Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

London, 28/10/2025 - 16:04

Prunella Scales fra Halløj på badehotellet er død

Britiske Prunella Scales blev 93 år og døde fredeligt i sit hjem i London, oplyser hendes sønner til BBC.

Edmond Terakopian/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den britiske skuespiller Prunella Scales, bedst kendt fra serien "Halløj på badehotellet", er død.

Det oplyser hendes sønner i en udtalelse ifølge BBC.

Hun blev 93 år og døde "fredeligt i sit hjem i London" mandag, oplyses det.

Scales spillede rollen som hotelbestyrer Sybil Fawlty i serien.

Ifølge sønnerne havde hun netop genset "Halløj på badehotellet", som på engelsk hedder "Fawlty Towers", dagen før hun døde.

- Selv om demens tvang hende til at trække sig tilbage fra en bemærkelsesværdig skuespillerkarriere på næsten 70 år, fortsatte hun med at bo derhjemme, fortæller sønnerne i udtalelsen.

"Halløj på badehotellet" blev ifølge Reuters udnævnt af magasinet Radio Times til den bedste britiske tv-sitcom nogensinde.

Skuespilleren John Cleese, som spillede hendes mand i serien, beskriver hende over for BBC som en "vidunderlig komisk skuespillerinde".

- Jeg har på det seneste set nogle klip fra "Halløj på badehotellet", mens jeg har researchet til en bog. Scene efter scene var hun fuldstændig perfekt, siger han til mediet.

Men selv om rollen som Sybil Fawlty er den, hun vil blive husket for af flest, har hendes syv årtier lange skuespillerkarriere omfattet adskillige andre roller.

Blandt andet medvirkede hun i 1960’er-sitcomen "Marriage Lines" og i den Oscar-vindende film "Howards End" fra 1992, hvor hun spillede sammen med sin ene søn, skuespilleren Samuel West.

Privat var Scales gift med Timothy West, der ligeledes var skuespiller. De var gift i 61 år, indtil West døde i november 2024. Han blev 90 år gammel.

Scales efterlader sig to sønner og en steddatter samt syv børnebørn og fire oldebørn, skriver nyhedsbureauet AFP.

/ritzau/

Riga, 28/10/2025 - 19:56

Besøg i Letland som ung lærte kong Frederik om frihed

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Letternes kamp for selvstændighed satte kong Frederiks egen frihed i perspektiv, lyder det i tale.

Da kong Frederik som ung besøgte Letland, lærte han, at frihed ikke er en selvfølge.

Det siger han tirsdag aften, da han holder tale til statsbanketten i Riga i forbindelse med kongeparrets statsbesøg i Letland.

- Hjemme havde jeg hørt beretninger fra dengang, Danmark var besat – her til lands var besættelsen kun lige forbi efter at have varet i 50 år. Letternes lange kamp satte min egen frihed i perspektiv, lyder det i talen, som kongehuset har delt på sin hjemmeside.

Kongen besøgte Letland, imens han læste statskundskab i 1992. Hans speciale på studiet handlede om de baltiske lande - herunder Letlands - udenrigspolitik.

Letland var på daværende tidspunkt for nylig blevet uafhængigt, efter at have været besat af Sovjetunionen siden 1940.

I talen kommer kongen også ind på det tætte bånd mellem Danmark og Letland.

Charlotte Flindt Pedersen, der er direktør i Udenrigspolitisk Selskab, har tidligere fortalt til Ritzau, at Danmark og Island var blandt de første lande til at genoptage de diplomatiske forbindelser med de baltiske lande.

De tæller udover Letland, Estland og Litauen.

Da tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann Jensen (V) døde i 2022, blev han også kaldt "Estlands bedste ven" af Estlands præsident.

I sin tale siger kongen, at både letter og danskere har noget på spil i dag.

Han siger, at man efter krigen i Ukraine mærker, at demokratiet og friheden er på spil.

Statsbanketten foregår på Riga Slot tirsdag aften.

Udover kong Frederik har den lettiske præsident, Edgars Rinkevics, også holdt tale.

Ifølge Billed-Bladet foregik Letlands præsidents tale på lettisk, og kongeparret og de andre danske gæster fik derfor et hæfte med en oversættelse.

Kongen har også holdt tale på dansk.

Kongeparrets statsbesøg fortsætter onsdag.

/ritzau/

Læs Mere >>

Riga, 28/10/2025 - 19:33

Besøg i Letland lærte kong Frederik om frihed

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Letternes kamp for selvstændighed satte kong Frederiks egen frihed i perspektiv, lyder det i tale.

Da kong Frederik som ung besøgte Letland, lærte han, at frihed ikke er en selvfølge.

Det siger han tirsdag aften, da han holder tale til statsbanketten i Riga i forbindelse med kongeparrets statsbesøg i Letland.

- Hjemme havde jeg hørt beretninger fra dengang, Danmark var besat – her til lands var besættelsen kun lige forbi efter at have varet i 50 år. Letternes lange kamp satte min egen frihed i perspektiv, lyder det i talen, som kongehuset har delt på sin hjemmeside.

I talen kommer kongen også ind på det tætte bånd mellem Danmark og Letland.

Han siger samtidig, at både letter og danskere har noget på spil i dag.

Statsbanketten foregår på Riga Slot tirsdag aften.

Udover kong Frederik har den lettiske præsident, Edgars Rinkevics, også holdt tale.

Ifølge Billedbladet foregik Letlands præsidents tale på lettisk, og kongeparret og de andre danske gæster fik derfor et hæfte med en oversættelse.

Kongen har også holdt tale på dansk.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek