Graz, 04/05/2025 - 19:37
Ikast mister pusten efter pausen og taber europæisk finale
Med en storspillende Johanna Reichert i spidsen vandt Thüringer over Ikast i European League-finalen.
Aleksandar Djorovic/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Ikast Håndbold lignede efter første halvleg det bedste mandskab i European League-finalen i Graz søndag, men mistede pusten efter pausen og måtte se sig slået af Thüringer HC.
Midtjyderne havde især svært ved at tøjle den flyvende bagspiller Johanna Reichert, som med sin præstation må have fået nogle af de store europæiske klubber til at løfte øjenbrynene.
Østrigeren scorede mål på samlebånd for tyskerne og var tungen på vægtskålen, da momentum vendte i anden halvleg.
Samtidig forsvandt Ikasts idéer og koldblodighed i angrebet, mens et rødt kort til forsvarskrumtap Maria Lykkegaard blev dyrt. Thüringer vandt finalen med 34-32 og sikrede sig første europæiske trofæ nogensinde.
Opgøret blev blæst i gang med bulder og brag.
Begge mandskaber var indstillet på et ultrahøjt tempo, og begge forsvar var i gavehumør. Målene væltede ind i begge ender, og ingen af de to hold kunne få sat prop i.
Først efter 12 minutter kom den første tomålsføring, da Ikast bragte sig foran med 9-7. Derefter var det, som om begge hold skulle have en puster. I hvert fald blev tempoet skruet ned, og målfrekvensen faldt.
Ikasts helt store opgave var at få styr på bagspilleren Johanna Reichert, og det var besværligt. Østrigeren kom med enorm power, og nærmest ene kvinde holdt hun tyskerne inde i opgøret i en svær periode.
Ikast måtte derfor nøjes med en smal føring på 16-15 ved pausefløjt.
Efter pausen var det i begyndelsen helt lige, men Ikast fik en spand kold vand i hovedet, da Maria Lykkegaard gik for hårdt til værks i forsvaret og blev smidt ud. Den stærke stregspiller er vigtig for Ikast-defensiven, som var svækket resten af kampen.
Derfor bed Thüringer sig bedre fast i opgøret, og Ikast måtte samtidig slås mere for sine mål end tidligere. Midtvejs i halvlegen havde tyskerne haft momentum så længe, at de snuppede føringen.
Forsvaret og manglende redninger fra keeperne blev midtjydernes store problem i resten af opgøret, hvor Thüringer stak af og på et tidspunkt var foran med fem.
Ikast bragte en smule spænding tilbage i opgøret til sidst, men den tidligere Team Esbjerg-keeper Dinah Eckerle lukkede af i målet, og sejren blev tysk.
/ritzau/