København, 20/06/2025 - 16:01
Trods lunkne anmeldelser: Robbie Williams mærkede dansk kærlighed
Popsangeren Robbie Williams optrådte torsdag aften i Parken. Han imponerede ikke anmelderne, men han forlader alligevel landet fuld af kærlighed.
Torben Christensen/Ritzau Scanpix
Af: Af Simone Gisselmann Elfving, Ritzau Fokus
Den britiske popsanger Robbie Williams optrådte torsdag aften i Parken i København som en del af sin igangværende tour, "Britpop".
De danske anmeldere var ikke blæst bagover af hitmagerens optræden, der bød på sange som "Let Me Entertain You", "Angels" og "Feel".
Men de danske fans var med ham.
- Sikke en smuk britpop-sommeraften i København. I kommer altid med kærlighed, Danmark, skriver Robbie Williams i et opslag på Instagram.
Han har fået to, tre og fire stjerner for sin koncert, som Ekstra Bladet og Berlingske har kritiseret superstjernen for at tale for meget under.
Popsangeren medbragte også en lille overraskelse i form af det danske band Aqua, som han pludselig hev på scenen.
Sammen sang de Aquas signaturhit "Barbie Girl".
I en video, som Aqua har delt på bandets Instagram-profil, fortæller Robbie Williams, at han har udvalgt det danske band som en musikalsk overraskelse, fordi de er elsket af alle.
- Det er blevet en forventning fra publikum, at jeg har gæster med.
- Jeg tænkte over, hvem vi kunne invitere, som med garanti ville sætte ild til publikum, og som er universelt elsket, lyder det i videoen.
Robbie Williams har flere gange afholdt koncerter i Danmark, som han har et blødt punkt for.
- Der er en meget venlig gæstfrihed. I England ved de for meget. De er for mistænksomme - vi er mistænkelige over for vores egne. I Danmark føler jeg mig mødt og omfavnet. Jeg har fået lov til at være mig i Danmark, sagde han i et interview med Ritzau.
/ritzau/