London, 22/12/2025 - 00:07
Storbritanniens regering vil gøre op med alle hvalpefabrikker
Hvalpe fra hvalpefabrikker lider ofte af langvarige helbredsproblemer, siger den britiske Labour-regering.
Af: /ritzau/
I Storbritannien ønsker regeringen at afskaffe de såkaldte hvalpefabrikker.
Labour-regeringen har søndag således præsenteret en række reformer, der har til formål at forbedre dyrevelfærden for blandt andet kæledyr.
Det fremgår af en udtalelse fra landets ministerium for miljø, fødevarer og landdistrikter, skriver nyhedsbureauet AFP.
Der skal sættes en stopper for hvalpefabrikkerne, hvor hunde opdrættes i massevis under trange forhold - primært med henblik på profit for opdrætterne, lyder det.
- Disse umenneskelige praksisser fører ofte til, at hvalpe lider af langvarige helbredsproblemer, siger ministeriet.
Ifølge den britiske velgørenhedsorganisation People's Dispensary for Sick Animals (PSDA) talte briternes kæledyr i 2024 omkring 10,6 millioner hunde.
Befolkningen tæller cirka 69 millioner mennesker.
Opdræt af hunde i landet er reguleret. Alle, der opdrætter og sælger tre eller flere kuld hvalpe om året, er ifølge loven forpligtet til at have licens.
/ritzau/




