Kyiv, 01/08/2025 - 11:36
Toårig er blandt de dræbte i stort russisk angreb på Kyiv
Rednings- og eftersøgningsoperation er ovre efter stort russisk angreb på Kyiv. 31 mennesker blev dræbt.
State Emergency Service Of Ukrai/Reuters
Af: /ritzau/
Et toårigt barn er blevet fundet dræbt i murbrokker efter torsdagens omfattende russiske drone- og missilangreb på Kyiv.
Det oplyser Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, fredag.
Det bringer det samlede dødstal op på 31. Rednings- og eftersøgningsoperationer er blevet afsluttet.
Fem børn blev dræbt i angrebet, hvor Rusland ifølge Ukraine affyrede over 300 droner og otte missiler.
Blandt de sårede er der 16 børn, hvilket er det hidtil højeste antal i et enkelt angreb på Kyiv i den over tre år lange krig.
- Alle får aktuelt den nødvendige lægehjælp, skriver Zelenskyj, som kalder angrebet "modbydeligt".
Han takker samtidig redningsarbejdere og de lande, der støtter Ukraine. Fredag har Tyskland meddelt, at det vil sende yderligere to af de eftertragtede Patriot-luftforsvarssystemer til Ukraine.
Myndighederne i den ukrainske hovedstad har erklæret fredag for en sørgedag efter angrebet.
- Denne morgen blev liget af et toårigt barn hevet ud af murbrokkerne, siger den ukrainske premierminister, Julija Svyrydenko, på det sociale medie X.
- Verden har alle instrumenter, der kræves for at sikre, at Rusland bliver retsforfulgt. Det, som mangler, er ikke magt - det er vilje, fortsætter hun.
Zelenskyj har bedt sine allierede om at presse på for at få et regimeskifte i Rusland. Det gjorde han torsdag i en tale.
USA's præsident, Donald Trump, har gjort det klart, at han senest 8. august vil have en aftale på plads om, at Rusland afslutter sin krig i Ukraine.
Det meddelte den amerikanske diplomat John Kelley FN's Sikkerhedsråd torsdag.
- Både Rusland og Ukraine må forhandle en våbenhvile og en holdbar fred på plads. Nu er tiden inde til at indgå en aftale. Præsident Trump har gjort det klart, at det skal ske senest 8. august, sagde Kelley.
Trump sagde tirsdag, at Rusland inden for ti dage skal indstille angreb i Ukraine, hvis ikke USA skal indføre nye sanktioner mod landet.
/ritzau/