Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 04/06/2025 - 06:00

Novo-fond giver en halv milliard til forskning i hjertesygdom

Forskningsprojektet "Capture" skal med bevilling undersøge sygdommen hjertesvigt med bevaret pumpefunktion.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Danske forskere og hjertelæger får knap en halv milliard kroner til forskning i en særlig form for hjertesvigt.

De i alt 473 millioner kroner er bevilliget af Novo Nordisk Fonden.

Det skriver Herlev og Gentofte Hospital i en pressemeddelelse.

Projektet, som hedder "Capture", er et landsdækkende samarbejde. Det er ledet fra Herlev og Gentofte Hospital, men landets største hospitaler deltager også.

Sygdommen, som skal undersøges, kaldes hjertesvigt med bevaret pumpefunktion (HFpEF).

Ved hjertesvigt kan den syges hjerte ikke pumpe blod nok rundt til at dække kroppens behov.

Hos nogle patienter med hjertesvigt er selve pumpefunktionen dog normal. Deres venstre hjertekammer er til gengæld stift og har svært ved at udvide og fylde sig med en tilstrækkelig mængde blod. Det kalder man HFpEF.

Herlev og Gentofte Hospital kalder det et komplekst syndrom. Det kan over tid påvirke både hjertet, men også lungerne, leveren, fedtvævet, muskler og nyrer.

Omkring to procent af den voksne befolkning er diagnosticeret med hjertesvigt.

Det vurderes, at HFpEF udgør halvdelen af alle tilfælde af hjertesvigt.

Forventningen er, at antallet af personer med HFpEF vil stige de kommende år, lyder det i pressemeddelelsen.

Vicedirektør på Herlev og Gentofte Hospital Bodil Ørkild spår, at "Capture" vil forme fremtiden for både mange hjertepatienter og for sundhedsvæsenet.

- Vi vil få en langt større forståelse for sygdommen og en indsigt i mulige behandlinger.

- Jeg er glad og stolt over, at det landsdækkende projekt modtager så stor en bevilling. Det viser, at vi på tværs af hjerteafdelinger i Danmark fagligt, forsknings- og samarbejdsmæssigt er af en helt særlig kaliber, lyder det i pressemeddelelsen.

Borgere mellem 50 og 90 år, der opfylder bestemte kriterier, vil i den kommende tid modtage information via Digital Post om projektet.

Omkring 5000 personer forventes at blive diagnosticeret med HFpEF på baggrund af undersøgelsen.

De bliver efterfølgende inviteret til yderligere undersøgelser.

Det er Novo Nordisk Fondens største bevilling til et klinisk forskningsprojekt.

Administrerende direktør i fonden Mads Krogsgaard Thomsen kalder projektet "rigtig vigtigt".

- Projektet vil takket være sit omfang og innovative tilgang kunne gøre en kæmpe forskel for vores viden om sygdommen, og vi vil kunne behandle og hjælpe mange flere mennesker end tidligere, lyder det.

Novo Nordisk Fondens midler stammer fra overskuddet i de virksomheder, fonden ejer helst eller delvist igennem investeringsselskabet Novo Nordisk Holding. Det gælder først og fremmest Novo Nordisk og Novonesis.

/ritzau/

København, 06/06/2025 - 15:00

Efter gedigen succes: Netflix afslører ny dansk satsning

Natalie Madueño, Claes Bang og Pål Sverre Hagen er på rollelisten i Netflix' kommende danske thriller, "Den hemmelige kvinde".

Samtidig med at den nye danske Netflix-serie, "Reservatet", går sin sejrsgang verden over, kan streaminggiganten nu afsløre sin næste danske satsning.

Det er filmatiseringen af Anna Ekbergs krimi "Den hemmelige kvinde", som Natalie Madueño, Claes Bang og Pål Sverre Hagen skal vække til live på skærmen.

Det annoncerer Netflix i en pressemeddelelse.

Filmen udspiller sig på en ø, hvor den kvindelige hovedrolle bor med sin mand og driver en café.

Men idyllen slår revner, da en fremmed mand træder ind i caféen og hævder, at hun slet ikke er den, hun tror, hun er. Han påstår, at hun i virkeligheden er en helt anden - hans egen hustru, som forsvandt for tre år siden.

Grundige undersøgelser afslører en sandhed, der vender op og ned på hendes liv, og hun føler sig tvunget til at forlade den mand, hun elsker, for at finde ud af, hvad der skete med hende for tre år siden.

Ud over Natalie Madueño, Claes Bang og den norske skuespiller Pål Sverre Hagen, som indtager de centrale roller i "Den hemmelige kvinde", er også Broen-skuespilleren Lars Simonsen og Krøniken-stjernen Stina Ekblad på rollelisten.

Filmen, som er baseret på Anna Ekbergs krimi, er skrevet af Anders August, som før har skrevet filmatiseringerne af Henrik Pontoppidans "Lykke-Per" og Danmarks fodboldsejr i EM "Sommeren '92".

Filmen instrueres af Barbara Topsøe-Rothenborg, der også instruerede den danske Netflix-film "Kærlighed for voksne" i 2022.

"Den hemmelige kvinde" forventes at få premiere på Netflix i 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

London, 06/06/2025 - 13:56

Medier: David Beckham bliver snart slået til ridder

Toby Melville/Ritzau Scanpix

I mange år har David Beckham været nævnt som kandidat til at blive slået til ridder. Nu sker det ifølge BBC.

Den tidligere fodboldspiller og landsholdsanfører David Beckham står til at blive slået til ridder.

Det erfarer det britiske medie BBC og avisen The Sun. Oplysningen er ikke officielt bekræftet.

50-årige Beckham var som aktiv udøver en kendt frisparksspecialist.

Men han har også markeret sig som modeikon, klubejer og halvdelen af et af verdens mest berømte ægtepar.

Ifølge BBC vil han blive slået til ridder ikke blot for sine bedrifter på fodboldbanen, men som følge af et bredere bidrag til det britiske samfund.

Beckham er blandt andet mangeårig ambassadør for FN's Børnefond, Unicef.

Han vil ifølge det britiske medie fremgå af kong Charles' liste over fødselsdagsudmærkelser, som ventes offentliggjort næste uge.

Kong Charles blev egentlig født 14. november i 1948, men den britiske monarks officielle fødselsdag markeres med Trooping the Colour-paraden 14. juni 2025.

Beckham har været nævnt mange gange som en mulig kandidat til at blive slået til ridder. Han fik i 2003 ordenen OBE - The Order of the British Empire.

Hverken talspersoner for den britiske regering eller David Beckham har ønsket at udtale sig til BBC.

- Vi udtaler os ikke om spekulationer vedrørende hædersbevisninger, siger en talsperson for den britiske regering.

Beckham spillede også en fremtrædende rolle i at få OL til London i 2012.

Han nåede blandt andet at spille for Manchester United, Real Madrid og LA Galaxy, inden han i maj 2013 stoppede sin fodboldkarriere efter nogle måneder hos det franske storhold Paris Saint-Germain.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 06/06/2025 - 08:00

FAKTA: Opskrift på overnight oats a la gulerodskage

* Kom havregryn, gulerod, chiafrø, kardemomme og kanel i et sylteglas.

* Tilsæt salt, rosiner og mælk.

* Rør det hele grundigt rundt.

*Sæt låg på glasset og sæt det i køleskab natten over.

* Rør rundt i grøden næste morgen.

Skyrcreme:

* Blend banan og dadler. Rør begge dele med skyr og vanilje.

* Top grøden med bær og eventuelt. honning og pak forsigtigt i madpakken med skyrcreme on the side.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 06/06/2025 - 08:00

FAKTA: Ingrediensliste til overnight oats a la gulerodskage

Opskriften er til to personer:

* 1 ½ dl fint valsede havregryn

* 1 dl revet gulerod

* 2 spsk. chiafrø

* ½ tsk. stødt kardemomme

* 2 tsk. stødt kanel

* 1 nip salt

* 1-2 spsk. rosiner

* 3 dl mælk

Skyrcreme:

* 1 moden banan

* 2 bløde dadler

* 2 dl skyr

* 1 tsk. vaniljepulver

Topping:

* 2 håndfulde blandede bær

* Eventuelt  honning

Kilde: louisalorang.dk

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek