Søborg, 16/06/2025 - 17:01
Uno-X sender Cort og nordmænd til Touren
Magnus Cort er mandag officielt blevet udtaget til Tour de France som den eneste udlænding på Uno-X-holdet.
Anne-Christine Poujoulat/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Helt som ventet skal den danske cykelrytter Magnus Cort jagte sejre ved sommerens Tour de France.
Mandag eftermiddag er han officielt blev udtaget til verdens største cykelløb af Uno-X.
Danskeren er det eneste udenlandske islæt på det norske cykelholds liste over Tour-ryttere.
Cort får selskab af de syv nordmænd Søren Wærenskjold, Tobias Halland Johannessen, Anders Halland Johannessen, Jonas Abrahamsen, Markus Hoelgaard, Stian Fredheim og Andreas Leknessund på de franske landeveje.
Holdets general manager, den tidligere Tour-profil Thor Hushovd, mener, at det er det stærkeste Uno-X-hold gennem tiderne.
- Det her er den hårdeste udvælgelse, vi nogensinde har foretaget. Der er nogle meget stærke ryttere, som ikke er udtaget, og det siger noget om, hvor langt vi er kommet som hold, siger Thor Hushovd ifølge holdets hjemmeside.
32-årige Cort har deltaget i Tour de France seks gange tidligere i karrieren, og han står noteret for to etapesejre i løbet. Den første vandt han i 2018, mens bornholmeren igen drønede først overstregen på en etape i 2022.
Uno-X har også seks andre danskere, heriblandt Andreas Kron, på kontrakt, men ingen af dem er vurderet klar eller gode nok til Touren.
Den norske veteran, Alexander Kristoff, er også blevet vraget til Tour-holdet i sin sidste sæson som professionel. Han står noteret for 97 sejre og jagter at nå 100 inden karrierestoppet.
- Det har været meget hårdt at lade Alexander stå uden for. Han fortjente en sidste Tour, og jeg er sikker på, at han ville have leveret godt. Men vi har valgt at satse på Søren Wærenskjold som vores foretrukne sprinter, siger Thor Hushovd.
Holdudtagelsen blev annonceret ved Uno-X's hovedkontor i Søborg. Brændstofforhandleren har været navnesponsor for holdet siden 2017.
/ritzau/