København, 28/07/2025 - 09:06
Kapitalfonde vil købe Bavarian for 19 milliarder kroner
Bavarian har modtaget et tilbud svarende til cirka 19 milliarder kroner. I sidste uge var der heftige rygter.
Bavarian Nordic/Reuters
Af: /ritzau/
Det danske medicinalselskab Bavarian Nordic har modtaget et bud fra kapitalfondene Nordic Capital og Permira.
Det fremgår af en meddelelse fra Bavarian mandag morgen.
Buddet er på 233 kroner per aktie, hvilket svarer til en samlet på værdi på cirka 19 milliarder kroner.
Bestyrelsesformand i Bavarian Nordic Luc Debruyne kalder tilbuddet for "resultatet af intense forhandlinger".
- Bestyrelsen har enstemmigt besluttet, at den har til hensigt at anbefale Bavarian Nordics aktionærer at acceptere tilbuddet, når det formelt fremsættes, siger Debruyne.
Bavarian skriver, at "tilbudsgiver forventer at gennemføre tilbuddet, herunder betaling af vederlaget til de sælgende aktionærer, i 4. kvartal 2025".
Torsdag bekræftede Bavarian efter rygter, at der var interesse for et opkøb fra et konsortium bestående af svenske Nordic Capital og britiske Permira.
Forud for bekræftelsen var handlen med Bavarian-aktien blevet suspenderet.
Fondsbørsen Nasdaq Copenhagen forklarede på det tidspunkt suspenderingen med "manglende offentliggørelse af intern viden om udstederen eller det finansielle instrument".
Men handlen blev senere frigivet. Undervejs var aktien skudt voldsomt i vejret.
Bavarian Nordic producerer en række vacciner, heriblandt en koppevaccine, der bruges mod mpox - også kendt som abekopper.
Selskabet forventer i år en omsætning på mellem 5,7 og 6,7 milliarder kroner.
/ritzau/