Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 11/12/2025 - 15:44

I utålmodighed foreslår Moderaterne at fjerne momsen på grønt

Moderaterne har mistet tålmodigheden med regeringens proces og vil derfor fjerne momsen på frugt og grønt.

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Regeringspartiet Moderaterne vil fjerne momsen på frugt og grøntsager for at modvirke de højere fødevarepriser.

Hidtil har partiet foreslået at halvere momsen på frugt og grønt, men arbejdet tager for lang tid, lyder det fra partiets fødevareordfører, Henrik Frandsen.

Moderaterne har derfor mistet tålmodigheden med regeringens proces.

- Vores tålmodighed er sluppet op, så vi foreslår at fjerne den helt, siger han.

Regeringen har den seneste tid været presset af, at danskerne oplever højere priser i supermarkederne.

Den arbejder derfor på at lave en form for differentieret moms, der kan sænke prisen på udvalgte fødevarer, men det ventes at tage flere år, før de skattetekniske systemer er klar til det.

Det vil Moderaterne ikke længere vente på.

Derfor skruer partiet op for deres forslag om en halvering af momsen på frugt og grønt, i håbet om at det kan være mere enkelt for regeringen at vedtage.

- Vi har bragt det på banen ad flere omgange, hvor det ikke er lykkedes at få gennemført, og nu foreslår vi så det her for at komme videre, siger Henrik Frandsen.

Han peger på, at regeringen relativt simpelt har fjernet momsen på bøger for nyligt. Den fremgangsmåde kan gentages på de grønne fødevarer, lyder det fra Henrik Frandsen.

Fra begge sider af Folketinget har partier foreslået en lavere fødevaremoms. Både Enhedslisten og Dansk Folkeparti slår på regeringen med det budskab.

Fra statsminister Mette Frederiksens (S) side er der erkendelse af problemet.

- Lige siden 1992 har vi haft den samme momssats på praktisk taget alle varer. Måske er det på tide at ændre på det, så frugt og grønt bliver billigere. Eller så alle fødevarer simpelthen bliver billigere, har hun sagt.

I samme ombæring understregede Mette Frederiksen dog, at det i så fald vil kræve en del tid.

Den tid vil Moderaterne forsøge at forkorte med forslaget om helt at fjerne momsen, så det skatteteknisk kan glide lettere igennem

Partiet har ikke den konkrete finansiering på plads endnu.

- Det er en del af den store økonomiske plan, som regeringen skal til at arbejde med her efter nytår. Der er det her en af de ting, der kan tages med i forhandlingerne, siger Henrik Frandsen.

Socialdemokratiets fødevareordfører, Thomas Skriver Jensen, mener, at Moderaterne og Henrik Frandsen "skal prøve at slå koldt vand i blodet".

- Jeg er egentlig helt tryg ved det arbejde, der er blevet sat i gang nu ovre i Skatteministeriet, for at det skal kunne lade sig gøre at differentiere momsen på en ordentlig måde.

- Og så vil vi ikke afvise, at det skal blive lidt billigere at købe frugt og grønt end at købe noget, som er usundt, siger ordføreren fra statsministerpartiet.

Fra Venstre, som er det tredje regeringsparti, har meldingen været, at hvis man kan finde den rigtige model, så vil Venstre sænke momsen på fødevarer som en del af en ny skattereform.

Det sagde Venstre-formand, forsvarsminister Troels Lund Poulsen, i oktober i forbindelse med Venstres landsmøde.

/ritzau/

København, 11/12/2025 - 18:22

Paul Simon kommer til Danmark under europaturné

Evan Agostini/Ritzau Scanpix

Paul Simon, der udgjorde halvdelen af Simon & Garfunkel, kommer til Danmark med to koncerter til foråret.

Sanger og sangskriver Paul Simon fortsætter sin turné "A Quiet Celebration Tour" i Europa i foråret og vil blandt andet komme forbi Danmark.

Det skriver Live Nation i en pressemeddelelse.

Musikeren skal optræde i Falkonersalen på Frederiksberg 18. og 19. april næste år.

I løbet af foråret og sommeren har Paul Simon spillet forskellige steder i USA under sin turné.

Europaturnéen vil vare fra 9. april til 20. maj, og den 84-årige musiker vil ud over København komme forbi blandt andet Prag, Amsterdam og Paris.

Alle koncerter sættes til salg onsdag 17. december klokken 11, meddeler Live Nation.

Paul Simon har i løbet af sin karriere blandt andet udgjort den ene halvdel af duoen Simon & Garfunkel.

Sammen med den anden halvdel af duoen, Art Garfunkel, har han udgivet sange som "Mrs. Robinson", "Bridge over Troubled Water" og "The Sound of Silence".

Duoen udgav deres første album i 1964. Men forholdet mellem de to holdt ikke, og de splittede op i 1970 efter at have udgivet albummet "Bridge Over Troubled Water".

Albummet var i en periode efter sin udgivelse det bedst sælgende album nogensinde. Det blev desuden hyldet med adskillige Grammy-priser i 1971, herunder for Årets Album.

Efter opløsningen af Simon & Garfunkel har Paul Simon haft en succesrig solokarriere og udgivet adskillige album.

Sammenlagt har han fået tildelt 16 Grammy-priser. Foruden "Bridge Over Troubled Water" er også hans soloalbums "Still Crazy After All These Years" og "Graceland" blevet hyldet med en Grammy for Årets Album.

I 2024 var han blandt andet nomineret til en Grammy for Årets Folk Album med albummet "Seven Psalms" fra 2023.

Albummet varer blot 33 minutter, og det er dette værk, som showet på "A Quiet Celebration Tour" starter med. Det skriver Live Nation.

Efter en kort pause følger en række af Paul Simons klassiske hits og nogle sjældent opførte numre, lyder det.

Foruden en lang række priser har Paul Simon også fået en plads i Songwriters Hall of Fame samt i Rock and Roll Hall of Fame.

Han er far til fire børn og har været gift tre gange, senest med sangeren Edie Brickell siden 1992.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 11/12/2025 - 17:50

Chatbot får lov til at bruge Disney-karakterer de næste tre år

Frederic J. Brown/Ritzau Scanpix

Disney har givet licens til, at karakterer kan bruges i videoer genereret af kunstig intelligens.

Disney har torsdag lavet en licensaftale på tre år med OpenAI, som blandt andet står bag chatbotten ChatGPT.

Aftalen betyder, at man som bruger af ChatGPT og videoværktøjet Sora fremover kan inkludere karakterer ejet af Disney, når man generer videoer med hjælp af kunstig intelligens eller AI.

- Disney er den globale gyldne standard, når det handler om fortællekunst. Denne aftale viser, hvordan AI-firmaer og kreative ledere kan samarbejde ansvarligt, udtaler OpenAI's topchef, Sam Altman.

Disney har givet brugerne adgang til over 200 karakterer. De tæller blandt andet Mickey Mouse og Darth Vader.

Aftalen inkluderer ikke stemmer og ansigter fra skuespillere.

I sommer sagsøgte både Disney og filmstudiet Universal et andet AI-selskab - Midjourney - som de anklagede for ulovligt at have brugt deres ophavsretsbeskyttede indhold.

Den nye aftale betyder samtidig, at Disney investerer 1 milliarder dollar - eller cirka 6,4 milliarder kroner - i OpenAI.

Desuden har den amerikanske underholdningsgigant mulighed for at købe yderligere aktier i selskabet.

- Den hurtige udvikling af kunstig intelligens markerer et vigtigt øjeblik for vores industri, siger Disneys topchef, Bob Iger.

Han mener, at samarbejdet kan være med til at udvide Disney-historiernes rækkevidde.

Udover at OpenAI's brugere fremover kan lade figurer som Iron Man og Minnie Mouse mødes ved hjælp af kunstig intelligens, vil Disney også selv gøre brug af OpenAIs teknologier.

Disney planlægger at bruge teknologien til at bygge nye produkter og oplevelser på streamingplatformen Disney+.

Desuden skal Disneys ansatte have adgang til chatbotten.

OpenAI har i forbindelse med aftalen lovet kontrolmekanismer, som skal forhindre ulovligt eller skadeligt indhold og beskytte rettigheder.

Både Disney og OpenAI understreger også, at de forpligter sig til at bruge kunstig intelligens ansvarligt.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

FAKTA: Tjek din forsikring

* Din husforsikring dækker som udgangspunkt vandskader på ejendommen som følge af skybrud. Men der skal være tale om så kraftigt et skybrud, at vedligeholdte afløbssystemer uden tilstopninger ikke kan aflede vandet.

* Oversvømmelser fra hav, fjord, søer og vandløb er altid undtaget fra forsikringen.

* Vandskader, der skyldes, at regnvand siver ind gennem revner eller utætheder, er som hovedregel undtaget, medmindre du har en udvidet vanddækning i den forsikringsaftale.

* Det samme gælder for grundvand, der trænger ind gennem kældervæg eller kældergulv. 

Kilder: Videncentret Bolius, klimasikring.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

Få tiltag beskytter dit hus mod voldsomt vejr

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det kræver ikke nødvendigvis den store indsats at klimasikre dit hus og dermed forebygge store skader.

Klimaforandringerne bringer vildere og vådere vejr med sig, og det øger blandt andet risikoen for oversvømmede kældre og andre dyre fugtskader.

Alligevel er klimasikring tilsyneladende ikke noget, der fylder synderligt meget for landets boligejere.

I en ny undersøgelse, som forsikringsselskabet If har lavet blandt 1189 danskere, svarer hver tredje af de adspurgte, at de slet ikke har gjort noget for at klimasikre hjemmet.

- Vi er overraskede over, hvor mange der ikke har lavet nogen foranstaltninger overhovedet på deres ejendom for at minimere risikoen for vejrskade. Det er alligevel 36 procent, der slet ikke har gjort noget, siger Helene Ibsen, der er boligchef hos If.

Ifølge hende kræver det ikke nødvendigvis en kæmpe indsats at værne huset mod for eksempel massiv regn.

- Vi kan se, hver gang vi har en større vejrbegivenhed, at det er sådan nogle helt simple ting, som at man ikke har renset tagrender, der betyder enormt meget for, om man får vand ind eller ej, fortæller Helene Ibsen.

Hun råder derfor alle husejere til løbende at rense tagrenderne og holde øje med, om tagbrønde og kloakker virker, som de skal.

For dig, der bor i byen, kan det være særligt relevant at investere i et højvandslukke, der lukker af for tilbageløb af kloakvand ude fra villavejen.

Når den fælles kloak bliver for fyldt, er der nemlig risiko for, at vandet finder vej til netop din kloak, og så kan du pludselig stå med kloakvand i kælderen.

- Inde i byen er der ikke særlig mange steder, hvor vandet får naturligt afløb ned i jorden. Ude på landet tager markerne meget af vandet. Men i byen er der asfalt og fliser overalt, og det belaster kloakkerne ekstra meget, forklarer Helene Ibsen.

I både byer og på landet kan husets have være med til at beskytte huset mod oversvømmelse.

- Mange fjerner store træer for at få mere sol på grunden, men træer tager faktisk rigtig meget vand. Vi har set eksempler på, at man har fjernet et stort træ, og at der efterfølgende er sket oversvømmelse af kælderen, fortæller boligchefen.

En anden tendens er, at husejere gerne lægger terrasse hele vejen rundt om huset. Det kan også gøre det sværere for vandet at slippe væk.

- Her skal man sørge for, at belægningen ligger med fald væk fra bygningen, så vandet ikke trænger ind.

Derudover spiller alderen på huset ind, når det gælder risikoen for fugtskader. Før 1972 var der ikke lovkrav om, at ejendomme skulle fugtsikres, og derfor kan der være behov for, at du gør noget ekstra for at holde det tørt.

Det kan være ved at anlægge et omfangsdræn, som leder vand væk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek