Aalborg, 07/08/2025 - 14:34
Landin skal opereres i knæet - Aalborg lejer erstatning
Målmand Niklas Landin er ude i seks til otte uger med en knæskade, så Aalborg lejer islænding som erstatning.
Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Aalborg Håndbolds danske stjernemålmand Niklas Landin skal opereres i knæet og skal sidde ude i seks til otte uger.
Derfor lejer mesterklubben islandske Ágúst Björgvinsson i Ribe-Esbjerg som erstatning, oplyser Aalborg i en pressemeddelelse.
36-årige Landin oplevede ubehag i det ene knæ tidligere på ugen, lyder det fra klubben.
Det viste sig at være en beskadiget menisk, som kræver en operation og en efterfølgende genoptræningsperiode på seks til otte uger.
- Det er naturligvis frustrerende at skulle sidde ude i en længere periode, især når man har haft en god opstart og har glædet sig til de mange spændende kampe, der venter forude.
- Jeg er dog fortrøstningsfuld og er glad for, at pausen kun er af kortvarig karakter, så jeg allerede i løbet af efteråret forventer at kunne komme på banen igen, siger Niklas Landin i pressemeddelelse.
Dermed misser Landin altså sæsonstarten, hvor 30-årige Ágúst Björgvinsson i stedet vil danne målmandsduo med svenske Fabian Norsten.
Aalborg oplyser ikke, hvor længe Björgvinsson er lejet i Ribe-Esbjerg.
Men direktør Jan Larsen glæder sig over, at der kunne laves en aftale med kort varsel.
- Han er en rutineret og dygtig keeper med erfaring fra både den svenske og danske liga, ligesom han er noteret for flere end 50 landskampe for Island.
- Så han er en god erstatning for os og vi er sikre på, at han nok skal bidrage til, at vi får en god start i alle turneringer, siger Jan Larsen.
Björgvinsson kom til Ribe-Esbjerg i 2022 fra KIF Kolding.
Aalborg Håndbold spiller første kamp i den nye sæson 24. august, hvor Skjern Håndbold venter i Super Cuppen.
/ritzau/