København, 26/07/2025 - 16:08
AaB smider sejren i Hillerød med selvmål i tillægstiden
AaB var på sejrskurs, men i tillægstiden fik Hillerød på hjemmebane 2-2 efter et nordjysk selvmål.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Indtil dybt inde i dommerens tillægstid så det ud til, at AaB skulle tage sæsonens første sejr i 1. division, men et nordjysk selvmål endte med at koste point i Hillerød.
19-årige Cornelius Olsson headede i det 94. minut bolden i eget net efter et hjørnespark til slutresultatet 2-2 i en dramatisk kamp, der også bød på røde kort til begge mandskaber i anden halvleg.
Unge Olsson havde en uheldig dag i Nordsjælland. I første halvleg var det en skidt clearing fra ham, der stod bag Hillerøds første scoring.
AaB åbnede for en uge siden 1. division med et nederlag i Kolding, og dermed har superliganedrykkerne fortsat sæsonens første sejr til gode.
Det så ellers langt hen ad vejen ud til, at den skulle komme lørdag.
Allerede efter et lille kvarter kom de nordjyske gæster i front i Hillerød, da den hurtige frontløber Kelvin John løb fra værternes tunge midtstoppere og sendte bolden mellem benene på keeper Adrian Kappenberger.
Hillerød kom bedre med i kampen, og 20 minutter senere udlignede Victor Dedes, da han fik bolden serverede af AaBs unge Olsson.
Udligningen var ganske fortjent, men kort inden pausen sørgede 24-årige Marc Nielsen for, at de nordjyske gæster kunne gå i omklædningsrummet oven på, da han tordnede et frispark op i det fjerne målhjørne via den ene stolpe.
Knap var de to mandskaber kommet ud til anden halvleg, før Hillerøds nye jagt på en udligning fik bedre betingelser.
I det første minut efter pausen trak AaBs Noel Andersson i nødbremsen midt på banen, og så blev gæsterne reduceret til ti mand.
Det gav et massivt Hillerød-overtag, inden en voldsom tackling fra William Glindtvad midtvejs i anden halvleg gjorde, at hjemmeholdet ligeledes fik præsenteret et rødt kort.
Det tog brodden af Hillerød-presset, og nordjyderne fik bedre styr på opgøret.
Til sidst formåede Hillerød dog at etablere et sidste tryk, og i tillægstiden gik det altså galt for AaB på et hjørnespark.
I den anden kamp lørdag eftermiddag i landets næstbedste række sikrede Esbjerg på hjemmebane sæsonens første sejr, da Hvidovre blev slået med 2-1.
/ritzau/