København, 16/05/2025 - 14:33
Analytiker om Novo-kursfald: Mange er overraskede
Det kom formentlig som et chok for mange investorer, at Novo Nordisks bestyrelse vil have en ny topchef.
Af: /ritzau/
Aktiemarkedet har ikke taget særligt godt imod nyheden om, at Lars Fruergaard Jørgensen ikke længere skal stå i spidsen for Novo Nordisk.
Novo-aktien var fra morgenstunden steget med 2,6 procent, da pressemeddelelsen gik ud.
En halv time senere lå aktiekursen mere ned tre procent under torsdagens lukkekurs.
Søren Løntoft Hansen, der er senioranalytiker hos Sydbank, tror, at kursfaldet afspejler, hvor meget beslutningen kom bag på markedet.
- Det afspejler nok en overraskelse over meldingen fra Novo Nordisk. Godt nok er man rimelig åben omkring, hvorfor man vælger at fremskynde et ledelsesskifte, men nogen er måske bekymrede for, om udfordringerne er større, end selskabet har indikeret.
- Der kan være en frygt for, at der dukker mere op end det, man allerede har kendt til, vurderer han.
Han mener, at Lars Fruergaard Jørgensen har haft stor andel i, at Novo Nordisks aktiekurs er tre gange så høj i dag, som da han tiltrådte.
Omvendt må han også påtage sig noget af ansvaret for, at aktiekursen er halveret hen over det seneste år.
- Det har vist sig, at efterspørgslen på særligt det amerikanske marked for fedmebehandling har været større, end man forestillede sig, da man lancerede Wegovy.
- Derfor har man skullet skalere sin produktion voldsomt op, og det tager tid. Men den del er svær at klandre Lars Fruergaard Jørgensen for.
- Omvendt har manglen på Wegovy i USA betydet, at kopiproducenter har taget en langt større markedsandel end ventet og dermed er blevet en langt større trussel end forudset, siger Søren Løntoft Hansen.
Han tror, at Novo Nordisk har nogenlunde frit valg på hylderne, når det handler om at finde en ny topchef.
- Det handler om at finde en profil, der kan sikre en fortsat stærk dominans på markedet for behandling af diabetes, og som kan bygge markedet for fedmebehandling op og sikre, at man også her kan få en dominerende position.
- Novo har jo allerede dygtige folk både på den forskningsmæssige og kommercielle side, så det gælder om at finde en kapacitet, der kan samle trådene, siger senioranalytikeren.
/ritzau/