Umag, 22/07/2025 - 23:23
Kroatisk hjemmebanehelt knækker Elmer Møller i to sæt
Kroaten Dino Prizmic blev for stor en opgave for Elmer Møller, der tabte i to sæt i første runde i Umag.
Lindsey Wasson/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Det blev kun til en enkelt kamp for Elmer Møller i ATP-turneringen i kroatiske Umag.
Elmer Møller, der er nummer 107 i verden, tabte tirsdag aften i første runde 4-6, 2-6 til kroaten Dino Prizmic, der er nummer 143 i verden.
Første sæt var meget jævnbyrdigt, og Elmer Møller viste i perioder noget af sit bedste niveau frem på det røde grus.
Elmer Møller hamrede boldene afsted over nettet med stor fart, og kroaten havde store problemer med at følge med.
Hvad Prizmic ikke havde i topniveau, havde han derimod i stabilitet, og han gav aldrig op i duellerne.
Selv når boldene synes vundet for længst af Elmer Møller, fik Prizmic på en eller anden måde holdt liv i duellerne.
I midten af første sæt brød de to spillere hinanden i fire partier i træk - to brud til hver spiller.
Det gav en 4-4-stilling, og derfra slog Prizmic til med to vundne partier i træk, og dermed vandt hjemmebanehelten åbningssættet.
I andet sæt kom kroaten bedst fra start og foran 2-0 efter et servegennembrud.
Elmer Møller brød tilbage og reducerede til 1-2, men blev brudt igen og kom bagud 1-3 og kort efter 1-4.
Det så sværere og sværere ud for danskeren, der leverede hele 43 uprovokerede fejl, mens modstanderen holdt sine fejl nede på 28.
Foran den kroatiske tennislegende Goran Ivanisevic på tilskuerrækkerne i Umag vandt Prizmic sikkert kampen, mens Elmer Møller humpede en anelse rundt på banen til slut.
/ritzau/