Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/10/2023 - 08:00

Line Baun: Her kan jeg ligne en lus og en halv million

Drømme har ingen alder, mener Line Baun Danielsen, der selv har opfyldt en stor en af slagsen efter mange års tilløb.

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Undskyldningerne stod i kø for, hvorfor Line Baun Danielsen ikke skulle skrive under på skødet til den lille 27 kvadratmeters lejlighed i Paris, hun ellers havde sukket efter.

Krigen bragede løs i Ukraine, inflationen skød i vejret, og renterne fulgte hastigt efter.

"Det er nok et tegn", tænkte hun, "det skal nok ikke være nu".

Men så faldt ordene, der ændrede det hele. Og de kom fra en noget uventet kant - nemlig hendes advokat.

- "Line, enten vil du, eller også vil du ikke. Der er altid en krig. Der er altid en krise. Der er altid tusind grunde til ikke at gøre det", genfortæller hun advokatens ord efter hukommelsen.

Og det tog Line Baun Danielsen til sig, da hun for to år siden indfriede en livslang længsel om at få en base i byernes by.

For drømme må ikke dø med alderen. Det er det gennemgående budskab i hendes nye bog, "Hele vejen til kisten", der med undertitlen "Inspiration til et (langt) sjovere liv" udkommer den 26. oktober.

- Jeg vil gerne have få folk i min alder til at indse, at hvis du har nogle drømme, så er det nu, du skal begynde at kigge på dem. For der er ingen, der kommer og udlever dem for dig, lyder det fra den 61-årige journalist, medie- og kommunikationsrådgiver, blogger, influencer, mor til to og tidligere tv-vært.

En del af bogen er netop skrevet ved spisebordet i hendes franske hjem, hvor hun bestræber sig på at tilbringe et par uger hver måned.

- Nogle gange bliver jeg helt rørt, når jeg snakker om det, fordi det har betydet ufatteligt meget. Det har været forbundet med en længsel, men også en enorm frihed for mig at komme derned. Det er friheden fra alle de pligter, der er herhjemme - arbejde, hus, have, forældre, siger hun og fortsætter:

- Der er så mange ting, jeg ikke skal, når jeg er dér. Men den største frihed er at kunne være den, jeg er. Når jeg går ud ad min dør i Paris, ligner jeg nogle dage en halv million, andre dage ligner jeg en lus. Det elsker jeg.

Drømmen om Paris blev grundlagt ganske tidligt, da hun som 12-årig var med sin mor på bilferie til den franske hovedstad.

Moren kunne kun sige tre sætninger på fransk; "bonjour madame", "merci madame" og "silence, s'il vous plait!".

Sidstnævnte råbte hun den halve nat på det lille tyndvæggede hotel i Montmartre, hvor de boede: "Vær stille, tak!", "vær stille, tak!".

Nattens larm forstummede dog hurtigt, når de om dagen vandrede rundt i gaderne og spiste på hjørnecaféerne, mens Line nysgerrigt fulgte med, når morens kæreste tog sit kamera frem for at fange endnu et øjeblik af storbyens sus.

- Allerede der som 12-årig sad jeg med min mor og hendes ven og iagttog de mennesker og det leben, og jeg blev simpelthen så betaget af det. Jeg kan ikke sige, hvad det var, men det rodfæstede sig, fortæller Line Baun Danielsen.

Hun understreger, at hun er fuldstændig klar over, at det ikke er alle, der har økonomien eller helbredet til at opfylde en drøm i den størrelsesorden, som hun har gjort.

- Alligevel vil jeg være så provokerende at sige: "Du kan altid gøre noget". Måske kan du ikke gøre det alene. Men du kan altid gøre noget, mener hun.

Som årene går, fordamper barndommens fantasier alt for ofte til fordel for fornuften, mener hun. Måske på grund af magelighed, måske på grund af forsigtighed eller frygt.

- Det kan være, man er bange for at stikke ud, bange for, at andre får ondt i numsen over, at man gør ting, de drømmer om, men ikke får gjort. Man er måske bange for, om det nu holder, det man har gang i.

- Det handler meget om mod. Vi er meget mere modige, når vi er mindre. Det er, som om det forvinder med tiden, siger Line Baun Danielsen.

Personligt har hun ikke tænkt sig at lade hverken antallet af fødselsdage eller andres meninger om, hvad der er passende i hvilken alder, holde hende tilbage.

- Livet stopper jo ikke her. Altså, jeg er lige over halvvejs. Hvem har bestemt, at nu skal jeg sidde og drikke eftermiddagskaffe og spise æblekage resten af mit liv eller stå på golfbanen og kun omgås mennesker på min egen alder?

- Jeg synes jo, gaven ligger i at blive ved med at være nysgerrig, legesyg og udforskende, fordi så lærer jeg hele tiden, lyder det fra Line Baun Danielsen.

Den måde at gå til tilværelsen på virker provokerende på nogle, fortæller hun.

"Skru dog ned for dig selv", var der for eksempel forleden en, der skrev til hende i kommentarfeltet på hendes instagramprofil.

- Jeg bliver lige ramt, når det sker. Jeg får et sug i maven og får lyst til at forsvare mig. Det gør jeg nogle gange, fordi jeg hader, når folk er uretfærdige, siger Line Baun Danielsen, der dog overhovedet ikke overvejer at stoppe med at larme på de sociale medier eller andre steder.

- Det koster mig ingenting at dele begejstring ud. Det gør mig bare glad i bøtten, og hvis der er nogle andre, der kan bruge det, gør det mig dobbelt så glad i bøtten.

I hendes anden hjemby Paris møder Line Baun Danielsen ingen hævede øjenbryn eller løftede pegefingre, når hun spankulerer afsted ned ad gaden iført en stor hat eller sætter sig alene på den lokale café, hvor de ved, hun drikker sin hvidvin med isterninger.

I stedet bliver hun mødt med komplimenter som: "Oh la la, De ligner jo en ung Brigitte Bardot".

- Det betyder faktisk rigtig, rigtig meget, fordi jeg har gjort mig umage. Og det handler ikke om, at jeg skal sole mig i andre menneskers lys. Det handler om selvkærlighed og selvforkælelse og om at ranke ryggen.

Der er heller ingen, der undrer sig over, at hun går alene ud klokken 24 om natten for at tage på bar.

- Det tror jeg ikke, jeg ville gøre i København. Men jeg har ikke noget problem med at gøre det i Paris, og det er virkelig sjovt, siger Line Baun Danielsen.

Nu hvor der er kortere vej til slutningen end begyndelsen, handler det netop om at have det sjovt, siger hun.

- Der er tre ting i livet, der er helt sikre: Den ene er, at vi fødes. Den anden er, at vi bliver ældre. Og den tredje er, at vi dør. Det er en rejse, der slutter på et eller andet tidspunkt.

- Og det, jeg tænker på mere og mere, er, at jeg skal bruge tiden rigtig godt. Jeg skal fandeme have en fest, siger Line Baun Danielsen.

/ritzau/

København, 27/12/2025 - 09:00

Bryllupsboom: Danske stjerner på frierfødder i 2025

Anthon Unger/Ritzau Scanpix

Det er ikke kun Nicklas Bendtner og Sus Wilkins, der skal giftes. Også Mette Blomsterberg og Tobias Hamann er blandt årets mange nyforlovede kendisser.

Bryllupsklokkerne kimer for en række danske kendispar.

Den tidligere professionelle fodboldspiller Nicklas Bendtner scorede sidste vinter den største sejr af alle, da han friede til skuespilleren Sus Wilkins.

Det skete efter en ferie til den amerikanske badeby Miami. I stedet for at flyve til Danmark satte parret kursen mod St. Croix, som Sus Wilkins amerikanske far havde et særligt forhold til.

- Det største ja, jeg nogensinde kan give, jublede den vordende brud efterfølgende på Instagram, hvor hun fremviste sin funklende forlovelsesring.

I et interview med magasinet Costume fortalte Sus Wilkins tidligere i december, hvad hun ser mest frem til ved brylluppet, som efter planen skal stå i 2027.

- Det, jeg glæder mig allermest til på selve dagen, er uden tvivl at gå op ad gulvet og se Nicklas stå for enden sammen med Nicholas og kigge dem i øjnene, sagde hun til Costume.

Nicholas er Nicklas Bendtners teenagesøn fra forholdet til den tidligere baronesse Caroline Fleming.

Det bliver Nicklas Bendtners første ægteskab og Sus Wilkins tredje. Hun blev som helt ung gift i Los Angeles, men parret fik aldrig registreret vielsen, så hun har tidligere fortalt, at hun mest af alt ser det som sjov og pjat.

I 2021 blev hun gift med sangeren Freja Kirk. Men parret blev skilt efter to års ægteskab.

Et gammelt ordsprog lyder, at en sømand har en pige i hver havn. Men den kendte eventyrer Alfred Midé Erichsen har kun øje for en - Madeleine Holbek Boldsen.

Alfred Midé Erichsen, der har sat kurs mod fjerne kyster sammen med sin far, tv-værten Mikkel Beha Erichsen, og resten af familien, friede også under varme himmelstrøg.

Det skete nemlig på den paradisiske ø Fiji.

Dj'en Emil Lange skal snart sætte Niels W. Gades klassiske komposition "Brudevalsen" på i stedet for hårdtslående hits som "Skiferie" og "Det her" på anlægget.

Han har nemlig friet til danseren Celine Emilie Nordahl Friis, som også venter parrets første barn.

Der er styr på bryllupskagen, når den kendte konditor Mette Blomsterberg skal giftes med kæresten Jack, som friede i august.

Mette Blomsterberg lærte Jack at kende gennem Jacks far, den kendte handyman og tv-vært Flemming Leth, som Mette Blomsterberg for mange år siden mødte i forbindelse med et tv-program.

Parret stod frem som kærester i slutningen af 2023 efter halvandet års forhold.

- Prøv at høre: Jeg er vild med manden, og han er også vild med mig. Vi går rundt og kysser hele tiden. Vi har det pissegodt!, sagde Mette Blomsterberg til Ritzau i sommeren 2024, da parret gæstede Smukfest.

- Jack er en voksen, dejlig mand, som ved, hvad han vil, og som er virkelig god for mig.

Ægteskabet bliver Mette Blomsterbergs andet.

Efter 29 år sammen oplyste den kendte kageconnaisseur i 2021, at hun skulle skilles fra Henrik Jæger Blomsterberg, som hun har to voksne døtre med.

Der er også styr på bryllupskagen, når bagedystvinderen Tobias Hamann skal giftes med influenceren og podcastværten Patricia Thyberg.

I foråret friede Tobias Hamann efter fire års forhold.

- Jeg ville have ventet hele mit liv på ham her, men må da være ærlig at sige, at jeg er lykkelig over, det skete nu, jublede Patricia Thyberg.

Parret mødte hinanden i 2021, da Tobias Hamann flyttede ind på et værelse, som Patricia Thyberg udlejede i sin lejlighed.

Siden opstod der romantik mellem de to roomies. Men undervejs var alt ikke lutter lagkage, og de gik kortvarigt fra hinanden, inden de genfandt kærligheden.

Siden har de stiftet familie, da de sidste september blev forældre til Franz.

Midt i radioprogrammet "Sara & Monopolet" afslørede komikeren Thomas Warberg i november, at han havde friet til sin kæreste, Julie, som han har to små sønner med.

- Jeg gjorde det på årets første snevejrsdag, som jeg havde ventet på. Da vi var nyforelskede, løb vi rundt en hel nat i snevejret, fortalte han i æteren.

Det var under sydens sol, at den nuværende TV 2-vært og tidligere topatlet Sarah Bro blev forlovet.

Hendes kæreste, André Palacios Tingberg, der arbejder som kreativ direktør i reklamebranchen, friede på en ferie til Mauritius efter tre års forhold.

Hun afslørede forlovelsen på Instagram og beskrev sig selv om den heldigste i hele verden.

- Har aldrig været lykkeligere, gladere, mere rørt og følt mig mere elsket, jublede svømmestjernen.

Skuespilleren Simone Lykke emmer også af lykke.

I august afslørede hun, at hendes kæreste, procesoperatøren Marcel Gottrup, som hun har to døtre sammen med, havde friet.

Det skete, imens hun var i gang med at pynte sin fars gravsted, på dagen der ville have været hans 66-års fødselsdag.

- Jeg er så lykkelig og dybt rørt. Han kunne ikke have gjort det på en mere hjertelig og romantisk måde. Og så i min fars ære, skrev Simone Lykke efterfølgende i et opslag delt på Instagram.

Det kommende ægtepar har kendt hinanden helt tilbage fra folkeskolen. Marcel Gottrup var også Simone Lykkes første kæreste, fortalte hun til Se og Hør i december 2022.

Inden havde de ellers ikke haft kontakt med hinanden i 20 år.

- Men for tre år siden begyndte vi at skrive sammen på Facebook, og nu venter vi vores andet barn, sagde Simone Lykke dengang til ugebladet.

På et af parrets yndlingscaféer i byernes by, Paris, friede den kendte skuespiller Christopher Læssø, der netop nu er biografaktuel i komedien "Mand Op!", til sin kæreste, Laura Becker, i november.

Han havde forinden traditionelt spurgt hendes familie om godkendelse til at anmode om hendes hånd.

Parret stod frem som kærester i 2023 og fortalte, at deres venskab havde udviklet sig til kærlighed.

Året efter blev de forældre til datteren Carla Viola. Familien består også af Christopher Læssøs datter og Laura Beckers søn fra tidligere forhold.

Det føltes, som om tiden stod stille, da designeren Frederik Bagger friede til modellen Mathilde Gøhler.

Det fortalte den vordende brud i et opslag til sine næsten en million følgere på det sociale medie Instagram og kaldte svaret for verdens nemmeste ja.

Mathilde Gøhler og Frederik Bagger havde kendt hinanden i 11-12 år, da venskabet sidste efterår udviklede sig til kærlighed.

- Vi har bare taget det helt stille og roligt. Helt naturligt, sådan som det skal være. Vi har begge børn, så vi tager det virkelig stille og roligt, sagde hun til avisen.

Den 33-årige model har to døtre fra forholdet med popproduceren Remee, som hun brød forlovelsen med i 2022 efter otte års forhold.

Fredag 17. oktober troede instruktøren Barbara Topsøe-Rothenborg, at hun skulle se en film i biografen med sin kæreste, Mikkel Otte.

Og der var også romantik på plakaten, for midt i biografen faldt Mikkel Otte på knæ med 20 røde roser.

Parret mødte hinanden i 2022 på Facebooks datingtjeneste, afslørede Barbara Topsøe-Rothenborg sidste år i et interview med magasinet Hendes Verden ifølge Alt for damerne.

- Jeg havde været gennem en hård skilsmisse, men efter et par dates mødte jeg Mikkel og faldt for hans krøller, hans øjne og hans virkelig kærlige energi. Mikkel har ægte omsorg og empati. Han har et godt hjerte - også over for andre end mig, sagde hun til mediet.

Begge har to børn fra tidligere forhold.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/12/2025 - 08:32

Niels Krause-Kjær skal stå i spidsen for Statens Kunstfond

Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Danmarks største kunstfond får Niels Krause-Kjær som bestyrelsesformand. 29 nye medlemmer er også udpeget.

Forfatter og journalist Niels Krause-Kjær træder fra årsskiftet ind i rollen som bestyrelsesformand for Statens Kunstfond.

Det skriver Kulturministeriet i en pressemeddelelse fredag.

Krause-Kjær overtager tjansen fra forfatter Merete Pryds Helle.

Statens Kunstfond er Danmarks største kunstfond, som hvert år uddeler omkring 680 millioner kroner til forskellige kunstprojekter. De findes inden for blandt andet musik, billedkunst og litteratur.

- Vi oplever i øjeblikket store kulturelle, politiske og teknologiske forandringer i både Danmark og i den øvrige verden. I sådan en tid er den frie og utæmmede kunst særlig vigtig for både at udfordre og vise vej, lyder det fra Niels Krause-Kjær i pressemeddelelsen.

Niels Krause-Kjær er uddannet journalist og har været ansat på Jyllands-Posten, vært på P1 og vært på DR2 Deadline.

I dag arbejder han som forfatter på fuld tid. Han har blandt andet skrevet den politiske thriller "Kongekabale", som blev filmatiseret i 2004.

Niels Krause-Kjær bliver ikke det eneste nye ansigt i Statens Kunstfond i det nye år.

Også 29 andre nye medlemmer er blevet udpeget.

Blandt dem er skuespiller Nicolaj Kopernikus, musiker Sigurd Barrett og bestyrelsesleder for festivalen SPOT Lena Brostrøm.

Også forfatter og forlægger Noa Kjærsgaard Hansen samt forfatter og oversætter Lotte Kirkeby Hansen er at finde blandt de nye navne.

I alt består fonden af 54 personer, som er udpeget af kulturministeren og Statens Kunstfonds repræsentantskab.

Alle medlemmer er udpeget for en periode på fire år. Bestyrelseslederen udpeges for en toårig periode.

Medlemmerne er fordelt på 16 kunstfaglige udvalg. De tildeler kunststøtten på baggrund af ansøgninger til cirka 65 forskellige puljer.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

FAKTA: Bevæg dig mere trods travl hverdag

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at voksne over 18 år bevæger sig mindst 30 minutter hver dag, og pulsen må gerne komme op.

* Du behøver ikke træningstøj eller fitnesskort. Al bevægelse, der får dig forpustet, styrker kroppen.

* Når pulsen stiger, og du har svært ved at føre en samtale, arbejder hjertet og musklerne effektivt.

* Begynd stille og roligt, og øg gradvist varighed, intensitet og hyppighed, hvis du ikke er vant til at være aktiv.

* 30 minutter dagligt er målet, men selv korte ture og små pauser fra stolen gør en forskel.

* Gør det sjovt og nemt. Dans, cykl, tag trappen, leg med børnene, eller squat foran fjernsynet.

* Lav øvelser med egen kropsvægt to gange om ugen for at holde muskler og knogler stærke.

Kilde: Sundhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

Større guns eller fladere mave? Tidspunktet kan være afgørende

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Det er ikke sort eller hvidt, hvornår det bedste træningstidspunkt er. Det afhænger af, hvad og hvordan du vil træne.

Motionister og fitnessbøffer har længe forsøgt at finde svaret på, om det er bedst at træne morgen, middag eller aften.

Men det er der ikke et entydigt svar på, fortæller Morten Hostrup, der er lektor i humanfysiologi ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet.

- Der er nogle fysiologiske forskelle i kroppen i løbet af døgnet, og de hænger sammen med kroppens indre døgnrytme. Den styrer blandt andet, hvornår vi føler os trætte, og hvorfor vi får jetlag, hvis vi flyver gennem flere tidszoner, forklarer han.

Døgnrytmen påvirker blandt andet hormonniveauer, kropstemperatur og energiniveau og derfor også, hvornår du præsterer bedst fysisk.

Selv om det er individuelt, er der en tendens til, at de fleste præsterer en anelse bedre sent om eftermiddagen eller om aftenen.

- Det hænger blandt andet sammen med, at kroppens kernetemperatur stiger i løbet af dagen, og at muskler og led derfor fungerer lidt bedre senere på dagen.

- Derfor foretrækker mange styrkeatleter og bodybuildere at træne sidst på dagen, hvor kroppen er varm og reaktionsparat. Det vil sige, at de i teorien kan løfte tungere og yde mere, siger Morten Hostrup.

Hos mænd topper testosteronniveauet typisk om morgenen, og det kunne tale for at få ordnet træningen så tidligt som muligt, hvis målet er at udnytte de naturligt høje hormonniveauer.

Men studier viser, at effekten på styrke- og muskelvækst ikke adskiller sig markant, selv om testosteronniveauet er højere tidligt på dagen.

Der er dog indikationer på, at morgenen er det bedste tidspunkt for træning, der fokuserer på udholdenhed og fedtforbrænding.

- Kroppens fedtforbrænding er typisk mere aktiv og effektiv om morgenen end om aftenen.

- Det kan hænge sammen med, at du spiser måltider senere på dagen, når du træner tidligt. Det påvirker det samlede kalorieregnskab mere end selve forbrændingen under træningen, forklarer Morten Hostrup.

Hvis du foretrækker at træne om aftenen, skal du dog huske også at prioritere din søvn. Træning med høj puls inden sengetid kan nemlig have negativ indflydelse på din søvnkvalitet og kroppens evne til at restituere optimalt.

- Det er en god idé at placere intense træningspas mindst fire timer inden sengetid, siger Morten Hostrup.

Selv om kroppen har en naturlig døgnrytme, er det bedste træningstidspunkt stadig det, du kan overholde, og som passer bedst til dig og dit behov.

- Man kan vænne kroppen til at præstere godt både morgen og aften. Det vigtigste er, at man kommer ind i en rytme og gør det regelmæssigt, fastslår Morten Hostrup.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek