Moskva, 20/04/2025 - 18:06
Talsmand: Putin har ikke beordret våbenhvile forlænget
Putins ord om en "våbenhvile" har vist sig at være tom snak i flere ukrainske regioner, siger Zelenskyj.
Roman Pilipey/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Ruslands præsident, Vladimir Putin, har ikke givet ordre til at forlænge den 30 timers våbenhvile, han har erklæret i påsken.
Det siger hans talsmand, Dmitrij Peskov, ifølge det statslige russiske nyhedsbureau Tass.
- Der er ikke givet andre ordrer, siger talsmanden tidligt søndag aften.
Dermed er der lagt op til, at den korte våbenhvile slutter ved midnat lokal tid. Det er søndag klokken 23.00 dansk tid.
Ukraine meddelte lørdag aften, at ukrainske styrker ville "spejle" Ruslands handlinger og følge våbenhvilen, hvis den blev overholdt, men også svare igen på russiske angreb.
Men kun få timer inde i våbenhvilen beskyldte Ukraine de russiske styrker for i stor stil at have brudt den.
Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, siger, at russiske styrker har fortsat med at beskyde og angribe langs frontlinjen.
Det ukrainske luftvåben har ikke meldt om nogen droneangreb eller missilangreb natten over.
Men Zelenskyj anklager Rusland for at have fortsat angrebene langs frontlinjen, efter våbenhvilen trådte i kraft.
Ukraine blev søndag udsat for hundredvis af angreb og droneaffyringer, siger præsidenten.
Værst har det været i området omkring Pokrovsk i Donetsk-regionen.
- Putins ord om en "våbenhvile" har også vist sig at være tom snak i Kursk-regionen, i området omkring Siversk og andre dele af Donetsk-regionen, skriver Zelenskyj i et opslag på X.
- Den ukrainske hær handler - og vil fortsætte med at handle - i et fuldstændigt spejlbillede af Rusland, skriver han videre.
Det russiske forsvarsministerium meddeler på deres side, at de har "afvist" ukrainske angreb.
Rusland beskylder Ukraine for at have affyret hundredvis af droner og granater, som angiveligt har kostet civile livet, skriver nyhedsbureauet AFP.
/ritzau/