København, 27/06/2025 - 15:22
Soldater har modtaget nye uniformer med lynlås fremfor knapper
30 soldater har fredag modtaget nye uniformer. Frem mod 2027 får Forsvarets personel nye og bedre uniformer.
Af: /ritzau/
Lynlås i stedet for knapper og bedre tilpasningsmuligheder i forhold til størrelse er blot nogle af de ting, som danske soldater fremover kan se frem til, når de trækker i uniformen.
Fredag fik 30 soldater på Haderslev Kaserne udleveret Forsvarets nye uniformer, som efter planen skal iklæde det militære personel i Danmark inden 2027.
Det skriver Forsvaret i en nyhed, hvor der også er tilhørende billeder af soldaterne, der fik lov at prøve uniformerne med det samme.
- Det, at den har faste knæbeskyttere og lynlås i stedet for de mange tusind knapper, der var førhen, gør den både bedre og mere lækker end den gamle, siger konstabel Staub i Forsvarets nyhed.
Den nye kampuniform Nordic Combat Uniform, der skal erstatte de tidligere uniformer, er en fællesanskaffelse i det nordiske forsvarssamarbejde Nordefco.
Uniformerne er udviklet med særligt fokus på at kunne opfylde militære krav under krævende nordiske klimaforhold.
Med uniformen får soldaterne både netundertøj, termotøj og regntøj, som kan kombineres med uniformen efter situation og vejrforhold.
På den gamle uniform lukkes mangle lommer med knapper.
De nye uniformer har fået lynlås på flere af lommerne, mens nogle af lommerne har fået indvendige stropper, så soldaterne nemmere kan fastspænde mindre genstande.
Inden Forsvarets ansatte får tildelt uniformen, skal de omkring en kropsscanner, som sikrer en hurtig og præcis vurdering af den enkelte soldats størrelse af de forskellige uniformdele.
Inden udgangen af 2025 vil store dele af Forsvaret have fået udleveret de nye uniformer.
Brigadegeneral Susanne Lund udleverede den første uniform fredag, som hun kaldte en "glædens dag".
- Med den nye uniform får soldaterne et system, der er tilpasset deres behov og virkelighed både under træning og under udsendelse. Uniformen både styrker soldaternes operationelle effektivitet og deres trivsel og komfort i felten, siger hun i nyheden.
/ritzau/