeder.
Desuden vil man tage fat på Kinas stiltiende støtte til Ruslands krig mod Ukraine.
Selv om topmødet officielt skulle markere 50 års diplomatiske forbindelser, har den lange liste over uenigheder været med til at skabe grundlag for et konfliktfyldt møde.
Flere medier, heriblandt Politico og Euronews, har således skrevet, at forventningerne til reelle fremskridt som følge af mødet er lave.
/ritzau/