Helsingør, 17/02/2025 - 13:24
FAKTA: Nordisk rockerkrig gjorde Bandidos kendt i Danmark
Bandidos blev for alvor kendt i Danmark i 1990'erne. En sag om opløsning af gruppen behandles i retten.
Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Mandag behandler Retten i Helsingør retssagen om, hvorvidt Bandidos MC kan opløses i Danmark.
Sagen skal behandles over flere end 30 retsmøder, før der afsiges en dom senere på året.
Her kan du blive klogere på rockergruppen, der for alvor blev kendt i Danmark under Den Store Nordiske Rockerkrig i 1990'erne:
* Bandidos Motorcycle Club er en verdensomspændende gruppe med et globalt medlemskab. Det anslås, at foreningen har flere tusind medlemmer over hele verden.
* Foreningen blev dannet i 1966 af den amerikanske marinesoldat Don Chambers i delstaten Texas i USA. Det er fortsat en stor gruppe i USA.
* Bandidos' motto er "We are the people our parents warned us about" (Vi er de mennesker, vores forældre advarede os om, red.).
* Organisationen kom til Danmark i begyndelsen af 1990'erne. Gruppen har også flere støttegrupper med lokalafdelinger.
* Bandidos' logo er en lille mand med tyk mave, sombrero-hat, en pistol i den ene hånd og et sværd i den anden.
* Under Den Store Nordiske Rockerkrig, som var en væbnet konflikt hovedsageligt mellem Hells Angels og Bandidos, blev i alt ni rockermedlemmer dræbt i Skandinavien. Også to civile mistede livet.
* Alene i Danmark har foreningen omkring 280 medlemmer, skrev B.T. i 2023. Politiet siger, at gruppen er vokset markant de seneste år.
* Danske Michael Rosenvold, der er kendt som "Kokken", er præsident for Bandidos i hele Europa. Han har mere end 30 års erfaring under vesten.
* Ifølge flere medier har Bandidos over ti afdelinger på Sjælland og enkelte i Jylland. Politiet selv ønsker ikke at oplyse sin vurdering af antal tilknyttede og antal tilholdssteder.
* Flere danske Bandidos-rockere er gennem tiden blevet dømt for kriminalitet.
* Ifølge National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er der de seneste år afsagt 12 domme vedrørende alvorlig og samfundsskadelig kriminalitet, der er blevet begået af medlemmer eller personer relateret til Bandidos under en bandekonflikt, og der blev henvist til bandeparagraffen. Det oplyste NSK i maj 2024.
* Desuden er der afsagt mindst 30 øvrige domme mod medlemmer af Bandidos for alvorlig og samfundsskadelig kriminalitet, hvor det er blevet begået i regi af gruppen eller i gruppens interesse ifølge NSK.
* Bandidos blev gjort delvist forbudt i Tyskland i 2021.
* Siden 22. maj 2024 har der været et midlertidigt forbud mod banden i Danmark. Det skal nu afgøres ved domstolene, om banden kan opløses permanent.
* Politiet vurderer, at der var 240 medlemmer af Bandidos, da det midlertidige forbud blev indført.
Kilder: B.T., Ekstra Bladet, Politiken, Ritzau, lex.dk og DR.
/ritzau/