Washington. D.C., 18/05/2025 - 14:17
Trump skal tale med europæiske ledere inden opkald med Putin
Mandag ventes et telefonopkald mellem Trump og Putin. Inden skal Trump tale med blandt andre Friedrich Merz.
Remo Casilli/Reuters
Af: /ritzau/
Flere europæiske ledere skal tale med Donald Trump, forud for at præsidenten ventes at have en telefonsamtale med Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Det siger Tysklands forbundskansler, Friedrich Merz, til journalister søndag ifølge Reuters.
Ud over Merz skal Trump også tale med Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, den britiske premierminister, Keir Starmer, og den polske premierminister, Donald Tusk.
Det fremgår ikke, præcist hvornår de fire europæiske ledere sammen skal tale med præsidenten.
Merz siger, at han drøftede emnet med USA's udenrigsminister, Marco Rubio, i forbindelse med at de begge søndag deltog i Pave Leo XIV's indsættelsesmesse i Vatikanet.
Her talte forbundskansleren desuden med Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, som ligeledes deltog i messen.
- Jeg talte med Marco Rubio, herunder om opkaldet i morgen (mandag, red.). Vi blev enige om, at vi fire statsledere og den amerikanske præsident ville tale sammen igen som forberedelse til denne samtale (med Putin, red.), siger Friedrich Merz.
Meldingen kommer, dagen efter at Trump meddelte, at han mandag vil tale i telefon med Putin. Ud over handel vil de to præsidenter tale om at stoppe "blodbladet", skrev Trump på sit sociale medie, Truth Social, med henvisning til krigen i Ukraine.
Efter opkaldet med Putin vil han tale med Zelenskyj, lød det videre.
/ritzau/