København, 04/06/2025 - 15:34
Kongepar skal smage på tang ved første officielle besøg til Færøerne
Næste uge besøger kong Frederik og dronning Mary Færøerne som kongepar. I 2018 besøgte hele familien landet.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Der er skolebesøg, spadseretur og festmiddag på programmet, når kongeparret endelig kommer til Færøerne næste uge, efter at besøget blev aflyst sidste år på grund af omfattende strejke.
Det fremgår af programmet for turen, der er blevet offentliggjort på kongehusets hjemmeside onsdag.
Det er kong Frederik og dronning Marys første officielle besøg til Færøerne som kongepar. Her vil parret besøge Tórshavn, Vágur, Fámjin, Tvøroyri og Eiði, hvor de får mulighed for at besøge mange sider af det færøske samfund.
Besøget begynder onsdag i næste uge, hvor de går på land på kajen i Tórshavn fra kongeskibet "Dannebrog".
Herefter byder programmet på en række officielle modtagelser og besøg, inden at turen går til við Tjarnir, som er en ny multihal for færinger i alle aldre.
Kongen drager videre til et rehabiliteringscenter, mens dronningen besøger en skole, der arbejder med Mary Fondens program "Fri for mobberi".
Torsdag skal parret blandt andet besøge virksomheden Tari, der opdrætter tang og producerer tangprodukter, som kongen og dronningen vil få mulighed for at smage på.
/ritzau/