Teheran, 18/06/2025 - 16:24
Israel hævder at have ødelagt iransk hovedkvarter for sikkerhed
Tornadoen fortsætter med at ramme Teheran, siger israelsk minister om nye angreb mod den iranske hovedstad.
Majid Asgaripour/Reuters
Af: /ritzau/
Der er onsdag eftermiddag meldinger om nye israelske angreb mod den iranske hovedstad, Teheran.
Israel hævder at have ødelagt Irans "hovedkvarter for intern sikkerhed".
Det er Israels forsvarsminister, Israel Katz, der kommer med udmeldingen.
Den er kommet, kort efter at det israelske militær oplyste, at det udfører angreb mod militære mål i Irans hovedstad, Teheran.
- Luftvåbnet har lige ødelagt hovedkvarteret for intern sikkerhed i det iranske regime - den primære arm for undertrykkelse af den iranske diktator, siger Katz i en erklæring ifølge AFP.
- Tornadoen fortsætter med at ramme Teheran.
AFP's journalist i Teheran melder om høje brag både i den nordlige og østlige del af den iranske hovedstad.
Ifølge iranske medier har de israelske angreb ramt hovedkvarteret for iransk Røde Halvmåne.
Tidligere onsdag kom der meldinger om, at Israel på ny har ramt steder med relevans for det iranske atomprogram.
Israel har begrundet angrebene på Iran med, at de er nødvendige for at forhindre Iran i at kunne producere atomvåben. En ambition, som Iran afviser at have.
Tusindvis af mennesker flygter onsdag fra Teheran og andre større byer, melder iranske medier. Det har også været tilfældet tidligere i løbet af konflikten, som begyndte fredag med et stort israelsk angreb.
Konflikten mellem Iran og Israel - som i årtier har haft et anstrengt forhold - blussede op, da Israel natten til fredag gennemførte et omfattende angreb mod hovedstaden, Teheran, såvel som atommål flere steder i landet.
Siden har de to sider udvekslet talrige angreb.
Irans Revolutionsgarde sagde natten til onsdag, at hypersoniske missiler er blevet brugt i det seneste angreb mod Israel.
/ritzau/