Herning, 09/05/2025 - 07:30
Nu får landsholdsveteran revanche for karrierens største nedtur
Han blev vraget til VM i sin hjemby i 2018. Fredag får Morten Poulsen endelig lov at spille i en fyldt Boxen.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
- Det er et meget følelsesladet emne for mig, det der, siger Morten Poulsen.
Den 36-årige ishockeyforward er lige blevet færdig med torsdagstræningen i Boxen i Herning med det danske landshold, da han får et spørgsmål om VM samme sted for syv år siden.
Turneringen står som et højdepunkt i dansk ishockeyhistorie. Men for Morten Poulsen blev den karrierens største sportslige traume.
Han havde været VM-spiller siden 2011 og var egentlig stensikker mand på landsholdet. Men lige nøjagtig til VM i hans fødeby var det danske landshold så stærkt, at der ikke blev plads til Poulsen.
Han var en del af truppen, men blev aldrig skrevet ind i turneringen.
- Det sidder stadig i mig og har betydet utrolig meget for mig. Jeg er jo selv fra byen og kan ikke køre forbi Boxen og Hotel Scandic uden at tænke på dengang, jeg ikke var med bussen til den første kamp, forklarer Morten Poulsen.
Dagen efter åbningskampen mod Tyskland fortalte han, hvordan han havde set kampen på en tv-skærm uden lyd i omklædningsrummet.
Hvordan han ikke havde været i stand til at gå ind og opleve stemningen i selve arenaen. Det gjorde ganske enkelt for ondt.
- Det er uden tvivl den største skuffelse i min karriere, fastslår han.
- Der er altid små skuffelser her og der, og det er tungt at tabe finaler. Det var også et stort nederlag at tabe DM-finalen i år med Herning, men VM i 2018 var bare noget andet.
- Jeg var næsten 30 år dengang, så jeg var jo sikker på, at det var min chance for at spille VM i min by foran min familie og alle, jeg kendte, siger Morten Poulsen.
Chancen kom som bekendt igen, og fredag aften tager den hårdtarbejdende midtjyde så revanche. Da kommer han omsider til at spille en VM-kamp i sin hjembys berømte sportsarena.
Godt nok med syv års forsinkelse, men alligevel.
- Det var et stort nederlag for mig dengang, men jeg er også sikker på, at jeg har draget stor fordel af det efterfølgende.
- Siden vi i 2021 fik at vide, at VM ville komme til Herning igen, har jeg været sulten og motiveret for at forblive på højest mulige niveau for at give mig selv chancen for at spille mig ind i billedet.
- Det er en dag, jeg har set ekstraordinært meget frem til, lyder det fra Morten Poulsen.
Kampen mod USA bliver hans landskamp nummer 240. Kun Morten Green og Jesper Damgaard har optrådt flere gange for det danske landshold.
/ritzau/