Allerød, 05/06/2025 - 05:59
50-årig mand dræber 42-årig hustru i Allerød
En 50-årig mand har skudt og dræbt sin hustru i deres hjem. Han begik derefter selvmord med pistol.
Af: /ritzau/
En 50-årig mand har onsdag aften skudt og dræbt sin 42-årige hustru.
Det oplyser David Buch, som er vagtchef ved Nordsjællands Politi, tidligt torsdag morgen.
Hændelsen fandt sted i ægteparrets hjem i Allerød.
- Der er tale om drab og efterfølgende selvmord. Manden har skudt og dræbt sin kone og efterfølgende begået selvmord med pistol, siger vagtchefen.
De pårørende er blevet underrettet.
Parret har to børn, som de sociale myndigheder og hustruens familiemedlemmer nu tager sig af, fortæller David Buch.
Politiet fik anmeldelse om sagen onsdag aften klokken 22.04 og har siden været til stede på Statenevej i Allerød.
- Vi har netop afsluttet de tekniske undersøgelser og retslægelige ligsyn på stedet. Vi kommer til at være til stede derude i hvert fald frem til middag, lyder det.
Vagtchefen afviser at udtale sig om mandens motiv for drabet.
Den første melding om sagen kom sent onsdag aften.
Her lød det fra Nordsjællands Politi, at man undersøgte et mistænkeligt forhold i området og i den forbindelse var til stede med efterforskere, kriminaltekniske undersøgere, beredskab og hundepatrulje.
/ritzau/