Washington, 24/07/2025 - 01:16
Tauson leverer vildt comeback og knækker sej amerikaner
Den danske tennisspiller Clara Tauson vandt i tre sæt over amerikaneren Caroline Dolehide.
Lisi Niesner/Reuters
Af: /ritzau/
Efter en dramatisk og over tre timer lang kamp er Clara Tauson videre fra sin første kamp i WTA 500-turneringen i Washington.
Clara Tauson lavede undervejs et vildt comeback og endte med at vinde 3-6, 7-5, 6-4 over amerikaneren Caroline Dolehide, der er nummer 57 i verden.
Grundet sin placering som nummer 19 i verden var Tauson oversidder i første runde. Nu er Tauson klar til kvartfinalen i turneringen på hardcourt.
Undervejs bølgede kampen frem og tilbage, og Tauson viste stor mental styrke og fremragende tennis.
I første sæt brød Tauson med det samme amerikanerens serv, men danskeren blev brudt tilbage med det samme.
Dolehide brød igen kort efter og kom foran 3-1, og den føring holdt amerikaneren fast.
Tauson havde dog chancen for at bryde tilbage, men Dolehide var i stand til at afværge breakmulighederne.
Dolehide missede en sætbold i Tausons serv, inden hun servede åbningssættet sikkert hjem.
I andet sæt var Tauson langt bedre med, og hun fik en god start med en føring på 3-0 og senere 4-1.
Men Dolehide kæmpede sig tilbage på 4-4 og også 5-5. Men herfra leverede Tauson godt og varieret spil og vandt de to sidste partier.
Tauson gentog bedriften fra andet sæt og kom også foran 3-0 i tredje sæt. Men igen var Dolehide ikke sådan at ryste, og hun udlignede hurtigt til 3-3.
Derfra skiftedes duellanterne til at få breakmuligheder uden at udnytte dem frem til stillingen 4-4.
Tauson kom foran 5-4 og spillede sig frem til en matchbold i amerikanerens serv. Danskeren gik efter at få afgjort det, men hun hamrede bolden lige uden for den ene sidelinje.
Danskeren missede også sin anden matchbold, men på den tredje matchbold lykkedes det for Tauson af fuldføre comebacket efter 3 timer og 11 minutter.
I kvartfinalen skal Tauson møde russeren Anna Kalinskaya.
/ritzau/