Bangkok, 29/07/2025 - 03:27
Thailand beskylder Cambodja for at bryde våbenhvile
Der var skudvekslinger mellem Thailand og Cambodja natten til tirsdag, lyder det fra Thailands hær.
Mohd Rasfan/Reuters
Af: /ritzau/AFP
Thailands hær har natten til tirsdag beskyldt Cambodja for at bryde en våbenhvileaftale, som blev indgået mellem de to lande mandag og trådte i kraft ved midnat lokal tid - klokken 18 dansk tid.
Det oplyser Winthai Suwaree , der er talsmand for den thailandske hær, ifølge nyhedsbureauet AFP.
- Da aftalen trådte i kraft, opdagede den thailandske side, at cambodjanske styrker havde iværksat væbnede angreb på flere områder i det thailandske territorium.
- Dette udgør en bevidst overtrædelse af aftalen og er et klart forsøg på at underminere den gensidige tillid. Thailand er tvunget til at reagere og udøve sin legitime ret til selvforsvar, lyder det.
Da der udbrød uroligheder, svarede Thailand igen, lyder det fra en anden talsmand for hæren, Ritcha Suksuwanon.
En AFP-journalist rapporterer, at lyden af eksplosioner stoppede 30 minutter før midnat i den cambodjanske by Samraong, der ligger 20 kilometer fra grænsen.
Roen fortsatte indtil daggry, lyder det.
Cambodjas premierminister, Hun Manet, skrev videre på Facebook tirsdag morgen lokal tid, at presset ved frontlinjen var lettet.
Jetfly, raketter og artilleri har dræbt mindst 38 mennesker siden sidste torsdag og fordrevet næsten 300.000 yderligere den seneste uge, siden konflikten mellem de to lande blussede op i grænseområdet.
Mandag eftermiddag dansk tid oplyste Malaysias premierminister, at der var indgået en "øjeblikkelig og ubetinget" våbenhvile mellem de to lande, som har været i kampe siden sidste uge.
Malaysias premierminister, Anwar Ibrahim, var mægler i konflikten.
Både den fungerende thailandske premierminister, Phumtham Wechayachai, og Cambodjas premierminister, Hun Manet, bekræftede våbenhvilen. Begge takkede desuden USA's præsident, Donald Trump, for at støtte forhandlingerne.
Thailand og Cambodja har i mere end 100 år været uenige om suveræniteten over den 817 kilometer lange grænse mellem dem. Konflikten kredser især om templer i grænseområderne.
/ritzau/AFP